سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مصلی قم دهه فجر افتتاح می‌شود

بروز شده : ۶-٠٧-١٣٩٣, ٢١:٠٣    نسخه چاپی    
در زمینه کاهش زمان رسیدن تا مقصد قطار قم تهران هم بحث‌هایی در این جلسه صورت گرفت. در حال حاضر زمان رسیدن این قطار یک ساعت و 45 دقیقه است که با توجه به توافقات قرار شد این عدد کاهش پیدا کند تا مردم اقبال بیشتری نسبت به استفاده از قطار قم تهران نشان دهند.
رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به سفر وزیر راه و شهرسازی به قم گفت: طبق مذاکرات این سفر قرار شد کار بهسازی مصلی قم دهه فجر امسال به پایان برسد.

جلسه هشتاد و هشتم شورای اسلامی شهر قم صبح یکشنبه در سالن جلسات این شورا با ارائه گزارشی توسط ولی‌الله بیاتی، رئیس این شورا آغاز شد.
وی که مدت زیادی نیست بر این کرسی تکیه شده، ابتدا به اقداماتی اشاره کرد که در هفته گذشته برای ایجاد تعامل میان شورای اسلامی شهر قم و دستگاه‌های استانی انجام داده است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: در این راستا با دادگستری استان قم داشتیم و گزارشی از عملکرد یک ساله شورا را ارائه دادیم.
وی افزود: همچنین هفته قبل وزیر راه و شهرسازی سفری به قم داشت که طی آن چند موضوع مهم مورد موافقت قرار گرفت از جمله به احداث کمربند شهر قم و بررسی شروع ساخت ایستگاه چند منظوره شهر قم با همکاری شهرداری می‌توان اشاره کرد.

مصلی دهه فجر افتتاح می‌شود

به گزارش مهر، بیاتی عنوان داشت: تکمیل ضلع شرقی حرم مطهر و افتتاح مصلی در دهه فجر از دیگر تصمیمات این جلسه با حضور آقای آخوندی بود.

وی ادامه داد: در زمینه کاهش زمان رسیدن تا مقصد قطار قم تهران هم بحث‌هایی در این جلسه صورت گرفت. در حال حاضر زمان رسیدن این قطار یک ساعت و 45 دقیقه است که با توجه به توافقات قرار شد این عدد کاهش پیدا کند تا مردم اقبال بیشتری نسبت به استفاده از قطار قم تهران نشان دهند.
بررسی لوایح کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه‌گذاری موضوع دیگری بود که در جلسه صبح امروز توسط حسن بختیاری، رئیس این کمیسیون انجام شد.

به گفته بختیاری تفریغ بودجه سازمان توسعه عمران موضوعی است که مدت زیادی وقت این کمیسیون را به خود اختصاص داده است. بودجه مصوب در سال 92 ، 153 میلیارد ریال بوده که 71 درصد آن محقق شده است.
در زمینه هزینه‌ها هم 115 میلیارد ریال هزینه شده که 5 ونیم میلیارد ریال بیش از مبلغ وصولی است. ساختار بودجه این سازمان به خاطر ادغام دو سازمان در حال تغییر است اما محقق نشدن کل بودجه به دلیل مبلغی بوده که شهرداری قرار بود از فروش اموال به این سازمان بدهد. تفریغ بودجه این سازمان توسط اعضای شورای شهر تصویب شد.

وصول دیون دولت؛ آری یا خیر...

دومین لایحه مربوط به اخذ مجوز تخفیف عوارض بر مبنای یک تفاهم نامه سه جانبه با شهرداری، استانداری و مرکز علوم و تحقیقات امام صادق(ع) مربوط می‌شد. تبصره ذیل ماده 181 قانون توسعه می‌گوید هر گونه بخشودگی عوارض شهرداری ممنوع است و باید در صورتی اتفاق بیفتد که دولت این دیون را ادا کند.
کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه‌گذاری معتقد است که این دیون ردیف بودجه‌ای در دولت ندارد و صرف توافق استانداری تضمینی برای پرداخت آن نیست.

شهردار قم درباره این موضوع با اشاره به برنامه‌هایی که زنده شدن دیون دولت دارد گفت: استانداری توافق کرده که این مبلغ را بپردازد اما اگر هم پرداخت نشد، این موسسه به شهرداری بدهکار است.
حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر هم با اشاره به اینکه این توافق‌نامه بهتر است تصویب شود گفت: کمترین انتظار بیوت‌ مراجع از دولت این است که دیون مربوط به عوارض آنان را بپردازد چرا که آنها حوزه‌های علمیه و مراکز اسلامی را برای خدمت‌رسانی به کل کشور ساخته‌اند.

وی با اشاره به دیگر تخفیفاتی که به بیوت مراجع داده شده اضافه کرد: تمام مراجع انتظار دارند این اتفاق بیفتد چرا که نمی‌شود کسی را استثنا کرد. وی با اشاره به اینکه مؤسسات فرهنگی دیون بسیاری به شهرداری دارند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال برای ساخت شهرک مهدیه یک ریال عوارض پرداخت نشده است که باید در سفر رئیس جمهور به قم این دیون را پیگیری کرد.
زین‌العابدین قراچورلو، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه چنین تبصره بودجه‌ای برای پرداخت دیون مؤسسات غیر دولتی وجود ندارد، گفت: این توافق‌نامه تضمینی برای پرداخت این مبلغ نیست. در نهایت این توافق‌نامه توسط اعضای شورای شهر تصویب نشد.

هیئت مدیره مدیریت پسماند 5 نفره شد

اضافه شدن تعداد هیئت مدیره سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم که جلسه پیش به کمیسیون بازگشته بود، موضوع دیگری بود که ذاکریان مطرح کرد. کمیسیون باز هم به پنج نفره شدن این هیئت مدیره این سازمان رای نداده بود اما این مسئله در جلسه علنی امروز رای آورد.
بر این اساس مدیرعامل این سازمان و یک کارشناس به این هیئت مدیره اضافه می‌شوند که قرار است شورا نظارتی بر انتخاب این کارشناس داشته باشد.

واگذاری زمین به حوزه علمیه خواهران

لایحه دوفوریتی شورا برای واگذاری زمین به حوزه علمیه خواهران مسئله دیگری بود که در جلسه امروز بررسی شد.
پیش از این مدیر حوزه علمیه خواهران با حضور در جلسه علنی شورای شهر از اعضای شورا و شهرداری خواسته بود در زمینه واگذاری زمین‌هایی برای ساخت حوزه‌های علمیه خواهران همکاری کنند. بر اساس درخواست این نهاد قرار است هشت قطعه زمین برای این منظور در نظر گرفته شود. طبق این طرح قرار است چهار قطعه از این هشت قطعه برای واگذاری انتخاب شود.

مصطفی سعادت طلب، رئیس کمیسیون امور زیربنایی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به این طرح دو فوریتی و مکان‌هایی که این زمین‌ها در آن قرار دارد، گفت: ما در طرح تفصیلی فعلی کاربری‌های اصلی را مشخص کرده‌ایم که فضای سبز، آموزشی، درمانی و ورزشی را در خود جا داده است. واقعیت این است که سرانه‌ها در شهر از طرح تفصیلی عقب است. اگر تمام لکه‌های خدماتی را که زمین برای آنها در اختیار داریم، را محقق کنیم باز به سرانه مطلوب نمی‌رسیم.

رئیس شورای شهر قم با اشاره به اینکه حوزه علمیه خواهران 10 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و ساز در قم تصویب کرده، افزود: هشت مکان مشخص کرده‌اند که قرار شد چند مورد بررسی شود که این به دو صورت توافق شود. یا در مالکیت شهرداری بماند و یا اینکه با زمین‌هایی که در پردیسان دارند، تهاتر کنند.
زمین‌هایی که انتخاب شده بود در بلوار 15 خرداد، بلوار جمهوری، منطقه دو و منطقه 6 قرار داشت. این زمین‌ها در لکه‌های آموزشی طرح تفصیلی شهر قم قرار دارد.

مصطفی ملایی، یکی از اعضای شورا در حمایت از این طرح با اشاره به سند چشم انداز شهر قم افزود: با توجه به اینکه قم را شهر نشر معارف دینی می‌دانیم، باید چنین طرح‌هایی مورد استقبال قرار بگیرد.
وی تحصیل زنان در علوم دینی را اثرگذار در جامعه دانست و گفت: همسایگی مردم با چنین مراکزی هم اثرات مثبت بسیاری دارد.

حقوق مردم نادیده گرفته نشود

طوبی حجازی هم با اشاره به اینکه حقوق مردم قم را نباید فراموش شود گفت: با واگذاری زمین برای حوزه علمیه خواهران موافقم اما مسئله آموزش و پرورش هم بسیار مهم است و نباید ضربه‌ای به آن وارد شود.

این عضو شورای شهر قم خاطرنشان کرد: آموزش عمومی در کشور ما قرار بوده رایگان شود اما مشکلاتی در این زمینه وجود دارد. اگر قرار باشد در زمینه اختصاص فضای آموزشی هم مشکلاتی وجود داشته باشد، ظلم به مردم است.
وی با اشاره به اینکه شهر با عوارض مردم اداره می‌شود اضافه کرد: مسئله آموزش عمومی را نمی‌توان نادیده گرفت.

عباس محمدی هم با اشاره به اینکه زمانی مدارس پنج شیفت اداره می‌شد گفت: آینده را در این طراحی‌ها باید حتماً لحاظ کرد. اگر قرار باشد در آینده دانش‌آموزان به عسر و حرج بیفتند، این واگذاری خارج از چارچوب طرح تفصیلی کار درستی نیست.
از میان مواردی که شهرداری در این لایحه عنوان کرده بود، یکی مورد موافقت رئیس کمیسیون امور زیربنایی قرار نگرفته بود اما در نهایت لایحه شهرداری در مورد واگذاری چهار مورد زمین رای آورد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٧-١٣٩٣, ٢١:٠٣

   

پر مبحث ترین ها