سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاندار قم: آرامستان‌های درون شهر قم بهسازی شود

بروز شده : ٧-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:١۵    نسخه چاپی    
صالحی‌منش با بیان اینکه باید آرامستان‌ و ردیف‌های ویژه اقشار مختلف از جمله علما، فضلا، هنرمندان و ... در قم در نظر گرفته شود افزود: مردم هم باید قانون را رعایت کرده و از دفن اجساد به صورت غیر مجاز در آرامستان‌‌هایی که منع قانونی دارند خودداری کنند.
استاندار قم بر ساماندهی و بهسازی آرامستان‌های درون شهر قم تأکید کرد و گفت: بهسازی آرامستان وادی السلام جزو بزرگ‌ترین کارها در این زمینه بوده که باید هر چه زودتر نسبت به تکمیل آن اقدام شود.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق صالحی‌منش روز دوشنبه در جریان بازدید از اداره کل اوقاف استان قم اظهار کرد: استان قم همواره شخصیت‌هایی را به عنوان مسئولان اوقاف داشته که جزو روحانیون برجسته و منشأ خیرات و برکات بوده‌اند.
وی افزود: امروز هم حجت‌الاسلام والمسلمین شیری مسئولیت اوقاف استان قم را بر عهده گرفته و می‌بینیم با تمام تلاش، سعی در ارتقا وضعیت استان در رابطه با اوقاف از راه‌های قانونی دارد.

استاندار قم با بیان اینکه جداسازی ادارات اوقاف قم و شهرستان قم از یکدیگر و ارتقا رتبه اوقاف قم به شهرهای درجه یک جزو افتخارات قم محسوب می‌شود گفت: سعی داریم در راستای ارتقای وضعیت اوقاف و همچنین برطرف کردن نیازهای این اداره کل گام‌های اساسی برداریم.
وی ادامه داد: برخی مسائل وجود دارند که نیازمند نهادینه شدن آنها در اوقاف هستیم و جایگاه ویژه‌ای برای مسئله اوقاف در قم به وجود بیاید.

حجت الاسلام صالحی‌منش با بیان اینکه وقف مختص اسلام نیست و سایر ادیان الهی هم به این مسئله پرداخته‌اند گفت: حتی هنرمندان برجسته و غیر مسلمانی همچون چارلی چاپلین هم خانه‌های خود را در راستای هنر و فعالیت خود وقف کرده‌اند.
استاندار قم با اشاره به تاریخچه وقف در ایران و قم خاطرنشان کرد: باید تاریخی مدون و مشخص از وقف در قم که به حدود قرن دوم هجری باز می‌گردد تهیه شود؛ این کار سبب می‌شود بتوانیم به اوقاف قدیمی‌تری دست یابیم.

وی ادامه داد: از روزی که حضرت معصومه (س) در قم مدفون شدند مسئله وقف به صورت کاملا شفاف در قم مطرح بوده و موقوفات فراوانی از آن دوران بر جا مانده است.
صالحی‌منش به وقف در دوران صفویه و قاجار اشاره کرد و افزود: پادشاهان آن دوره اهتمام جدی به وقف داشتند و به همین دلیل آثار نفیسی در قالب موقوفات از آن دوره‌ها را شاهد هستیم.

نماینده عالی دولت در استان قم بیان داشت: یکی از وظایف اوقاف این است که وقف‌نامه‌های همه دوره‌های تاریخی را به عنوان اسناد وقف در گنجینه خود ثبت کند؛ در مورد اوقاف امروزی هم لازم است وقف‌نامه‌هایی سنددار و دارای انشای زیبا تهیه و در نگهداری آنها تلاش شود.
وی با بیان اینکه لازم است در نظام جمهوری اسلامی، اهتمام ویژه‌ای به وقف و نگهداری اسناد موجود صورت بگیرد گفت: استفاده از نظرات و راهکارهای پیشنهادی فضلا و دانشمندان که بسیاری از آنها در قم سکونت دارند باید در دستور کار قرار گیرد.

حجت الاسلام صالحی‌منش با تاکید بر سامان‌دهی کامل و جامع املاک وقفی خاطرنشان کرد: همه امور در وقف به ویژه نیت‌های واقفان باید سر جای خودشان باشند و به آنها احترام گذاشت.
استاندار قم با اشاره به مصارف وقف در قم عنوان کرد: 70 درصد اوقاف قم دارای نیت روضه‌خوانی، 20 درصد مربوط به امامزادگان و بقاع متبرکه و 10 درصد هم سایر موارد است؛ کسانی که اموال خود را برای برپایی مجالس روضه‌خوانی وقف کرده‌اند کاری بسیار شایسته انجام داده‌اند،این اقدام سبب شده هیئت‌های عزاداری همچنان پابرجا بمانند.

وی افزود: هزاران میلیارد تومان صرف مبارزه با مواد مخدر و پاک سازی معتادان می‌شود در حالیکه اگر از همان ابتدا مبالغی بسیار کمتر صرف مجالس عزاداری و مذهبی شود، جوانان ما چنان تربیت می‌شوند که هیچگاه به سمت مواد مخدر و سایر جرم‌ها نخواهند رفت.
صالحی‌منش با بیان اینکه برنامه‌های قرآنی اوقاف در ایران و به ویژه قم رو به پیشرفت است گفت: اینگونه فعالیت‌ها باید ارتقا یابند زیرا هرچه برنامه‌های قرآنی توسعه یابند به نفع نظام جمهوری اسلامی و نسل آینده خواهد بود.

نماینده عالی دولت در استان قم عنوان داشت: چینش هیئت امنا هم اقدامی خوب است که توسط اوقاف در قم صورت می‌گیرد؛ حضور علمای خوشنام در این هیئت‌ها سبب گسترش فعالیت‌ها و همچنین برکات و خیرات بیشتر می‌شود و همچنین مراجعات به ادارات اوقاف را هم کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به آرامستان‌های قم و اقدام شایسته اوقاف قم در این زمینه تصریح کرد: بهسازی آرامستان وادی السلام جزو بزرگ‌ترین کارها در این زمینه بوده که باید هر چه زودتر نسبت به تکمیل آن اقدام شود؛ لازم است کارگروهی در زمینه بهسازی آرامستان‌ها در قم تشکیل شود، به این امر عقیده ندارم که باید آرامستان جدید ایجاد یا قبرستان‌ها را به خارج از شهر منتقل کنیم ضمن اینکه یک آرامستان وقف الی الابد برای دفن اموات است و نباید تغییر کاربری یابد.

صالحی‌منش با بیان اینکه باید آرامستان‌ و ردیف‌های ویژه اقشار مختلف از جمله علما، فضلا، هنرمندان و ... در قم در نظر گرفته شود افزود: مردم هم باید قانون را رعایت کرده و از دفن اجساد به صورت غیر مجاز در آرامستان‌‌هایی که منع قانونی دارند خودداری کنند.

قم جزو پاک‌ترین استان‌ها در بهره‌برداری از اوقاف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز در این بازدید گفت: اخیرا و پس از جداسازی ادارات اوقاف استان و شهرستان قم، رتبه اداره کل اوقاف استان قم ارتقا یافت.
حجت‌الاسلام والمسلمین شوزب شیری اظهار کرد: یکی از مهمترین کارهای حاکمان و والیان در طول تاریخ این سرزمین، حفظ اوقاف به عنوان میراث معنوی و مادی مسلمانان بوده است.

وی افزود: حدود 14 هزار ملک وقفی در قم در سامانه جامع اوقاف به ثبت رسیده هرچند تنها یک سوم آنها در اختیار ماست؛ یک سوم هم با اکابر و علما و یک سوم دیگر هم مربوط به وقفیات حرم مطهر است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه 70 درصد اوقاف قم دارای نیت‌های مربوط به اهل بیت علیهم السلام و روضه‌‌خوانی است گفت: رسیدگی به امور بقاع متبرکه هم جزو وظایف اوقاف محسوب می‌شود به همین دلیل برای همه امامزادگان قم طرح جامع تدوین و اجرایی شده است به این ترتیب که همه درآمدها در همان مکان صرف شوند.

وی ادامه داد: اجرای طرح حافظان قرآن و همچنین برنامه‌های قرآنی هم جزو وظایف سازمان اوقاف به شمار می‌رود و در حال حاضر 6500 نفر در قالب 240 کلاس قرآنی در قم مشغول فراگیری هستند.
حجت الاسلام شیری با اشاره به فعالیت اداره اعزام مبلغ اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: با حمایت دولت در زمینه نگهداری اوقاف، از محل درآمد همین اماکن، مبلغانی به همه کشور اعزام می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم خاطرنشان کرد: چینش هیئت امنا برای مساجد هم فعالیت جدیدی است که در قم شروع شده است زیرا ترمیم هیئت امنا در قم لازم بود؛ کمیسیونی در همین زمینه شکل گرفته و حدود 300 نفر از خدام مساجد هم بیمه شده‌اند که با حمایت دولت صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه چند برنامه ویژه از محل اجرای نیت‌های واقفین در قم صورت می‌گیرد گفت: بیشتر مجالس عزای محرم و صفر در قم دارای موقوفه هستند و اگر هم نیتی عام باشد در قالب طرح بصیرت، طلابی به سایر مناطق اعزام می‌شوند.

حجت الاسلام شیری از شرکت حدود دو هزار نفر در قالب طرح آرامش تابستانی در قم تصریح کرد: برگزاری همایش بزرگداشت امامزادگان را هم در تابستان امسال شاهد بودیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم ادامه داد: حدود 15 نفر از علمای قم، تمام وقف‌نامه‌ها را بازبینی و نیت‌ها را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانیم به دقت و در قالب سامانه بانک اطلاعاتی جامع، نیت‌های واقفین را اجرایی کنیم.

وی افزود: سال گذشته نمایندگانی از دفتر رهبر معظم انقلاب به مدت چهار ماه تمام گزارشات و اطلاعات اوقاف قم را مورد بررسی قرار دادند و قم توانست در این شفاف‌سازی، رتبه‌های نخست کشوری را کسب کند.
شیری با اشاره به تفاهمنامه اداره کل اوقاف و امور خیریه با معاونت برنامه‌ریزی استانداری به منظور تکمیل ساختمان جدید اوقاف خاطرنشان کرد: اخیراً ادارات شهرستان و استان قم جداسازی شده‌اند و دولت در این زمینه همکاری لازم را داشته است؛ در حال حاضر رتبه اداره کل اوقاف استان قم به ارتقا یافته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم بیان داشت: بیشتر تجهیزات اداره کل اوقاف قم مربوط به بیش از 20 سال پیش بوده و لازم است استانداری عنایت لازم را برای نوسازی این موارد داشته باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها