سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ذاکریان: متروی قم بدون کمک دولت به جایی نمی‌رسد

بروز شده : ٩-٠٧-١٣٩٣, ١۴:٢٨    نسخه چاپی    
وی با اشاره به اینکه هزینه متوقف بوده تی بی ام بسیار بیش از کار کردن آن است افزود: مترو با این منابع به جایی نمی‌رسد که باید برای تأمین منابع مالی آن فکری کرد.
سخنگوی شورای شهر قم گفت: طبق قانون 50 درصد اجرای پروژه‌های قطار شهری به عهده دولت است و دولت باید سالانه 200 میلیارد تومان به متروی قم کمک کند.

عباس ذاکریان پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری که در ساختمان شورای شهر برگزار شد، با اشاره به سوال یکی از خبرنگاران درباره افزایش نرخ تاکسی در قم اظهار داشت: نرخی که اخیرا اعمال شده اصلاح نرخ کرایه تاکسی بابت هدفمندی یارانه‌ها بوده و در راستای اجرای مرحله دوم هدفمندی بوده است که ما اسم این را افزایش نرخ کرایه تاکسی نمی‌گذاریم.
وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که هوشمندسازی تاکسیرانی را اجرا کنیم تا مردم کرایه را با کارت شهروندی بپردازند. بخش عمده‌ای از این کار هم انجام شده است.

سخنگوی شورای شهر قم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کند بودن روند ساخت مترو گفت: سالی که قرارداد مترو با قرارگاه خاتم بسته شده، جمع مبلغ ریالی و ارزی حدود 900 میلیارد تومان و زمان پنج ساله بود. آن موقع امیدوار بودیم که اگر به موقع تامین منابع شود، حتی کمتر از این به بهره‌برداری برسد.
وی با اشاره به اینکه مترو جزو تعهدات دولت‌ها است اضافه کرد: 50 درصد آن به عهده شهرداری است که به تملک ایستگاه‌ها، دپو و ... مربوط می‌شود.

مترو با این وضع به جایی نمی‌رسد

ذاکریان اظهار داشت: دولت باید سالانه 200 میلیارد تومان به این طرح تزریق کند اما در بهترین حالت سالی80 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که بخشی از آن صرف منوریل شده است.
به گزارش مهر، وی با اشاره به اینکه هزینه متوقف بوده تی بی ام بسیار بیش از کار کردن آن است افزود: مترو با این منابع به جایی نمی‌رسد که باید برای تأمین منابع مالی آن فکری کرد.

سخنگوی شورای شهر قم با اشاره به مسائل حاشیه‌ای که در مورد شورای شهر مطرح می‌شود گفت: در سال گذشته که سال اول شورای چهارم بود تمام تلاش اکثریت اعضای شورا این بود که درگیر حواشی نشده و به مردم خدمت کنند.
وی ادامه داد: ممکن است از میان 21 نفر یک نفر برای اینکه روی آنتن بماند و فراموش نشود، هر چند وقت یک بار یک جنجال رسانه‌ای ایجاد کند اما اکثریت شورا این روند را نمی‌پذیرد.

ذاکریان افزود: ما برای حل کردن مشکلات شهر قم، سه زیر ساخت اساسی نیاز داریم. یکی از زیرساخت‌ها قانون است. ما برای خیلی از اقدامات بزرگی که در نظر داریم، قانون مناسبی نداریم که باید در مجلس تصویب شد.
وی عنوان داشت: زیرساخت مورد نیاز دیگر همراهی مسئولان است که باید افق دید بلند داشته باشند و آگاه باشند. سومین قسمت هم همراهی مردم است.

هزینه کارکرد ملی قم را مردم نباید بپردازند

سخنگوی شورای شهر قم گفت: قم یک کارکردهای ملی و فراملی دارد که هزینه‌اش به عهده مردم قم نیست. این هزینه را باید مجموعه حاکمیت و به نمایندگی آن دولت بپردازد. دولت خاصی مدنظر ما نیست. هر دولتی سر کار باشد باید این کار را انجام دهد.
وی ادامه داد: مثلاً حوزه‌های علمیه توقع دارند که از نظر پرداخت عوارض حمایت شوند. باید قانونی وجود داشته باشد تا دولت این عوارض را بپردازد نه اینکه از جیب مردم قم داده شود.

ذاکریان با اشاره به حضور زائران در قم خاطرنشان کرد: مسئله زیارت یک مسئله کاملاً فرهنگی است اما گردشگری یک مسئله اقتصادی. به همین خاطر برای زیارت باید هزینه کرد.
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های ما به هیچ عنوان مناسب پذیرایی از 20 میلیون زائر نیست گفت: دولت باید مبالغی را سالانه بدون هیچ منتی برای رشد و ارتقای معنویت مردم هزینه کنند که این هم نیاز به همراهی مجلس دارد.

حس تعلق به شهر در مردم قم پایین است

سخنگوی شورای شهر قم اضافه کرد: مردم باید آگاهی‌شان نسبت به مسائل شهر بالا برود. حس تعلق به شهر در قم نسبت به شهرهای دیگر پایین است و به همین خاطر همکاری‌ها در قم پایین است. نمونه‌اش موضوع تملک‌ها است.

وی ادامه داد: در دو سه سال اخیر رویه شهرداری در تملک بسیار متفاوت شده و میزان رضایت‌مندی مردم بسیار بالا رفته اما آگاه‌سازی مردم در این زمینه بسیار مهم است.
ذاکریان با اشاره به انتخاب شهر قم به عنوان قهرمان تاب آوری گفت: کمپینی در سوئیس شکل گرفته برای تاب‌آوری که دو شهر از کشور به این کمپین پیوسته‌اند. ناظران این کمپین دستورالعملی دارند که بر اساس آن این شهرها را پایش محیطی می‌کنند.

وی با اشاره به کاندید شدن هزار و 800 کشور برای قهرمانی تاب آوری افزود: دو برابر شدن تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی ظرف یکی دو سال اخیر و اضافه شدن نیروهای این سازمان و تجهیزات ایمنی آتش‌نشانی از جمله مواردی است که در این انتخاب تاثیر گذار بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٧-١٣٩٣, ١۴:٢٨

   

پر مبحث ترین ها