سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازار کهنه قم به بازارچه صنایع دستی تبدیل می شود

برای تحقق این امر و استفاده بهینه از این ظرفیت باید مدیریت و برنامه ریزی خوبی در این زمینه صورت بگیرد و برندهای خاص به بازار کهنه قم منتقل شوند.
به گزارش ایرنا، در جلسه کارگروه گردشگری که روز سه شنبه در استانداری قم تشکیل شد، اعضا این کارگروه مصوب کردند تا برنامه ریزیهای لازم برای تحقق این مر مهم صورت گیرد.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری قم دراین رابطه اظهار داشت: اگر زمینه را برای رونق اقتصادی در این بازار فراهم کنیم به طور حتم کسبه آن نیز استقبال می کنند، همچنین با فعال شدن هیات مدیره آن و ساماندهی صنوف غیرمرتبط می توان آن را به بازارچه صنایع دستی تبدیل کرد.

'سید حسن رضوی' با بیان اینکه لازم است برای ساماندهی آن اعتباری نیز در نظر گرفته شود، افزود: لازم است با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر و اعمال نقطه نظرات کارشناسی بستر را برای ایجاد یک بازارچه صنایع دستی در خور و شان قم فراهم کرد که امر این نیازمند برنامه ریزی است و در این زمینه باید از ظرفیتهای استان استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه مسوولان در حد توان خود در این مساله همکاری می کنند، اظهار کرد: از آنچه که موجب حفظ هویتهای فرهنگی و هنری استان شود استقبال می کنیم اما این امر نیازمند طرح و برنامه ریزی است تا در یک بازه زمانی مشخص و با برنامه ریزی این کار صورت گیرد.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری قم با بیان اینکه باید از تجربه های موفق استانهای دیگر مانند قزوین در این زمینه استفاده کرد، گفت: مهم سیاستگذاری است و نهادها و ادارات دیگر نیز در این زمینه همراهی و کمکهای لازم را انجام می دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قم نیز در این جلسه با اشاره به اینکه قم شهری زائرپذیر و نیازمند مکانی مشخص برای عرضه صنایع دستی است، گفت: این بازار 120 باب مغازه دارد که 40 باب آن به مشاغل صنایع دستی مشغول و بقیه مشاغل نیازمند ساماندهی هستند.

' عیسی رضایی ' خاطر نشان کرد: برای ساماندهی این بازار به همکاری شهرداری، شورای اسلامی شهر و سایر ادارات مرتبط نیاز داریم و برای انتقال برخی از مشاغل موجود در این بازار هم نیازمند تسهیلاتی هستیم.

وی گفت: در حال حاضر در این بازار 9 کارگاه الیاف رنگ سنتی فرش داریم و برخی از صنایع دستی مانند؛ منبت، منبرسازی، خراطی و مسگری در این بازار فعالیت می کنند که احیای این بازار می تواند یک مسیر گردشگری برای زائران حرم مطهر کریمه اهل بیت (س) ایجاد کند و از سوی دیگر مرکزی برای احیای آموزش صنایع دستی از طریق 'استاد و شاگردی' باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قم نیز دراین جلسه گفت: بازار کهنه قم، توانمندی و ظرفیت مناسبی برای صنایع دستی و گردشگری استان دارد و نمونه این کار در شهرهای قزوین و اصفهان نیز انجام شده که مثمرثمر بوده است و شهرداری آمادگی همه گونه همکاری در این زمینه دارد.

' اسماعیل فتحی ' خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر و استفاده بهینه از این ظرفیت باید مدیریت و برنامه ریزی خوبی در این زمینه صورت بگیرد و برندهای خاص به بازار کهنه قم منتقل شوند.

* بازار کهنه

این بازار سرپوشیده از خیابان 45 متری عمار یاسر شروع شده و به میدان کهنه و نزدیک خیابان آیت الله طالقانی (آذر) ختم می شود، امروزه بیشتر به کارگاه ها اختصاص یافته است، قدمت آن به دوران صفوی و قاجار می رسد و به شماره 1937 ثبت ملی شده است.

طول راسته بازار کهنه حدود یک کیلومتراست و خانه های مسکونی در میان آن وجود ندارد، سقف این بازار از پوشش گنبدی ساخته شده، این بازار دارای یک سرای بدون نام و سرایی به نام کاروانسرای ملا حسین است.

در قسمت انتهایی بازار کهنه، میدانگاهی مستطیل شکل قرار دارد که به نام 'میدان کهنه' می باشد و فضایی باز است که دور تا دور آن را مغازه های مختلف در بر گرفته است.

در وسط این میدان، دستفروشان به فروش میوه و تره بار مشغول هستند. این قسمت دارای سقف کاذبی است که توسط دستفروشان ایجاد شده است. در 'میدان کهنه' مسجدی هم به همین نام وجود دارد که دارای برجی تاریخی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٨-١٣٩٣, ٢١:١۵

   

پر مبحث ترین ها