سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تیم مذاکره کننده کشور مورد تایید رهبری است و باید حمایت شود

انرژی پاک در چهارچوب قانون انجام می شود و هرگز نباید از آن چشم پوشی شود و ما باید خودکفا شویم.

فرمانده انتظامی استان قم گفت: تیم مذاکره کننده کشور مورد تایید رهبر معظم انقلاب است و باید حمایت شود.
 
به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار 'کاظم مجتبایی' در جلسه هدایت سیاسی در جمع کارکنان فرماندهی انتظامی استان قم افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب فرمودند که تمدید مذاکرات مورد تایید است و تیم مذاکره کننده را قبول دارم نباید کسی که به خودش حق بدهد مسائلی را مطرح کند و از طرف خود اجتهاد کند و حرکت ها را زیر سوال ببرد و نباید ذهن مردم را نسبت به انسجامی که وجود دارد خراب کنیم.

وی ادامه داد: مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 و تمدید مذاکرات تماما در چهارچوب دیدگاه ها و اندیشه های دینی و در جهت دفاع از کیان، حریت و آزادگی و پیشرفت کشور صورت می گیرد و هیچ کس مصلحت دینی، ملی، اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی را بهتر از رهبر فرزانه انقلاب نمی داند و همه باید تلاش کنیم تابع نگاه و اوامر ایشان باشیم تا مذاکرات به خوبی پیش برود.

وی در ادامه، با بیان اینکه موضوع هسته ای شدن کشور 25 سال قبل از انقلاب اسلامی کلید خورده است، گفت: در آن سال ها بعضی از رشته ها مرتبط با این موضوع در دانشگاه ها مطرح شد و تعدادی از دانشجویان علاقه مند برای کسب این علم به خارج از کشور اعزام شدند.

مجتبایی با بیان اینکه حدود 40 سال پیش بحث نیروگاه اتمی بوشهر مطرح شده است، افزود: آلمانی ها متعهد شده بودند علاوه بر بوشهر حتی در اراک و فارس نیز ایجاد کنند و با پیروزی انقلاب اسلامی معاهدات ایران با آلمان به هم خورد و در هشت سال دفاع مقدس موضوع انرژی هسته ای در کشور پی گیری نشد و قبل از انقلاب نیت دشمنان این بود تا با از بین بردن فناوری هسته ای کاری کنند تا به دست انقلابیون نیافتد.

فرمانده انتظامی استان قم گفت: پس از پایان یافتن جنگ تحمیلی و لزوم استفاده از انرژی پاک باعث شد تا نیروگاه بوشهر توسط کشورهایی که قبلا متعهد شده بودند ادامه یافته ولی برخی کشورهای غربی و آمریکایی ها باعث شدند به کارشان ادامه ندهند.

وی ادامه داد: به ناچار جمهوری اسلامی ایران به کشورهایی دیگر مثل روسیه وارد مذاکره شد و در چالش ها و افت و خیز های زیاد بالاخره نیروگاه اتمی بوشهر فعالیتش را آغاز کرد.

مجتبایی گفت: در بخش های تولید سوخت این نیروگاه، فعالیت های دیگر جمهوری اسلامی بنا به نیازش در نقاط دیگری از کشور شروع و راکتور آب سنگین اراک ساخته و نصب شد و همچنین دو نیروگاه اتمی در نطنز و فردو در استان اصفهان و قم بنا به نیاز فعالیتشان آغاز و در حال تولید این سوخت هستند که البته درصد غنای این سوخت متفاوت است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه ساخت سانتریفیوژ ها که تولید این سوخت را انجام می دهند تماما تخصصشان در اختیار دانشمندان ایرانی است اما ایران به پیمان هایی که قبل از انقلاب با 'ان پی تی' بسته و بعد از انقلاب آن را تمدید کرده سعی می کند هماهنگ با این سازمان باشد و تخلفی در این خصوص صورت نگیرد.

فرمانده انتظامی استان قم با بیان اینکه بازرسان آژانس با نصب دوربین و نظارت هایشان از نیروگاه ها می دانند اقدامات ایران کاملا صلح آمیز است، با طرح این سوال که چرا دیدگاه آمریکا و غرب قبل و پس از انقلاب در موضوع هسته ای کشورمان متفاوت شده است، خاطرنشان کرد: دلیل اصلی این است که جمهوری اسلامی در جهت منافع آن ها حرکت نمی کند.

وی گفت: آمریکا و غرب زمانی قبول می کنند این چرخه در کشور خواهان هسته ای بچرخد که آن کشور در جهت منافع آن ها حرکت کند.

مجتبایی ابراز داشت: اینکه می خواهند کشور ما را از این فناوری محروم کنند، در کشوری مثل اسراییل غاصب در حال تولید است نه تنها سوخت بلکه سلاح اتمی تولید می کنند و با وجود 200 کلاهک هسته ای تولید شده کسی به آن ها کاری ندارد در صورتی که این کشور هنوز معاهده 'ان پی تی' را امضا نکرده دلیلش این است که آمریکا با ادعایی ظالمانه به کشوری اجازه برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای می دهد که در جهت منافعشان باشد.

فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به اینکه موضوع میز مذاکره نزدیک به 11 سال است جدی شده است افزود: بنا بر نظر آن ها اگر کشور ایران با این کیفیت پیش برود که طراح و سازنده سانتریفیوژ باشد روزی به بمب اتم دست خواهد یافت و نمی توان جلوی این قدرت بزرگ را گرفت و در این موضوع جدی تر شدند.

وی گفت: مسوولان سیاست خارجی ایران در پی این هستند که شرایطی را که دنیای غرب و استعمار برای ایران درست کرده اند به گونه ای در مقابل آن موضع گیری شود که از حق ایران صرفه نظر نشود مثل خیلی از کشورهای دیگر و نیز توطئه های آن ها را خنثی کنیم.

مجتبایی با بیان اینکه دشمنان می خواهند به دنیا القاء کنند که اگر ایران به این فن دست بیابد بمب اتم خواهد ساخت، افزود: مذاکرات اخیر در ژنو باردیگر تمدید شد و هر دو طرف قبول کردند دوباره این فرصت را داشته باشند.

فرمانده انتظامی استان قم سپس با طرح این سوال که آیا تمدید مذاکرات به نفع ایران است یا کشورهای 1+5، خاطرنشان کرد: از دلایل اصلی که جمهوری اسلامی ایران بر آن قائل است این است که چشم انداز این مذاکرات را امیدوارکننده می داند و می گوید ما برای تمدید آن مشکلی نداریم.

وی دومین دلیل خواسته ایران برای ادامه مذاکرات را جهت جلوگیری از تحریم های ظالمانه علیه کشور عنوان کرد و در خصوص دلیل سوم نیز گفت: عدم تسلیم در برابر زیاده خواهی و متهم نشدن به ترک میز مذاکره است.

مجتبایی با بیان اینکه رفتن ایران به پای میز مذاکره بهانه ای برای دولتمردان آمریکا شده تا بگویند تحریم ها ایران را به پای میز مذاکره کشانده است، تصریح کرد: واقعیت این است که ما نمی خواهیم بهانه به دست آن ها بدهیم و بگونه ای در ذهن مردم دنیا القا شود که جمهوری اسلامی ایران بود که پای میز مذاکره نرفت.

فرمانده انتظامی استان قم سپس چهارمین دلیل را تاکید بر صداقت و تمایل ایران به حل مسالمت آمیز این موضوع دانست و گفت: کشور ما به دنبال جنگ و خونریزی نیست بلکه به دنبال حقی است که از طریق مذاکره می خواهیم به آن دست بیابیم.

وی در خصوص اینکه چرا کشورهای طرف مقابل ایران در مذاکرات اخیر خواهان تمدید مذاکرات بودند، خاطرنشان کرد: این اعضاء دائمی شورای امنیت که حق وتو نیز دارند، دلایلی دارند و می گویند ما راضی هستیم از تمدید مذاکرات چون توانسته ایم جلوی پیشرفت این 20 درصد را بگیریم و کشور ایران به پای میز مذاکره آورده ایم تا در خصوص کارهایشان توضیح بدهند و یا زمان را از ایران گرفته ایم که 20 درصد بیشتر نشود چون برای آن ها برگ برنده است.

مجتبایی با بیان اینکه نگرانی این کشورها از عدم تمدید است، افزود: اعتقادشان بر این است که شرایط به گونه ای نیست که از طرفی نمی توانند آن را حذف کنند و از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران کوتاه نمی آید، معتقد هستند توافق نکردن و توافق بد کردن به ضررشان است و چون تمدید مذاکرات فرصتی شده برای جلب رضایت جمهوری خواهان در کشور آمریکا و در پی تمدید این مذاکرات هستند.

فرمانده انتظامی استان قم ادامه داد: رییس جمهور آمریکا اذعان دارد که نمی تواند پیچ و مهره های هسته ایران را باز کند و ناتوان هستند و ما شاهد هستیم کشور ایران علاوه بر اینکه خود را اداره می کند به عنوان یک کشور تاثیر گذار در منطقه محسوب می شود و اگر 1+5 پای میز مذاکره نیایند آن ها به ترک میز مذاکره متهم خواهند شد.

فرمانده انتظامی استان قم با بیان اینکه توافقات بایستی دو طرفه باشد، و نباید یک سویه اقدامات از طرف ایران انجام شود، تصریح کرد: هر قدمی که ما بر می داریم باید آن ها نیز بردارند و دو طرفه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هدایت های رهبر معظم انقلاب حکیمانه است، با نتیجه گیری از موضوع مورد بحث، 4 ملاحظه را برشمرد و تصریح کرد: اول اینکه نباید فراموش کرد که دشمنی های دشمن تمام شده است، سیاست سلطه این اجازه را به غرب نمی دهد که اصول حاکم بر جمهوری اسلامی یعنی آزادی، استقلال و نظام ارزشی جمهوری اسلامی را رها کنند و اگر در ارتباط با انرژی هسته ای کوتاه بیاییم بعد از آن سراغ موشک های بالستیک و قاره پیمای ایران می آیند و سپس موضوع حقوق شهرندی را مطرح خواهند کرد.

وی با بیان اینکه کشور ایران قبل از انقلاب هویت مشخصی نداشت، تاکید کرد: عقب نشینی ایران از مواضع خود باعث می شود که آن ها قدم های دیگر را بردارند و باید بگونه ای بود که دشمن نتواند سوء استفاده کند.

مجتبایی گفت: انرژی پاک در چهارچوب قانون انجام می شود و هرگز نباید از آن چشم پوشی شود و ما باید خودکفا شویم.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها