سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیشرفت 85 درصدی مدرن ترین تصفیه خانه فاضلاب کشور

با طراحی های صورت گرفته، در این تصفیه خانه از لجن فاضلاب گاز تولید شده و از گاز حاصله از آن برق تولید می شود که 70 درصد برق مورد نیاز تصفیه خانه از این طریق تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از پیشرفت 85 درصدی مدرن ترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در این استان خبر داد.
 
'عبدالحمید توکلی بینا'روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت سالروز تاسیس شرکت های آب و فاضلاب اظهار داشت: این تصفیه خانه جزو پیشرفته ترین تصفیه خانه های فاضلاب ایران به شمار می رود و از آخرین فناوری های روز در آن استفاده شده است.

وی افزود: با وجود موانع و مشکلاتی که تحریم ها بر سر راه این پروژه ایجاد کرد همچنان پروژه فعال و از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

وی از بهره برداری آزمایشی از این تصفیه خانه در اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد و گفت: امیدواریم این تصفیه خانه درزمان مقرر به طور کامل به بهره برداری برسد.

توکلی بینا به برخی از ویژگی های این تصفیه خانه اشاره کرد و گفت: با طراحی های صورت گرفته، در این تصفیه خانه از لجن فاضلاب گاز تولید شده و از گاز حاصله از آن برق تولید می شود که 70 درصد برق مورد نیاز تصفیه خانه از این طریق تامین می شود.

وی درادامه به ارائه گزارشی از عملکرد شرکت آب و فاضلاب استان قم از ابتدای سال جاری تاکنون پرداخت و اظهار داشت: در این مدت بیش از 100 کیلومتر از شبکه های آب و فاضلاب شهر قم اصلاح و توسعه یافته است که نسبت به بودجه تکلیفی سال 93 در این زمینه 83 درصد پیشرفت داشته ایم.

وی از انعقاد تفاهم نامه با بانک توسعه اسلامی به منظور دریافت56 میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای 100 کیلومتر شبکه فاضلاب فرعی دیگر در شهر خبر داد و ابراز داشت: در روزهای آینده فراخوان بین المللی این پروژه انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم این میزان تسهیلات را منبع بسیار خوب اعتباری برای استان ذکر و تصریح کرد: با خشک پولی که در اعتبارات ملی و استانی صورت گرفته این تسهیلات فرصت خوبی است تا بتوانیم شبکه های فاضلاب شهر را توسعه بدهیم.

توکلی بینا در ادامه به احداث تصفیه خانه آب شماره چهار قم خبر داد و تاکید کرد: این تصفیه خانه با ظرفیت 600 لیتر در ثانیه با اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان طی 11 ماه به اجرا رسیده و طی هفته های آینده با حضور مسوولان استانی و کشوری به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به تحویل چهار شهر استان از آبفای روستایی به آبفای شهری ابراز داشت: طی دو سال گذشته علاوه بر اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش پرت و اصلاح شبکه های آب این شهرها، حدود 4 هزار و 500 متر توسعه شبکه داشته ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه تمام این شهرها مجهز به سیستم کنترل از راه دور تاسیسات شده اند، ابراز داشت: قم تنها استان در سطح کشور است که تمام شهرهای آن مجهز به سامانه هوشمند کنترل از راه دور تأسیسات است.

وی از احداث پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه آب کشور در قم خبر داد و گفت: این آزمایشگاه در زیربنایی به مساحت 500 مترمربع ساخته خواهد شد که هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی 70 درصدی است و عزم جدی داریم که در روز جمهوری اسلامی آن را به بهره برداری برسانیم.

توکلی بینا این آزمایشگاه را نخستین آزمایشگاه کشور تحت استاندارد بین المللی 17025 اعلام کرد و ابراز داشت: احداث این آزمایشگاه از افتخارات مهندسی ما در استان قم است.

وی با اشاره به دریافت گواهینامه کفایت شیمیایی آب از مراجع بین المللی برای نخستین بار اظهار داشت: سالانه 40 هزار آزمون فیزیکی، شیمیایی، میکروبی و بیولوژی بر روی تمام منابع تولید و مخازن، شبکه ها و تأسیسات انجام می دهیم تا بتوانیم آب سالم و بهداشتی را به مردم عرضه کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنین از مطالعه و اجرای سامانه هوشمند نمونه برداری و پایش کیفیت آب در فیلترهای تصفیه خانه آب قم خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه نیز به شدت بر روی سلامت آب قم مؤثر است و به ما اجازه می دهد که به صورت آنلاین کیفیت خروجی آب تصفیه خانه را رصد کنیم که این امر به ارتقا و پایداری کیفی آب کمک می کند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 84 میلیون مترمکعب آب تولید و تصفیه کرده ایم، تصریح کرد: ازاین میزان 63 درصد از سرشاخه های دز، 12 درصد از سد 15 خرداد و 25 درصد از منابع زیرزمینی تامین شده است همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون 16 میلیون متر مکعب فاضلاب نیز تصفیه شده است.

وی همچنین از رسیدگی به 14 هزار فقره حوادث شبکه و انشعابات آب و فاضلاب خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 11 هزار فقره کنتور آب مشترکین نیز تعویض شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در پایان از راه اندازی سامانه پیامکی3000122990 به منظور ارتباط بیشتر مردم با آبفای قم خبر داد و گفت: این سامانه به عنوان چهارمین درگاه ارتباط مردم با آبفا به شمار می رود که مشترکین می توانند با ارسال کد اشتراک خود از طریق پیامک به این سامانه از آخرین اطلاعات مربوط به قبوض خود آگاه شوند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٠-١٣٩٣, ١١:١٢

   

پر مبحث ترین ها