سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کج سلیقگی شورای شهر قم یا عناد با 9 دی؟

تغییر یکباره نام جمهوری اسلامی با توجه به این سابقه قبلی این نکته را به ذهن نزدیک می‌کند که نام غدیر خوش اقبال بود و حامیانی مانند علما و مراجع داشت اما «جمهوری اسلامی» گویا متولی خاصی ندارد که شورای شهر بخواهد نگران آزرده‌ خاطر شدنش باشد.

 

افتتاح فاز اول مجموعه پل‌های جمهوری به دلیل مشکلات ترافیکی که برای مردم ایجاد می‌کرد و انتقادهایی که صورت گرفته بود، در حالت عادی هم با اما و اگرهایی همراه بود منتهی شورای شهر قم با بی سلیقگی خودش در ذبح دوباره نام 9 دی در معابر قم، یک حاشیه به باقی حواشی افزود.

مدت‌ها است که هم مردم و هم مدیران این پل‌ها را با نام «جمهوری» می‌شناسند سال‌هاست همه این پل را به نام جمهوری می‌شناسند اما رئیس شورای شهر در مراسم افتتاحیه یکباره مسأله تغییر نام این پل به 9 دی را مطرح می‌کند و در جلسه یکصد و چهارم شورای شهر هم این طرح از سوی اعضای شورای شهر تصویب می‌شود.

نام جمهوری اسلامی برای مجموعه پل‌هایی که منطقه چهار را به منطقه دو شهری متصل کرده، از امروز و دیروز بر سر زبان‌ها نیفتاده است. هر چند رئیس کمیسیون خدمات شهری در جلسه شورا وقتی می‌خواست طرح تغییر این نام را مطرح کند، این نامگذاری را به افکار عمومی نسبت داد اما واقعیت این است که خود شهرداری در تبلیغات و نامه‌نگاری‌های خود از این نام استفاده می‌کرد و بهتر بگوییم طراحان این پل از همان ابتدا در سال 84 این نام را انتخاب کرده بودند.

نام‌گذاری معابر شهری از مسائلی است که باید با در نظرگرفتن ریشه‌های تاریخی، ملی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی و هنری جامعه و محترم‌شمردن باورها و حتی عادات مردم انجام شود. وقتی خودمان کاری کرده‌ایم که مردم این پل را با نام جمهوری اسلامی می‌شناسند و حتی در بنرهای تبلیغات برای شرکت در افتتاحیه، اسم جمهوری اسلامی را برای این پل استفاده می‌کنیم، چرا یکباره نام آن را تغییر می‌دهیم؟ این نوع تغییرات نوعی بازی با افکار عمومی و ایجاد حساسیت‌های کاذب به روزهای پرشکوهی مثل 9دی است. بعضی تصمیمات ورفتارها انسان را به شک می‌اندازد که آقایان واقعا نسبت به 9دی ارادت دارند ومی خواهند این نام را زنده نگه دارند یا دنبال بازیهای کودکانه سیاسی هستند که مردم از آنها زده شده‌اند.اعضای شورای شهر تا حال در این چند سال خواب بودند یا اهمیت 9دی را نمی‌دانستند. نکند به آقایان هم مثل احمدی نژاد الهامات آنی دست می‌دهد!

همه اینها را بگذارید کنار سرنوشتی که نام 9 دی در دیگر معابر شهر قم داشت. زیرگذر غدیر هم در دوره‌ای با تصمیماتی از همین جنس از سوی شورای شهر سوم، 9 دی نامیده شد که با اعتراض مراجع و علما نام «غدیر» دوباره به این زیرگذر بازگشت. حتی در همان مسیر یک تقاطع سه سطحه میان عمار یاسر و بلوار پیامبر اعظم که هنوز افتتاح نشده به این نام خوانده شد.

تغییر یکباره نام جمهوری اسلامی با توجه به این سابقه قبلی این نکته را به ذهن نزدیک می‌کند که نام غدیر خوش اقبال بود و حامیانی مانند علما و مراجع داشت اما «جمهوری اسلامی» گویا متولی خاصی ندارد که شورای شهر بخواهد نگران آزرده‌ خاطر شدنش باشد.

واقعیت این است که نکته اساسی در حماسه نهم دی حضور مردم در صحنه برای خاتمه دادن به اختلافاتی بود که داشت ریشه جمهوریت و اسلامیت نظام را می‌خشکاند. در واقع شالوده 9 دی همان جمهوریت نظام به معنای درست تر پاسداشت 9دی همان پاسداشت جمهوریت نظام است.چه منافاتی در این دوتا نام بود که برخی‌ یک شبه احساس تکلیف ویژه کردند

هیچ کس با نام‌گذاری معبری در قم به نام 9 دی مخالف نیست اما این اقدامات عجیب و غریب شورای شهر قم که بیشتر از روی کج سلیقگی است تا دیگر نیات، بیش از اینکه دفاع ازاین نام و این حماسه باشد، ضربه زدن به آن است و نکته آخر اینکه مردمی که مدت‌ها این پل‌ها را به نام پل‌های جمهوری شناخته‌اند بعید است برای این مصوبه شورای شهر اهمیتی قائل شوند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٩٣, ١٩:٠۵

   

پر مبحث ترین ها