سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با عضویت 200 هنرمند و صنعتگر؛

شرکت تعاونی فراگیر ملی صنایع دستی قم تشکیل شد

تعاونی فراگیر ملی نوع جدیدی از تعاونی است که با هدف فقرزدایی از اقشار محروم و یا سه دهک پائین درآمدی جامعه شکل می‌گیرد و عضویت در آن برای همه افراد یک مجموعه صنفی آزاد  است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم از تشکیل شرکت تعاونی فراگیر ملی صنایع دستی قم با عضویت 200 هنرمند و صنعتگر خبر داد:

 

علیرضا ارجمندی قبل از ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: این تعاونی با نام «شرکت تعاونی فراگیر ملی ترویج و توسعه صنایع دستی استان قم» با عضویت 200 هنرمند و صنعتگر و با سرمایه اولیه چهل میلیون ریال تأسیس شد.

 

وی ادامه داد: این تعاونی به موجب ماده 12 قانون اصلاح مواردی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، توسعه بخش تعاون، فقر زدایی و ایجاد اشتغال پایدار با همکاری اداره کل تعاون، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و انجمن‌ها و تشکل‌های صنایع دستی استان تشکیل شده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم درباره فعالیت تعاونی‌های فراگیر اظهار داشت: تعاونی فراگیر ملی نوع جدیدی از تعاونی است که با هدف فقرزدایی از اقشار محروم و یا سه دهک پائین درآمدی جامعه شکل می‌گیرد و عضویت در آن برای همه افراد یک مجموعه صنفی آزاد است.

 

وی ادامه داد: برای تشکیل این نوع از شرکت‌ها باید 70 درصد اعضای آن از سه دهک پائین درآمدی جامعه باشند تا بتوانند از امتیازات ویژه حمایتی بهره‌مند گردند و 30 درصد مابقی از صاحبان سرمایه و مدیران حوزه‌های کاری تشکیل می‌شود.

 

ارجمندی در ادامه به مزیت‌های تشکیل این نوع تعاونی اشاره کرد و گفت: برخورداری از حمایت‌های خاص از جمله تخفیف 25 درصدی مالیات، اختصاص 20 درصد یارانه بیشتر نسبت به بخش خصوصی، اختصاص 20 درصد تخفیف سهم بیمه کارفرما برای شاغلان عضو تعاونی از جمله مزیتهای این نوع تعاونی است.

 

وی همچنین کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه برای تأمین تمام یا بخشی از آورده برای گروه‌های قابل حمایت توسط دولت، ارائه مشاوره، آموزش و مهارت آموزی بصورت رایگان و اختصاص 30 درصد درآمد حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی به این گونه تعاونی‌ها را از دیگر مزایای آن برشمرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٩-١٣٨٩, ١٩:۴٨

   

پر مبحث ترین ها