سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رشد ۱۳ درصدی ورود خوردو‌های مسافران نوروزی به شهر قم

بروز شده : ٩-٠١-١٣٩۴, ١٢:١٣    نسخه چاپی    
یک میلیون و ۹۳۶ هزار و ۵۲۴ وسیله نقلیه وارد استان قم شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که یک میلیون ۷۳۸ هزار و ۸۱۷ خودرو بوده است، ۱۱ درصد رشد داشته است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان قم از رشد ۱۳ درصدی ورود خودرو‌های مسافران نوروزی از ۲۵ اسفندماه گذشته تا پایان روز هفتم فروردین ماه به شهر قم خبر داد.

ابوالفضل جمالی هشتم فروردین‌ماه در جلسه هماهنگی کمیته‌های این ستاد با اعلام این خبر گفت: تا کنون یک میلیون و ۷۱۱ هزار و ۴۹۷ خودرو وارد شهر قم شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو بوده است با رشد ۱۳ درصدی همراه است.

وی افزود: یک میلیون و ۹۳۶ هزار و ۵۲۴ وسیله نقلیه وارد استان قم شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که یک میلیون ۷۳۸ هزار و ۸۱۷ خودرو بوده است، ۱۱ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۷۲ دستگاه تردد شمار در تمام محورهای مواصلاتی به استان قم نصب شده است گفت: این دستگاه‌ها ورودی و خروجی مسایل نقلیه را ثبت می‌کنند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان قم افزود: همچنین هشت دستگاه دوربین پلاک خوان در محور‌ها نصب شده است که مسیر‌های مختلف را تحت پوشش گرفته است تا بتوانیم آماری از ماندگاری مسافران نوروزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: پلاک‌های ۵۰ هزار خودرو شناسایی شدند که از این میان بیشترین مسافران شامل ۵۲ درصد از استان تهران و البرز، ۱۲ درصد خروجی یا ورودی مسافران بومی استان قم و شش درصد از استان اصفهان بوده است.

جمالی با اشاره به اینکه میانگین مدت زمان ماندگاری مسافران نوروزی در استان قم به ۲۴ ساعت و ۴۰ دقیقه رسیده است گفت: ۲۸ درصد شامل خودروهایی می‌شود که بیش از ۲۴ ساعت، هشت درصد مسافران ۱۲ تا ۲۴ ساعت، ۱۰ درصد مسافران شش تا ۱۲ ساعت، ۴۳ درصد از مسافران سه تا شش ساعت و هشت دهم درصد از مسافران یک تا سه ساعت در این استان توقف داشته‌اند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان قم افزود: در آینده نزدیک چهار دستگاه دوربین پلاک خوان اضافه می‌شود تا بتوانیم به صورت کامل پلاک‌های خودروهای ورودی را رصد کنیم تا بتوانیم تمهیدات لازم را اتخاذ کنیم.

 

عراقی‌ها بیشترین حجم زائران غیر ایرانی استان قم را تشکیل می‌دهند

دبیر کمیته زائران غیر ایرانی ستاد تسهیلات زائران استان قم گفت: بیشترین حجم زائران غیر ایرانی که به استان قم سفر کرده‌اند از کشور عراق هستند و کشورهای حوزه خلیج فارس و پاکستان در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

محمد حسین مقدم با بیان اینکه فعالیت‌های کمیته زائران غیر ایرانی به تعطیلات نوروزی خلاصه نمی‌شود، اظهار کرد: استان قم در طول سال همیشه میزبان زائران غیر ایرانی است که برای زیارت بارگاه کریمه اهل بیت (س) و مسجد مقدس جمکران به این استان سفر می‌کنند.

وی با بیان اینکه بیشترین زائر غیر ایرانی به استان قم از کشور عراق و حوزه خلیج فارس است، افزود: زائران کشورهای پاکستان، هندوستان، آذربایجان و سایر کشورهایی که مسلمانان در آن زندگی می‌کنند بخش دیگر زائران غیر ایرانی استان قم را تشکیل می‌دهند.

دبیر کمیته زائران غیر ایرانی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های این کمیته ساماندهی به حمل و نقل درون استانی و برون استانی برای زائران غیر ایرانی است، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری سعی شده است تا با همکاری شهرداری قم تاکسی زائر را در قم ساماندهی کنیم تا خدمات رسانی به زائران غیر ایرانی به بهترین نحو انجام شود.

وی با بیان اینکه بحث ورود و اسکان اولیه زائران غیر ایرانی در استان قم وضعیت مناسبی ندارد، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، یک پایانه استقبال از زائران غیر ایرانی در قم احداث خواهد شد تا این زائران ابتدا در آن محل حضور یابند و خدمات مختلفی از قبیل حمل و نقل مناسب، تبدیل ارز و خدمات کنسولی به آن‌ها ارائه گردد.

مقدم با اشاره به پیاده روی زائران عراقی به مشهد مقدس در شهادت حضرت فاطمه (س)، اظهار کرد: بیش از ۷۰۰ نفر در قالب سه کاروان مسافت کشور عراق تا مشهد مقدس را با پای پیاده طی کردند که با توجه به عبور آن‌ها از شهر قم، برنامه‌های فرهنگی خوبی در قم برای آن‌ها اجرا شد.

وی ادامه داد: استان قم روزانه میزبان بیش از ۱۵۰۰ زائر غیر ایرانی است که امیدواریم بتوانیم خدمات شایسته‌ای به این زائران ارائه کنیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠١-١٣٩۴, ١٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها