سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله فاضل لنکرانی :

مذاکرات هسته ای لوزان اوج تغییر نگرش جهانیان به ایران بود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نگرش جامعه بین الملل به ایران دچار تغییراتی اساسی شده که مذاکرات هسته ای لوزان اوج این تغییر بود.


 آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی درگفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مجموعه نظام جمهوری اسلامی متشکل از دولتمردان و ملت ایران موفقیت چشمگیری در مذاکرات اخیر کسب کردند افزود: اگر دقیق، جامع و منصفانه به این مذاکرات نگاه کنیم می بینیم که نگرش امریکا، اروپا و جامعه جهانی نسبت به ایران متحول شده است.

استاد عالی حوزه علمیه قم افزود: نگاه گذشته به ملت ایران تحقیرآمیز و توام با ایران هراسی و اسلام هراسی بود اما مذاکرات به آنان نشان داد که باید در مقابل ملت ایران سرتعظیم فرود آورده و در واقع دشمنان دیرینه ملت ایران چاره ای جز تسلیم و تعظیم در مقابل ملت ایران نداشتند.

فاضل لنکرانی گفت: مذاکرات نتیجه برد برد داشت چرا که امروز چهره ایران در دنیا دگرگون شده است و تبلیغات سوء دشمنان کارایی و تاثیر خود را از دست داده است و اگر نتیجه مذاکرات اصلاح چهره ملت ایران در دنیا باشد کفایت می کند.

وی گفت: نتیجه مهم دیگری که مذاکرات لوزان داشت معرفی نگرش اسلام به ساخت و بکارگیری بمب هسته ای بود که اگر سالها تلاش علمی و آکادمیک می شد برای روشن کردن این ایده شاید تاثیرگذاری این مذاکرات را نداشت.

وی به فتوای راهگشای رهبر معظم انقلاب پیرامون حرمت ساخت، نگهداری و بکارگیری سلاح اتمی اشاره کردو افزود: امروز دشمنان چهره واقعی اسلام را شناختند و حتی اظهارات اوباما نیز اشاره به فتوای رهبری داشت.

فاضل لنکرانی از فعالیت گسترده حوزه علمیه و مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) پیرامون تبیین و ترویج این فتوای رهبری اشاره کرد و افزود: کتب ومقالات گسترده ای در این باره تولید و منتشر شد و حتی در اختیار تیم مذاکره کننده هسته ای برای استفاده قرار گرفت.

وی تلاش برای ملغی شدن یکباره شش قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت را در صورت تحقق در توافق نهایی دستاورد بزرگ مذاکرات هسته ای ذکر کرد.

وی به تاکید رهبر معظم انقلاب برای محدود بودن مذاکرات این دور به مسائل هسته ای اشاره کرد و ادامه داد: امروز اسرائیل غاصب از این مذاکرات بسیار خشمناک است چرا که در این مذاکرات اعتنایی به رژیم اسرائیل و امنیت آن نشده است در حالیکه در گذشته پیش شرط برخی ملاقات ها و جلسات عدم مواضع خصمانه نسبت به اسراییل غاصب بود.

فاضل لنکرانی از تدبیر رهبر معظم انقلاب تشکر کرد و افزود: رییس جمهوری محترم با بکار گیری تجارب بین المللی خود تیمی مناسب برای مذاکره تشکیل داد و ابراز امیدواری کرد که توافق نهایی در ماه های آینده حاصل شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام همدلی و همزبانی دولت و ملت آن را شعاری دقیق و ضروری ارزیابی کرد و ادامه داد: کسانی که معتقد به ولایت فقیه هستند نباید از مرزی که ایشان ترسیم می کنند فراتر روند.

فاضل لنکرانی گفت: آحاد ملت ایران و رسانه ها باید به حمایت خود از مذاکره کنندگان ایرانی ادامه دهند و البته افراد نیز نقطه نظرات خود را بیان کنند اما در بیان آن از تعابیر صحیح و منصفانه بهره ببرند و امید را به جامعه تزریق کنند.

وی لطف خدا و عنایات امام زمان(عج) را پشتیبان ملت ایران ذکر کرد و افزود: اگر چه ممکن است افکار ملت و دولت در برخی مسائل همسان نباشد اما این تفاوت نباید به همدلی وهمزبانی آنان خدشه ای وارد کند.

ایران و کشورهای عضو گروه 5 + 1 پنجشنبه هفته گذشته در لوزان سوییس بیانیه ای در باره تفاهم اصولی بر سر چارچوب ادامه فعالیت های هسته ای ایران منتشر کردند.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠١-١٣٩۴, ٢١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها