سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله فاضل لنکرانی:

سخنان سخیف امام جماعت مسجدالحرام کمتر از جسارت مأموران سعودی نیست

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: امام جماعت مسجدالحرام مطالب سخیفی را علیه ملت ایران و شیعیان مطرح کرده که این حرف‌ها کمتر از جسارت مأموران سعودی در فرودگاه جده نیست.

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی شامگاه سه شنبه در نشستی خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) اظهار داشت: بنای مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) از سال ۷۶ توسط آیت الله العظمی فاضل لنکرانی گذاشته شد که تربیت مجتهدان و پرداختن به مباحث تخصصی از جمله اهداف راه اندازی این مرکز بود.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی تأکید داشتند که حوزه علمیه باید در زمینه‌های تخصصی همانند علم کلام و امامت متخصصانی را تربیت کند، افزود: ایشان معتقد بودند که اگر این مرکز دایر نشود در آینده با کمبود مجتهد و فقیه رو برو خواهیم شد و وقتی ایشان این کمبود را در زمینه‌های کلام و امام‌شناسی دیدند؛ دستور دادند گروهی در این زمینه تشکیل شود و فعالیت‌هایی صورت گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه عنوان کرد: در حال حاضر از میان طلاب با استعداد حوزه علمیه در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) پذیرش داریم و سال جاری دوره سوم تربیت مجتهدین را خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به توطئه دشمنان مکتب اسلام علیه مبانی اعتقادی شیعه ابراز داشت: سازمان‌های جاسوسی و امنیتی کشورهای بیگانه با اجیر کردن افراد و شبه افکنی در اعتقادات بدنبال دور کردن مردم از مکتب تشیع هستند.

شیعه هراسی یکی از فعالیت امروز دشمنان مکتب اسلام است

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: شیعه هراسی یکی از فعالیت امروز دشمنان مکتب اسلام در دنیا است از این رو باید گروه‌های مختلفی در راستای مقابله و پاسخ به شبهه افکنی دشمنان وارد میدان شوند که فعالیت‌های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در همین راستا است.

وی بیان داشت: در گذشته در حوزه علمیه مباحث تفسیری و رجالی و کلامی بدین گونه که در مرکز فقهی ارائه می‌شود وجود نداشت و فعالیت‌های این مرکز در حقیقت تلاش در مسیر احیای اعتقادات تشیع است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ادامه داد: امروز سیاستمداران و دانشمندان به مکتب اهل بیت(ع) توجه دارند هر چند عده‌ای علیه این مکتب تبلیغ می‌کنند اما ایران اسلامی توانست با انقلاب خود مکتب اهل بیت(ع) را به دنیا صادر کند.

وی برگزاری همایش‌های مختلف تخصصی و علمی در زمینه‌های مختلف از جمله مفهوم‌شناسی سلفیه، تاریخ تفکر سلفیه، جریان‌شناسی وهابیت و بررسی فقهی جریان‌های تکفیری، پاسخ به شبهه اعتقادی در قالب مقاله، تألیف ۴۰کتاب و پژوهش در مورد ۱۵ حدیث را از جمله فعالیت‌های مرکز فقهی عنوان کرد.

آیت الله فاضل بیان داشت: از ابتدای تأسیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در سال ۷۶ تاکنون بیش از ۵۰ فقیه و مجتهد تربیت شده است و در عین حال مدرسین خوبی به حوزه علمیه معرفی شده و ۱۵۶ عنوان خروجی پژوهشی در این مرکز صورت گرفته شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۰۰ طلبه در رشته‌های فقه، تفسیر، اصول و کلام در این مرکز در حال تحصیل هستند و این مرکز به صورت مستقل اداره می‌شود و هیچ گونه بودجه دولتی ندارد.

رفتار زننده و زشت سعودی‌ها بیش از گذشته به دنیا معرفی شود

آیت الله فاضل لنکرانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مواضع عربستان سعودی در روزهای اخیر نسبت به یمن و همچنین حادثه فرودگاه جده ابراز داشت: امام جماعت مسجدالحرام مطالب سخیفی را علیه ملت ایران و شیعیان مطرح کرده که این حرف‌ها کمتر از جسارت مأموران سعودی در فرودگاه جده نیست چرا که با حرف‌های شیطانی خود موجب تحریک دیگران می‌شود.

وی بیان داشت: علمای اهل سنت باید نسبت به حرف‌های سخیف وی موضع‌گیری کنند و امروز وهابیت در برابر مکتب اهل بیت(ع) موضع روشن و شفافی دارند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: تأکنون پیگیری‌های خوبی از سوی مسئولان نسبت به اتفاقات فرودگاه جده صورت گرفته است و باید رفتار زننده و زشت سعودی‌ها بیش از گذشته به دنیا معرفی شود تا اعتبار حکام این کشور کمتر شود .

حمله عربستان به یمن قابل توجیه نیست

وی ادامه داد: کشتار مردم بی‌گناه یمن توسط سعودی‌ها قابل توجیه نیست و رهبر معظم انقلاب تشبیه دقیقی داشتند که حمله سعودی‌ها به یمن همانند حمله اسرائیلی‌ها به غزه است و قطعا عربستان در این جنگ شکست خواهد خورد و رسانه‌ها باید در راستای بی‌اعتباری سعودی‌ها تلاش کنند.

آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: اسلام به مسلمین اجازه نمی‌دهد در حقارت باشند بلکه برای انسان کرامت قائل است که نباید خدشه دار شود.

برخی بدنبال ایجاد جنگ بین عرب و عجم هستند

وی با اشاره به برخی واکنش‌ها در فضای مجازی نسبت به اتفاقات فرودگاه جده بیان داشت: برخی‌ها در این میان سوء استفاده می‌کنند و بدنبال ایجاد جنگ بین عرب و عجم هستند در حالی که در اسلام فرقی بین عرب و عجم نیست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) عنوان کرد: این حق مردم است که از مسئولان بخواهند به صورت جدی این موضوع را پیگری کنند و مأموران خاطی مجازات و مورد عقوبت عمل زشت خود قرار بگیرند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: دولت عربستان می‌بایست از دولت و مردم ایران نسبت به رفتار زشت مأموران خاطی فرودگاه جده عذرخواهی کنند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠١-١٣٩۴, ١٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها