سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صدور حکم شهردار جدید قم توسط رییس شورای اسلامی شهر غیر قانونی است

فرماندار قم با اشاره به امضاء حکم شهردار جدید قم توسط رییس شورای اسلامی شهر قم، گفت: برابر قانون امضاء این حکم غیرقانونی است.


رضا سیار روز یکشنبه در گفت وگویی با اشاره به مفاد قانونی مربوط به انتخاب شهرداران، اظهار داشت: بر اساس مفاد تبصره سه ذیل ماده 71 قانون تشکیل، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و نظریه مشورتی اخذ شده از وزارت کشور، تنها مرجع صدور حکم شهردار در شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر و مراکز استان، بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور می باشد.

وی با اشاره به وظایف فرمانداری در قبال اینگونه اقدامات شورا، که طی نامه ای رسمی به شورای اسلامی شهر قم ابلاغ شده ، گفت: در اجرای ماده 80 اصلاحی قانون تشکیل، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، صدور حکم شهردار بدون رعایت فرآیند قانونی مصرح در تبصره سه ذیل ماده 71 قانون صدر الاشاره توسط سایر مراجع از جمله رییس شورای اسلامی شهر قم مغایر قوانین و مقررات موضوعه می باشد؛ بنابراین باید جهت اصلاح و تجدید نظر در اجرای مصوبه مذکور اقدام کنند.

وی گفت: نظر به اهمیت موضوع هرگونه اقدام به استناد این ابلاغ (صدور حکم شهردار) به منزله تصرف غیر قانونی در اموال عمومی و تخلف محسوب می شود.

روابط عمومی فرماندار قم درادامه گزارش آورده است: بلافاصله بعد از اعتراض فرمانداری به نحوه اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر قم بدون طی فرآیند قانونی، مدیرکل دیوان محاسبات استان نیز طی نامه ای خطاب به رییس شورای اسلامی شهر قم ضمن تشریح روند قانونی صدور حکم شهردار توسط وزیر کشور، دلایل عدم رعایت صدور حکم بدون رعایت رویه مندرج در تبصره سه ماده 71 قانون مذکور و مستندات قانونی مرتبط را از رییس شورای اسلامی شهر قم جهت اقدامات بعدی مطالبه کرده است.

ولی الله بیاتی رییس شورای شهر قم در جلسه امروز این شورا، گفت: شهردار جدید قم را در پنجم اردیبهشت ماه جاری انتخاب و بلافاصله پس از انتخاب حسین باقری، در هفتم اردیبهشت ماه مدارک و آن چه قانون تعیین کرده بود را برای وزارت کشور ارسال و پس از مهلت قانونی به دلیل عدم اعلام مغایرت، حکم وی را صادر کردیم.

حسین باقری که از سوی شورای اسلامی شهر قم به عنوان شهردار جدید این شهر انتخاب شده است، کارشناس ارشد رشته علوم و مدیریت بحران، سابقه معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور و شهرداری منطقه 14 تهران را در کارنامه کاری خود دارد.

 

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٢-١٣٩۴, ٠٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها