سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

50 آب انبار تاریخی در قم شناسایی شده است

سرپرست معاونت میراث فرهنگی قم گفت: از 50 آب انبار تاریخی شناسایی شده در قم، تا کنون 42 مورد به ثبت ملی رسیده و بقیه به ترتیب اولویت ثبت می‌شوند.

عمار کاوسی با بیان این خبر گفت: اکثر آب انبارهای قم، موقوفه و تحت مالکیت سازمان اوقاف و امور خیریه هستند با این وجود طی 5 سال گذشته اقدامات زیادی در رابطه با آب انبارهای قم از سوی سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است.

وی با اشاره به مرمت، ساماندهی، احیاء کامل و تغییر کاربری 3 آب انبار تاریخی قم در سال‌های اخیر اظهار داشت‌: آب انبار محله امامزاده شاه حمزه به پایگاه فرهنگی، آب انبار بازار کهنه با مشارکت بخش خصوصی به نمایشگاه آب و سفره خانه سنتی و آب انبار شادقلی خان به مجموعه فرهنگی تبدیل شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی قم با اشاره به وجود 810 اثر فرهنگی ثبت شده و شناسنامه دار در استان قم، در رابطه با حفظ و احیاء آب انبارهای این استان بیان داشت: یکی از بهترین راهکارهای حفظ و احیاء آب انبارهای قم که متأسفانه برخی متروکه هستند استفاده از مشارکت تشکل‌های مردم نهاد مانند انجمن‌های میراث فرهنگی و بخش خصوصی در تغییر کاربری این آب انبارها است .

وی همچنین از معرفی آب انبارهای قم در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری کیش خبر داد و تأکید کرد: در همین رابطه با شهرداری‌های مناطق نیز صحبت شده است تا با تبدیل آب انبارها به نگارخانه، کتابخانه و مراکز فرهنگی در حفظ و احیاء این بناهای سنتی و بومی منطقه همکاری داشته باشند.
 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٨٩, ٢١:١٣

   

پر مبحث ترین ها