سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل میراث فرهنگی‏، صنایع دستی و گردشگری قم:

زیرساخت‌های گردشگری در قم فراهم نیست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: زیرساخت‌های گردشگری قم باید فراهم شود و این عمل فقط به عهده میراث فرهنگی نیست و نهادهای دیگر باید همکاری کنند.

عیسی رضایی قبل از ظهر سه‌شنبه در مراسم تکریم سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم که با حضور روسای انجمن‌های گردشگری در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری، پنج میلیون گردشگر خارجی طی سال جاری به ایران وارد شدند که از این تعداد ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار زائر خارجی به شهر قم سفر کردند.

وی ادامه داد: در ایام پیک مسافر ۲۰ میلیون نفر به قم وارد شدند و ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم و برای خدمات دهی بهتر برنامه ریزی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با بیان اینکه ۵ درصد درآمدهای جهانی از صنعت گردشگری حاصل می‌شود، گفت: باید با برنامه ریزی‌هایی بتوانیم از ظرفیت توریست در قم استفاده اقتصادی داشته باشیم.

استان قم به ۲۰ هزار تخت اقامتی نیاز دارد

وی گفت: در استان قم به ۲۰ هزار تخت برای اقامت نیاز است در حالی که فقط هشت هزار و ۵۰۰ تخت در استان قم تا به امروز وجود دارد و این موجب شده در ایام پیک بسیار با مشکل مواجه باشیم.

رضایی ادامه داد: متأسفانه زیرساخت‌های گردشگری در استان قم فراهم نیست و قم ظرفیت پذیرش زائران فراوان در ایام پیک را ندارد.

تاسیسات گردشگری قم باید استانداردسازی شوند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم بیان داشت: لازم است تأسیسات گردشگری استاندارسازی شوند و این در پذیرش و ماندگاری گردشگران در قم بسیار تأثیرگذار است.

رضایی اظهار داشت: ۱۱۰ هتل، هتل آپارتمان و مهمانخانه و ۱۵۰ مسافرخانه و ۱۳۰ مجتمع تفریحی توریستی در استان قم وجود دارد و ۱۵۰ مجتمع نیز در حال احداث است.

وجود ۱۲ منطقه نمونه گردشگری در استان قم

وی عنوان کرد: ۱۲ منطقه نمونه گردشگری در استان قم وجود دارد که نیمی از آن‌ها دارای سرمایه‌گذار بوده و فاز یک یکی از این مناطق در عید غدیر به بهره برداری رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم افزود: همزمان با توسعه حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) تعدادی از هتل آپارتمان‌ها تخریب شد و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ تأسیسات گردشگری در استان قم وجود دارد و سالانه ۱۵ تا ۲۰ تاسیسات گردشگری در کشور افزوده می‌شود.

وی عنوان کرد: آموزش پرسنل گردشگران در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و در این باره کارهای خوبی تاکنون صورت گرفته است.

نظارت بر تأسیسات گردشگری باید مستمر باشد

رضایی اظهار کرد: متأسفانه نظارت بر تأسیسات گردشگری کمتر صورت می‌گیرد و لازم است نظارت بر این مراکز به طور مستمر صورت گیرد و از این رو ما نظارت‌ها را در زمان نزدیک به عید نوروز بیشتر و جدی‌تر خواهیم کرد.

نرخ بسیاری از تأسیسات گردشگری استانداردسازی نشده‌اند

وی با بیان اینکه نرخ بسیاری از تأسیسات گردشگری استانداردسازی نشده‌اند، ابراز کرد: استاندارد سازی نرخ چهار بخش هتل‌ها، مجتمع‌های در مسیر، مهمان پذیر‌ها و سفره خانه‌ها در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: در سطح دنیا تبلیغات و اطلاع‌رسانی بسیاری در صنعت گردشگری می‌شود اما متأسفانه ما در این زمینه کاری نکرده‌ایم.

رضایی تصریح کرد: ‌به لحاظ تعداد مراکز گردشگری استان قم در ردیف پنجم و یا ششم کشور قرار دارد و با این حال بسیاری تصور می‌کنند استان قم مراکز اقامتی ندارد و از این رو لازم است با راه اندازی سایت‌های مجازی تبلیغاتی در این خصوص صورت گیرد.

امامزادگان ظرفیت خوبی برای زائران خارجی هستند

وی یادآور شد: نزدیک به ۴۰۰ امامزاده در استان قم وجود دارد که می‌توانیم از ظرفیت هرکدام از این امامزادگان برای زائران خارجی استفاده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با بیان اینکه ظرفیت کم نظیری در استان قم در زمینه گردشگری وجود دارد، افزود: با آماده سازی اماکن تاریخی و بازارچه‌ها ماندگاری گردشگران در استان قم افزایش می‌یابد.

وی عنوان کرد: گردشگری پایه‌های اساسی توسعه استان است و لازم است زیرساخت‌های آن فراهم شود و این عمل فقط به عهده میراث فرهنگی نیست بلکه نهادهای دیگر نیز باید همکاری کنند تا شهر زائرپذیر شایسته‌ای داشته باشیم.

رضایی افزود: از سید مهدی اشکوری، سرپرست سابق معاونت گردشگری میراث فرهنگی به پاس زحماتشان تقدیر و قدردانی می‌کنیم و برای معاون جدید گردشگری آرزوی توفیق داریم.

منبع: مهر

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٨-١٣٩۴, ١۵:٠۶

   

پر مبحث ترین ها