سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در گفت وگو با ۱۹دی:

نیازمند وحدت در درون کشور هستیم

۱۹دی: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نهمین مجلس شورای اسلامی معتقد است که ما باید در سیاست داخلی و بخارجی خود یک هم افزایی ایجاد کنیم و در درون کشور نیازمند وحدت هستیم.

 فاطمه محمدی

عباسعلی منصوری آرانی در گفت وگو با 19دی در پاسخ به این سوال که به عنوان کاشناس مسائل سیاسی، اوضاع سیاسی داخلی و خارجی ایران را چگونه می بینید؟ اظهارداشت: متاسفانه ما در مسیر وحدت، همدلی و هم سویی کمتر حرکت می کنیم و شاهد هستیم که در مسیر پیشرفت کشور برخی هر روز برای دلسوزان و تلاشگران نظام موانعی را ایجاد می کنند که این امر انرژی کسانی که قصد خدمت دارند را می گیرند.

وی افزود: حتی در بحث های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نسبت به آنچه در درون کشور می گذرد نیازمند بازنگری هستیم و باید امیدوارانه همه بردارها و حرکت ها را به سمت پیشرفت کشور سوق دهیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در نهمین مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی حرکت ها همدیگر را خنثی می کنند که به شدت جای نگرانی است زیرا چنانچه در سیاست داخلی تفرقه ایجاد شود تاثیرات خود را در سیاست بین الملل می گذارد و همین طور اگر اقتصاد داخلی نیز دچار مشکل شود تاثیرخود را در روند ارزآوری و صادرات می گذارد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری ایران باید چه اقدامی انجام شود که حرکت های مثبت داخلی یکدیگر را خنثی نکند و به یک مسیر واحد در جهت منافع نظام و ملت برسیم؟ عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران با محوریت اخلاق شکل گرفت اما متاسفانه شاهد بداخلاقی هایی در همه زمینه ها هستیم به گونه ای که اگر تفکر فردی با تفکرات گروهی دیگر هم خوانی نداشته باشد آن را از دور خارج می کنند که بسیار خطرناک است و باید راهکاری برای آن اندیشید.

وی با بیان این که ناامیدی در جامعه دارد شکل می گیرد، اضافه کرد: برخی جامعه را تحریک می کنند و سوق می دهند به این که مردم و نسل جوان ناامید شوند که این خود از بن بریدن است.

منتخب مردم کاشان و آران وبیدگل در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان این که این قبیل حرکت ها مانند این است که کسی روی شاخه درختی نشسته بود و تنه را از بن می برید، ادامه داد: هم اکنون نیز کسانی روی شاخه های این نظام نشسته اند و ادعای دوستداری و دلسوزی برای نظام را دارند اما پمپاژ ناامیدی در متن جامعه می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که راهکار برای حفظ وحدت در انتخابات آتی چیست؟ ابرازداشت: بایستی احزاب تجمیع شوند و راه واحدی طبق سیاست های ابلاغی رهبری در پیش گرفته شود.

وی گفت: ما در بحث های راهبردی و استراتژیک به طور حتم نیاز به هم سو شدن داریم اما متاسفانه برخی بلوغ سیاسی ندارند.

این کارشناسی مسائل سیاسی و نظامی با تاکید بر این که در تاکتیک ها ممکن است تفاوت سلیقه باشد اما در راهبردها باید مشترک باشیم، اظهارکرد: اشکال حاکم در کشور این است که در راهبردها داریم به تقابل می رسیم که این خطرناک است در حالی که راهبردها توسط مقام معظم رهبری ابلاغ می شود و موضوعات راهبردها برای جامعه ما محوریت دارد نباید آن ها در مسیر اختلافات خود پایمال و جلوی پای تفکرات جناحی و گروهی خود ذبح کنیم.

دستاوردهای برجام منحصر به یک گزارش نیست

دستاوردهای برجام منحصر به یک گزارش نیست و دولت این دستاوردها را به خوبی تشریح نکرده است.

عباسعلی منصوری آرانی در گفتگو با خبرنگار 19دی در پاسخ به این سوال که گزارش شش ماهه برجام را چگونه دیدید؟ و مهمترین دستاورد برجام چه بوده است؟ اظهارداشت: بستگی دارد از چه زاویه ای به برجام نگاه کنیم، به عنوان مثال پرونده «پی ام دی» محور همه قطعنامه های صادر شده علیه ایران در سازمان ملل و محور همه تحریم ها و تهدیدها بود که در توافق برجام، این پرونده بسته شد.

وی با تایید بر این که دستاوردهای برجام منحصر به یک گزارش نیست، افزود:‌ دستاوردهای برجام در این که ما در چند بند به عنوان گزارش ارائه دهیم نیست بلکه خود ده ها کتاب است چطور یک گزارش می تواند روشنگر این مطلب باشد که قطعنامه ۱۹۲۹ و۲۲۳۱ ملغی شد؟!! این مزیت را در یک بند نمی توان نوشت.

عضو کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم با بیان این که به اعتقاد من دولت در بحث برجام نتوانست به خوبی تشریح کند که چه اتفاق ارزشمندی روی داده است، ‌ادامه داد: علی اکبر ولایتی به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در رابطه با این قضیه گفت که ما پیش از برجام در لبه جنگ قرار داشتیم این موضوع بسیار مهمی است.

وی خاطرنشان کرد:‌ این جنگ را اقتدار نظام؛ مجموعه ای از همه عناصر اعم از نیروهای مسلح و افراد سیاسی و اقتصادی توانستد مهار کنند وقتی بتوانید این اتفاق را به سرانجام برسانید به این معنا است که سرنوشت منطقه را تغییر می دهید این موضوعات مهمی است که شاید نتوان در گزارش ها بیان کرد.

وی با بیان این که وزن بندهای برجام در گزارش های ارائه شده از آن متفاوت است و باید به هر کدام در جایگاه خود پرداخته شود، ادامه داد:‌ به عنوان مثال در یک بند می آید که «پی ام دی» بسته شد این امر احتیاج به تشریح دارد که این بند چه وزنی دارد؟ و اگر بسته نمی شد چه اتفاقاتی روی می داد؟.

منتخب مردم کاشان و آران وبیدگل در مجلس نهم شورای اسلامی با تاکید بر این که باید بندهای کیفی گزارش برجام را به کمی تبدیل کنند، ادامه داد: جلوی جنگ را گرفت کمی است و برگرفته از کیفیت نیست و مراتب کیفی بودن بندهای برجام متفاوت است.

وی بیان کرد:‌ از طرفی نقض عهدهایی نیز از سوی آمریکا صورت گرفت که در جای خود باید به آن پرداخته شود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩۵, ١٠:١٢

   

پر مبحث ترین ها