سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اختلاف نظر جریان اصلاحات و فرصت ویژه برای اصولگراها؛

امینی: چرا اصلاح‌طلبان می‌خواهند کنار روحانی کاندیدا معرفی کنند؟/ کوهکن: اصولگرایان یک کاندیدا دارند که شرط دارد!

وی با تایید اخباری که در خصوص گزینه بودن «محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف و اسحاق جهانگیری» مطرح می شود، گفت: نام این سه بر سر زبان ها است.

در فاصله زمانی باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، آنچنان هم که فکرش را می کردیم، خاطر اصلاح طلبان از این رقابت جمع نیست. آنان که با ائتلاف خود در سال 92، از «حسن روحانی» به عنوان گزینه مورد نظر خود حمایت کردند و در طول دولت وی نیز همچنان بر عهد خود وفادار ماندند؛ اما در آستانه انتخابات سال 96 خود را آماده تصمیم مهمی می کنند. 

به گزارش «تابناک»، تصمیم مهمی که برخی اصلاح طلبان بر آن تاکید می ورزند و البته برخی چهره های اصلاحات آن را به مصلحت نمی دانند، معرفی نامزدی در کنار «حسن روحانی» برای ورود به رقابت های انتخاباتی است. اختلاف نظر در جبهه اصلاحات، خبری است که از سوی یکی از اصلاح طلبان مطرح می شود.

اصلاح طلبان اختلاف نظر دارند

«ابراهیم امینی» با بیان اینکه هنوز تصمیم واحدی در این خصوص گرفته نشده است، به خبرنگار «تابناک» گفت: در بین اصلاح طلبان برای معرفی کاندیدای دیگری در کنار «حسن روحانی» اختلاف نظر وجود دارد؛ چون این افراد معتقدند این اقدام منجر به تضعیف رئیس دولت یازدهم خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این دیدگاه از سوی جریان اصلاحات که خروجی تصمیم اصلاح طلبان کاندیدای واحد باشد، افزود: این تصمیم به معنای آن نیست که غیر از «حسن روحانی» فرد دیگری به عنوان کاندیدا معرفی نشود.

او در ادامه به انتخابات سال 92 اشاره کرد و آن را بهترین دلیل برای تصمیم اصلاح طلبان در معرفی کاندیدایی در کنار «حسن روحانی» دانست و تصریح کرد: اگر در آن سال به بهانه حضور آیت الله هاشمی، اصلاح طلبان و جریان اعتدال گرا، کاندیدای دیگری نداشتند، بعد از رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان به بن بست می رسیدند، اما دیدیم که پس از رد صلاحیت ایشان، اصلاح طلبان توانستند حضور خود در عرصه سیاست را حفظ کرده و تا پیروزی کاندیدای مورد حمایت خود پیش بروند.

چرا می خواهیم کنار روحانی آلترناتیو معرفی کنیم؟

امینی با تاکید بر اینکه در انتخابات پیش رو نیز باید از همین اصل تعدد کاندیدا استفاده کنیم، یادآور شد: طبیعی است که اگر «حسن روحانی» تا آخر انتخابات باقی ماند، کاندیداهای آلترناتیو به نفع ایشان کناره گیری خواهند کرد و اصلاح طلبان و اعتدال گرایان از روحانی حمایت خواهند کرد، اما اگر بنا به هر دلیلی شرایط حضور روحانی تا پایان انتخابات فراهم نیامد، اصلاح طلبان دست خالی نخواهند ماند.

وی با تایید اخباری که در خصوص گزینه بودن «محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف و اسحاق جهانگیری» مطرح می شود، گفت: نام این سه بر سر زبان ها است. اینها افرادی هستند که می توانند در این عرصه حضور داشته باشند و نامشان به عنوان کاندیدا مطرح شود.

تعدد کاندیدا به شرط کنار کشیدن شان به نفع روحانی ضرری ندارد

عضو حزب اعتماد ملی با اشاره به نظر برخی اصلاح طلبان مبنی بر عدم معرفی کاندیدایی جز «حسن روحانی» آن را یک ریسک دانست و تصریح کرد: تعدد کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری 96 هیچ ضرری نخواهد داشت و اگر هر کاندیدایی با این شرط حضور یابد که با ورود روحانی به عرصه انتخابات کنار بکشد، مفید هم خواهد بود.

در جبهه اصولگرایان نیز، گرچه هیچ نامی از کاندیدای مورد نظر آنان بطور رسمی اعلام نشده، ولی به نظر می رسد هر یک از احزاب این جریان ملاک های یکسانی با سایر احزاب برای معرفی گزینه های خود دارند. ملاک هایی که اگرچه کوهکن معتقد است این جریان دسته بندی خاصی در خصوص آن صورت نداده، اما «مقبولیت اجتماعی» عنوانی است که تقریبا همه اعضای این جریان سیاسی از آن سخن می گویند.

محدودیت های انتخابات ریاست جمهوری

محسن کوهکن در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» با بیان اینکه با گذشت یازده دوره از انتخابات ریاست جمهوری و 37 سال از عمر انقلاب حرکت به سمت و سوی تعیین معیارهای جدید برای معرفی کاندیداهای انتخابات کمتر است اظهار کرد: برای انتخاباتی همچون ریاست جمهوری، به دلیل وجود شرایط قانونی برای انتخاب کاندیداهای مورد نیاز این پست، با محدودیت هایی مواجه هستیم. یکی از این محدودیت ها، شرط رجل سیاسی است. موضوعی که باعث می شود دامنه اعلام حضور کاندیداها کمتر شود.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه در گذشته معیارهای مختلفی از سوی احزاب مطرح می شد تا در نهایت به اجماعی در این خصوص دست یابیم، تصریح کرد: بحث بر این است که بسیاری از این گزینه ها دارای معیارهای مورد نظر هستند، اما دارای مقبولیت اجتماعی نیستند. بنابراین کسی باید از سوی احزاب انتخاب شود که دارای «کف مقبولیت» بوده و زمینه لازم برای «رای آوری» را داشته باشد.

نمی توان به «مقبولیت اجتماعی» بی توجه بود

وی با تاکید بر اینکه این به معنای عدول از کف معیارهای مورد قبول جریان اصولگرا نیست، تصریح کرد: پابه پای معیارها، مقبولیت اجتماعی فرد مولفه تعیین کننده ای در گزینه شدن وی دارد که نمی توانیم به آن بی توجه باشیم.

کوهکن در ادامه به دیگر شرایط مصرح در قانون اساسی برای ریاست جمهوری اشاره کرد و یادآور شد: تعریفی که از مدیر می شود، توانمندی هماهنگی سازمان تحت امر مدیریت خود برای رسیدن به اهداف است، اما مدبر بودن معنایی جدا از مدیر بودن دارد. معتقدم این شرط برای رسیدن به این مقصود است که رییس جمهور کشور را با کمترین هزینه اداره کرده و از فرصت ها بیشترین استفاده را ببرد و از همه مهمتر وقت خود را صرف بازی در حاشیه نکند.

داشتن سابقه اجرایی برای انتخاب کاندیدا مهم است

دبیرکل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار در ادامه تاکید کرد: کسی که وارد رقابت های انتخابات ریاست جمهوری می شود باید سابقه مسئولیت اجرایی را هم در کارنامه خود داشته باشد.

کوهکن با بیان اینکه اسامی مختلفی از جریان اصولگرا برای انتخابات آینده مطرح می شود، در خصوص اسامی که در مورد احتمال کاندیداتوری آن ها گمانه زنی می شود، عنوان کرد: زمانی اجازه تحلیل به خود می دهم که خود این افراد به صراحت حضور خود در انتخابات را اعلام کنند.

ایجاد فرصت ویژه برای اصولگرایان

وی با تاکید بر اینکه اصولگرایان در این دوره فرصتی دارند که باید حداکثر استفاده را از آن ببرند، یادآور شد: از ظواهر امر پیداست که اصولگرایان در این دوره به دنبال تکثر داوطلبان نیستند؛ چون شرایط نسبت به گذشته تغییر کرده است.

رئیس واحد سیاسی جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص فرصت به وجود آمده برای اصولگرایان در انتخابات آتی اینگونه توضیح داد: آقایی که قرار بود در انتخابات شرکت کند، اما از داوطلبی منع شد هم طبق گفته خودش حضوری در این انتخابات نخواهد داشت و فرد دیگری هم اعلام کرده که در صورت اجماع اصولگرایان بر کاندیداتوری او، در انتخابات شرکت خواهد کرد هم آماده کاندیدا شدن است البته اگر شرایط مورد نظر او که همان معرفی اش به عنوان کاندیدای واحد اصولگرایان است، محقق شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٩-١٣٩۵, ١٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها