سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام غرویان در گفت وگو با ۱۹دی:

وحدت از نان شب واجب تر است

وحدت از نان شب واجب تر است و جامعه دوقطبی کینه، دشمنی و نزاع را تزریق می کند.

حجت الاسلام محسن غرویان در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در پاسخ به این پرسش که شما برای حضور پرشور مردم در انتخابات و بهتر شدن شرایط سیاسی جامعه چه راهکاری دارید؟ گفت: من به این منظور سه پیشنهاد دارم؛ نخست این که آیت الله مصباح یزدی و آیت الله هاشمی رفسنجانی در جلسه مشترکی با یکدیگر صحبت کنند و حرف هایشان را با هم بزنند.
وی افزود: هر دو شخصیت شاگرد امام راحل بودند و محترم و از دوستان مقام معظم رهبری هستند اما هم اکنون یک طیفی طرفدار آیت الله مصباح و طیف دیگر طرفدار آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند و همان گونه که مراجع گاهی به دیدار یکدیگر می روند و با هم صحبت می کنند این دو بزرگوار نیز خوب است تا در جلسه ای آنچه می خواهند بگویند را رودرو بیان کنند.
وی با تاکید بر این که لزوم نشست مشترک علما، سیاسیون و چهره ها در کنار هم احساس می شود، خاطرنشان کرد: رهبر کبیر انقلاب نیز زمانی گفتند که دوست دارم هرازچندگاهی مراجع با یکدیگر حتی در حد نوشیدن یک استکان چای دیدار داشته باشند.
وی ادامه داد: دوم این که جامعه مدرسین قم و جامعه روحانیت مبارز تهران دیدار مشترکی با آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام ناطق نوری داشته باشند زیرا این چهره های سیاسی هستند که اوضاع و فضای سیاسی کشور را با سخنان، اظهارنظرها سیاست ها و افکار و اندیشه هایشان رقم می زنند می توانند نقش آفرین باشند.
مدرس فلسفه اسلامی حوزه علمیه قم به نشست ضروری دیگر اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد که نشست مشترکی نیز میان سران دو حزب اصلاح طلب و اصولگرا برگزار شود و چهره هایی که نقش آفرین هستند مانند دکتر عارف و دکتر حداد عادل کنار هم بنشینند و صحبت هایشان انعکاس رسانه ای داشته باشد.
وی عنوان کرد: زمانی که مردم مشاهد کنند که علما، سیاسیون، مسئولان، فرهیختگان و نخبگان کشور با یکدیگر در صلح و دوستی هستند حس خوب و قوت قلبی پیدا می کنند و دلگرم، خوشحال و امیدوار می شوند و این نشست ها در امیدواری و اتحاد و انسجام مردم موثر است.
وی گفت:‌ این هم نشینی ها به طورحتم با استقبال مردم مواجه می شود و امیدوارم به این پیشنهاد که برای نخستین بار در جامعه مطرح می شود جامع عمل پوشانده شود.
وی در پاسخ به این سوال که این اقدام چه میزان می تواند در جهت دوری از جامعه دوقطبی موثر باشد؟ بیان کرد: جامعه دوقطبی کینه، دشمنی و نزاع را تزریق می کند اما نشست های مشترک در جامعه وحدت و حس خوبی را در مردم ایجاد می کند و از بداخلاقی ها در انتخابات می کاهد و برای حضور، اتحاد و اعتماد مردم به نظامو حاکمیت بسیار ضروری است.
حجت الاسلام غرویان ابرازداشت: نشست های مشترک شخصیت هایی که سوگیری های متفاوتی دارند باعث می شود که جامعه از حالت دو قطبی خارج شود
وی در پاسخ به این پرسش که با نزدیکی به انتخابات ها شاهد سرریز شعارهای مهرورزانه مسئولان به سود مردم هستیم؛ چه اقدامی باید انجام شود که حمایت و توجه به مردم همیشگی باشد؟ تصریح کرد: مسئولان همان گونه که از نام آنان برمی آید باید همیشه پاسخگو باشند نه این که نزدیکی به انتخابات با مردم مهربان شوند.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به این که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم نقش وحدت میان مردم و مسئولان به چه میزان است؟ اظهارداشت: ایران در شرایطی قرار گرفته که آمریکا به راحتی برجام را نقض می کند و مصوبه ای را به تصویب می رساند که تحریم ها را ۱۰ سال دیگر علیه ایران ادامه دهد که این با ۹۹ رای مثبت و تنها یک رای ممتنع به تصویب می رسد که این امر وحدت و انسجام آمریکایی ها را در مبارزه با ایران نشان می دهد.
این استاد حوزه علمیه گفت: از سویی ایران و کشورهای همسایه آن مانند سوریه، عراق و افغانستان گرفتار داعش هستند و در داخل نیز با رکود اقتصادی حاکم بر کشور و نبود اشتغال کافی برای جوانان مواجه است که این مسائل ایجاب می کند همه اقشار مردم و سه قوا دست به دست هم دهند و یک صدا، یک هدف و راه را بروند.
وی اضافه کرد: در این شرایط به وحدت بیش از نان شب نیاز داریم و اقتضا می کند تا از مواضع دکتر روحانی بیشتر حمایت شود تا بتواند چهار سال دیگر سیاست های خود را زیر نظر مقام معظم رهبری پیش برد وحمایت از رییس جمهوری بهترین استراتژی راهبردی است که می توانیم در این شرایط داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که شرایط سیاسی پس از نقض برجام و وضعیت اقتصادی با وجود وعده و وعیدهایی که محقق نشده سبب شده که اعتماد مردم به نظام کاهش پیدا کند، برای جلب اعتماد مردم برای رفتن پای صندوق های رای چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟‌ گفت: این حق مردم است که شفافیت ببینند زیرا طبق قانون اساسی و شریعت اسلامی مردم بر گردن حاکمیت حق دارند و در برابر این حق یک تکلیف و مسئولیتی بر دوش حاکمیت است و مسئولان رده بالای کشور بخصوص سران قوا باید با مردم شفاف صحبت کنند.
عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان این که در عصر ارتباطات و با وجود رسانه های مختلف، مسئولان از جمله سه قوا نمی توانند مسائلی را از مردم مخفی کنند، ادامه داد: مردم از بسیاری مسائلی که مسئولان فکر آن را هم نمی کنند مطلع هستند و قدرت هم دست مردم است و همان گونه که قدرت ملی خود را در انتخابات های مختلف نشان داده و می دهند اگر اراده کنند حتی نماینده ای را از مجلس بیرون یا به آن وارد می کنند.
وی با تصریح بر این که صاحبان اصلی نظام مردم هستند، عنوان کرد: باید با مردم شفاف باشیم زیرا اعتقاد و اعتماد آنان سرمایه اصلی نظام است وهمان گونه که پیامبر(ص) فرمودند «مردم بر دین حکام خود هستند» به این معنا که مردم حتی دین خود را از حاکمیت دارند و اگر اعتماد آنان سلب شود دینشان هم از دست می رود لذا اعتماد مردم باید نسبت به سیاسیون و علما محفوظ باشد.
این استاد درس خارج حوزه علمیه بیان کرد: در این شرایط فکر می کنم مسئولان باید با اخلاص، صفا و محبت بیشتر با مردم برخورد کنند که مردم اعتماد کنند و همچنان در صحنه باقی بمانند.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٩-١٣٩۵, ١٧:۴٣

   

پر مبحث ترین ها