سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله غروی در گفتگو با 19دی:

نگذاریم جامعه دوقطبی شود

جناح ها و کاندیداها حریم یکدیگر را حفظ کنند تا تخم نفرتی میان کاندیداها یا طرفداران آن ها پدید نیاید.

19دی: عضو دو دوره شورای عالی حوزه های علمیه سراسر کشور ابرازداشت: نباید اجازه داد که جامعه دوقطبی شود زیرا در این صورت، جامعه را ملتهب می شود.

آیت الله سید محمد غروی در گفت وگو با خبرنگار 19دی در خصوص وحدت در جامعه و جلوگیری از پیدایش جامعه دو قطبی اظهارداشت: دو قطبی به معنای رقابت دو جناح نیست زیرا ممکن است دو یا سه جریان به انتخابات ورود و به صورت جدی و قوی با هم رقابت کنند عده ای هم به آنان اعتماد و به منظور رای آوری کاندیدای مورد نظر با هم رقابت کنند که این اشکالی ندارد.

وی با تاکید بر این که باید توجه شود که جامعه به سمت دوقطبی نرود، بیان کرد: انتخابات سال 88 تجربه خوبی برای همه دلسوزان نظام بود و چه بسا شایداگر این اتفاق نمی افتاد دو قطبی بودن و آثار و نتایج آن به صورت عملی تجربه و ظاهر نمی شد تا راهکاری برای آن در نظر گرفته شود.

وی توضیح داد: با دوقطبی شدن، جامعه ملتهب می شود به نحوی که هرجریانی، جریان دیگر و هرکاندیدایی، کاندیدای دیگر را تحمل نمی کند در نتیجه جامعه به التهاب خاصی دچار می شود به نحوی که اگر کسی به پیروزی رسمی برسد موجب التهاب طرفداران جناح مقابل قرار می گیرد به نحوی که شاید التهاب قابل کنترل نباشد و چه بسا در این راستا اتفاقاتی مشابه انتخابات سال 88 پیش آید که مصداق دو قطبی شدن جامعه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: همان زمان هم کسانی که دستی در کار داشتند و افراد متوجه و آگاه به مسائل اجتماعی از این رویداد ناراحت و متوجه بودند که این التهاب با اعلام این که فلان کاندیدا پیروز انتخابات شده تمام نمی شود بخصوص که وضعیت کاندیداها هم به گونه ای بود که وضعیت دو قطبی را پدید آورده بود و خود کاندیداها نسبت به دیگری و طرفداران آنان نیز نسبت به طرفداران شخص مقابل احساس نفرتی پیدا کرده بودند.

وی افزود: سطحی نگران این امر را زمینه خوبی برای حضور بیشتر مردم در پای صندوق های رای می دانستند اما شاهد بودیم گاهی تا پاسی از شب در برخی میادین و خیابان های تهران طرفداران کاندیداها مقابل هم شعار می دادند و التهاب خاصی جامعه بخصوص جوانان را گرفته بود و درنتیجه آسیب ها به کشور و نظام وارد شد که مقام معظم رهبری از آن تعبیر به فتنه داشتند.

جناح ها و کاندیداها حریم یکدیگر را حفظ کنند

وی تاکید کرد: باید تدابیری اندیشیده شود که جناح ها، کاندیداها و دلسوزان نظام حریم یکدیگر و کاندیداها را حفظ کنند در پی این باشند که جنبه های اثباتی یا ایجابی کاندیداهای خود را مطرح و به جنبه های سلبی طرف مقابل که فکر می کنند کار نداشته باشند که تخم نفرتی میان کاندیداها یا طرفداران آن ها پدید آید.

هر جریانی پنجه به روی جریان مقابل نیندازد

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: شرایط سالم و خوب بوجود آورند و هر گروه جنبه های اصلح بودن و معیارهای مثبت کاندیدای مورد نظر خود را مطرح کنند تا حریم کاندیداها، افراد، جریان ها حفظ شود این گونه نباشد که هر جریانی پنجه به روی جریان یا کاندیدای طرف مقابل بیندازد.

وی خاطرنشان کرد: اگر حتی یکی از جناح ها به نحوی عمل کرد که جامعه به سمت دو قطبی برود باید طرف مقابل متوجه عواقب و خطرات این اقدام باشد و مقابله به مثل نکند.

وی تصریح کرد:‌ شبکه های اجتماعی نیز با حفظ حریم ها سعی کنند به مسائل کشور و نظام در کلیت جامعه بین المللی آسیب وارد نشود و زمینه برای حضور حداکثری فراهم شود تا اصلح توسط مردم انتخاب شود.

این استاد دانشگاه در ادامه در خصوص مبارزه با فساد و آمارهای متفاوت در این خصوص نیز اظهارداشت: فساد در هر کشوری آن هم در سطح ادارات و مسئولان می تواند نقش مخربی را در جامعه ایفا و اعتماد و پشتیبانی مردم را سلب کند و این مساله می تواند به مردم و مشاغل غیردولتی که نظارت بر آن ها دشوارتر است سرایت کند.

 وی ادامه داد:‌ بدتر از همه این ها نهادی شدن این جریان است که اعتماد را از بین می برد و زندگی در عمل دشوار می شود و به امنیت مالی و اقتصادی آسیب وارد می شود که باید با آن مبارزه شود و همه دست به دست هم دهند تا به اعتماد و اطمینان عمومی خدشه وارد نشود و جلوی آسیب ها گرفته شود.

نبود شفافیت، ضعف قوانین و نظارت ناکارآمد مسبب فساد است

وی به عواملی که می تواند بروز مشکلات و فسادها نقش داشته باشد، اشاره کرد و گفت: نبود شفافیت قوانین سبب بروز فساد در جامعه می شود به عنوان مثال حقوق های نجومی از دید عده ای خارج از چارچوب قانون نیست و باید قوانین شفافی داشته باشیم.

عضو هیات علمی گروه تفسیر پژوهشگاه اندیشه و فرهنگ ادامه داد:‌ نبود نظارت کارآمد نیز سبب پدید آمدن مشکلات است که بایستی حتی برای دستگاه های نظارتی، نظارت های بالاتر در نظر گرفته شود که کار خوب پیش رود.

وی با بیان این که گاهی برخورد بایسته در مقابل مفسدان انجام نمی گیرد، افزود: این موضوع نیز گاهی مربوط به ضعف قوانین است که باید اصلاح شود.

برخورد با متخلف بدون قید و شرط و رودربایستی ها انجام شود

وی با بیان این که یکی از عوامل موثر در کاهش فساد این است که باید برخورد با متخلفان بدون قید و شرط و رودربایستی ها انجام شود، گفت: به عنوان مثال یکی از مسئولان در دولت پیش پرونده سنگینی داشت و شخص دوم کشور بیان کرد که وی خط قرمز من است و نباید به آن قضیه ورود کنید در نتیجه پس از اتمام مسئولیت آن شخص، پرونده به جریان افتاد و متاسفانه ملاحظه کاری انجام شد.

بهانه تضعیف نظام را برای برخورد با متخلف نیاورند

استاد خارج فقه موسسه امام خمینی(ره) افزود: گاهی نیز به این بهانه که تضعیف فلانی یا فلان دستگاه می شود با فرد یا جریان متخلفی برخورد نمی شود و می گویند اگر با فلان مسئول برخورد شود تضعیف نظام است و انعکاس بیرونی آن خوب نیست و گاهی فراتر از این ها می گویند از نظر بین المللی مناسب نیست.

ساخت حاشیه امن برای عده ای آثار منفی دارد

وی ادامه داد: لذا ضعیف ترها را محاکمه و گاهی حتی محاکمه علنی می کنند اما به کسانی با چندین برابر جابجایی قانونی و اختلاس حقوقی کاری ندارند و در حاشیه امن قرار می گیرند که این اقدامات آثار منفی دارد.

اعمال قانون به دور از چشم پوشی باشد

وی با بیان این که همه باید تلاش کنند که اعمال قانون به دور از چشم پوشی باشد، ادامه داد: البته تا جرم یا کار خلاف قانون فردی مشخص نشده نباید دستگاه های خبری ورود کنند و آبروی کسی را مورد خدشه قرار دهند اما وقتی ثابت شد که موضوع شخصی نبوده و مربوط به مسائل نظام و کشور است باید برای مردم بازگو شود.

مسائل مهم مملکتی در سطوح بالای نظام حل شود

این محقق و مولف با تاکید بر این که هر مساله ای در وهله نخست باید در سطوح بالای نظام حل شود تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد، اظهارکرد: به عنوان مثال حقوق های نجومی ابتدا باید در سطح بالا و بسیار کنترل شده و مخفی می ماند و تصمیم قاطع در این خصوص گرفته و برخورد مناسب می شد و آن زمان که لازم بود با مدیریت و کنترل شده  به اطلاع مردم می رسید.

وی گفت: متاسفانه برخی به یکباره و به نظر با اهداف سیاسی به این قضیه ورود پیدا کردند و به نظام و مسئولان کشور لطمه وارد کردند.

وی ادامه داد: حقوق وزرا، معاونان آنان، استانداران، فرمانداران، بخشداران و بسیاری از مسئولان ادارات دولتی و آنان که مردم به عنوان مسئول می شناسند دچار مشکل نبود و اغلب دارنده های حقوق های نجومی مدیران برخی بانک ها و مراکز بیمه ای و ای این قبیل بودند اما به نحوی مطرح شد که نظام آسیب دید و این قضیه به راحتی تمام نمی شود و به نحوی شد که مردم با دید متفاوت به مسئولان نگاه می کنند.

برخی رسانه ها اذهان مردم را مشوش می کنند

آیت الله غروی عنوان کرد:‌ برخی رسانه ها به راحتی به خود اجازه می دهند که برخی مسائلی که به زیان مردم و کشور است را در جامعه مطرح و اذهان مردم را مشوش کنند.

 حقوق های نجومی را پیش از بررسی دست مردم دادند و اعتماد آنان را گرفتند

وی با بیان این که حقوق های نجومی را پیش از این که در سطح بالا مطرح شده باشد دست مردم دادند و اعتماد آنان را گرفتند، ادامه داد: زیرا برخی از مردم مشکلات جدی اقتصادی دارند و وقتی این مسائل را می شنوند لطمه ای برای اصل نظام و مسئولان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نیازمند قوانین جدی رسانه ای هستیم

وی بیان کرد: نیاز است که قوانین جدی در خصوص رسانه ها در کشور حاکم باشد که با مصلحت اندیشی و به دور از جناح بازی ها برخورد کنند که چنین مسائلی که به تضعیف نظام منجر می شود روی ندهد.

فسادی که برخی بر آن دامن می زنند تا آن حد پررنگ نیست

عضو جامعه مدرسین با بیان این که در کشور ما مسئولان سالم و پاکدستی هستند و فسادی که برخی بر آن دامن می زنند تا آن حد پررنگ نیست، گفت: گاهی اموری فساد تلقی می شود در صورتی که تا حدی چارچوب قانونی داشته اما وقتی جزء فساد به حساب می آید آمارهای مختلفی در خصوص میزان فساد در جامعه منتشر می شود که مشخص نیست بر چه اساس و ضوابطی بدست آمده است.

مسئولان جلوی فساد را به دور از کینه ها و تصفیه حساب های شخصی بگیرند

وی تصریح کرد: عزم و جزم مسئولان باید این باشد که در چارچوب قانون برخورد کنند و جلوی فساد و عوارض ناشی از آن به دور از کینه ها و تصفیه حساب های شخصی گرفته شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩۵, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها