سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وداع با یار دیرین امام و رهبری؛

هاشمی از زبان مردم

مردم عزاداری که امروز سیاهپوش در آیین وداع با آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران حضور یافتند، از او به عنوان سیاست پیشه ای مردمدار یاد کردند که مسیر اعتدال را برگزید.

دانشگاه تهران و خیابان های منتهی به آن از ساعات اولیه صبح امروز(سه شنبه) شاهد حضور مردم از اقشار گوناگون بود که برای وداع با یار دیرین امام و رهبری آمده بودند.
گفت و گوی خبرنگار ایرنا با تعدادی از شرکت کنندگان در این مراسم نشان می دهد همه بر مشی اعتدال این انقلابی فقید و تلاش وی برای آبادانی کشور تاکید دارند.
یکی از حاضران در این مراسم که به دلیل کهولت سن به سختی می توانست خیابان انقلاب را پیاده طی کند، در باره آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیت الله هاشمی از ابتدا با انقلاب بود و هنر اصلی ایشان ماندن با مردم تا لحظه آخر بود.
وی حضور پرشمار مردم در این مراسم را یادآور شد و تاکید کرد: این همه شوری که نزد مردم شاهدیم، بخاطر مردمداری وی بود؛ همین موضوع مهمترین اثری بود که از خود بر جای گذاشت.
وی از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان «متعادل کننده جریان های سیاسی کشور» یاد کرد و گفت: نبود ایشان بی شک فقدان عظیمی است.
وی ابراز امیدواری کرد، جناح های مختلف جامعه از این پس شرایط اعتدالی را که ایشان سمبل آن بودند، دنبال کنند و اجازه ندهند هیچ یک از جناح های سیاسی خیلی تند یا خیلی رادیکال اقدام کنند.
مرد میانسال دیگری که به همراه همسرش در این آیین حضور یافته بود، آیت الله هاشمی رفسنجانی را فردی بزرگوار توصیف کرد که حدود 60 سال از عمر خود را در مبارزه و انقلاب گذراند و اگر تا همین اواخر، وجود ایشان نبود، بسیاری از اتفاقات مثبت سیاسی و اقتصادی در جامعه نمی افتاد.
وی علت حضور خود و همسرش را در این مراسم ادای احترام به شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی برشمرد و ابراز امیدواری کرد راه و روش میانه روی و اعتدال آن انقلابی فقید در جامعه ادامه یابد تا کشور رو به آبادانی حرکت کند.
وی که خود را کارمند معرفی کرد، می گفت هاشمی رفسنجامی فردی اعتدال گرا بود و این شیوه را از ابتدای پیروزی انقلاب چه زمانی که رییس مجلس یا رییس جمهور بود، در پیش گرفت.
این شهروند تهرانی با یادآوری تلاش های هاشمی رفسنجانی در مسیر سازندگی و علاقه وی برای رشد و توسعه کشور، گفت: می توان از وی به عنوان یک وطن پرست تمام عیار یاد کرد.
یکی دیگر از حاضران در آیین تشییع امروز پیرمردی با شغل آزاد بود که از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از مالکان اصلی انقلاب یاد کرد و گفت: ای کاش در ادامه مسیر انقلاب همچنان بزرگانی چون ایشان داشته باشیم.
وی تاکید کرد: آیت الله هاشمی از شخصیت های والا و بزرگ این کشور بوده و هست و در این سال ها در کنار امام راحل و رهبر انقلاب، این کشور را هدایت کردند.
به عقیده وی، آیت الله هاشمی رفسنجامی با مردم پیوند دیرینه داشت و همواره با مردم و در کنار مردم بود به گونه ای که در برهه کنونی بجز مقام معظم رهبری، شخصی همچون ایشان و با این ویژگی ها یافت نمی شود.
جوان دیگری که انگیزه حضورش در مراسم امروز را ارادت ویژه به آقای هاشمی عنوان می کرد، از آیت الله فقید به عنوان کسی یاد کرد که همواره از مردم حمایت می کرد.
وی با بیان اینکه پس از نمازجمعه سال 1388 به ایشان علاقه مند شده است، اظهار داشت: ایشان سیاستمداری عملگرا بود.
این شهروند تهرانی تاکید کرد: آقای هاشمی معتقد بود شرایط جامعه تغییر کرده است و به همین دلیل در راه همراهی با مردم قدم برداشت و نبض جامعه همواره در دست ایشان بود.
وی خصوصیات بارز اخلاقی هاشمی رفسنجامی را مردمی بودن وی عنوان کرد و در پاسخ به این پرسش که آقای هاشمی وزنه ای در سیاست کشور بود، اظهار داشت: امروز مساله اصلی راه آقای هاشمی است؛ ایشان نمادی از جریانی بودند که به طور قطع پس از مرگشان 100 درصد این مسیر ادامه می یابد.
پیرمرد کهنسال دیگری در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان کوتاهی درباره دیدگاهش به هاشمی رفسنجانی به خبرنگار ایرنا گفت: هاشمی مظلوم بود و مظلوم مرد.
روحانی جوانی که در میان تشییع کنندگان امروز حضور داشت، شرکت در مراسم امروز را از روی کنجکاوی عنوان کرد و گفت که می خواسته ببیند حضور مردم در آیین وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی چگونه است.
مرد میانسال دیگری در حالی که جامه سیاه بر تن کرده بود، آیت الله هاشمی را اینگونه توصیف کرد: او دور از هرگونه نگاه جناحی و سیاسی یک انسان بود؛ هر انسانی خصوصیات مثبت و منفی را در خود دارد اما برآیند خصوصیات ایشان حاکی از مثبت اندیشی و اثرگذاری خاص او در جامعه بود.
این شهروند تهرانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی را از پایه گذاران نهضت انقلاب اسلامی معرفی کرد که از زمان ترور حسنعلی منصور نخست وزیر رژیم پهلوی تا انتخابات سال 92 در صحنه سیاسی کشور حضور داشت و توانست نهضت را با صبوری و عقلانیت راهبری کند.
به اعتقاد وی امروز مردم با حضور خود و با سکوت و صبوری راه او را ادامه می دهند.
وی همچنین به خبرنگار ایرنا متذکر شد هر شخصی در دوره زمانی خود اثرگذار است و با نبود ایشان، آثاری که از خود به جای گذاشته از بین نمی رود و راهش ادامه می یابد. راه و روشی که ایشان به جامعه ارایه کرد مبتنی بر صبر و عقلانیت است.
این شهروند تهرانی آیت الله هاشمی را فردی بسیار روشن بین و انعطاف پذیر توصیف کرد که مقتضایات زمان را تشخیص و خود را با زمانه وفق می داد که این انعطاف پذیری عجیب بود و کمتر در بین روحانیون دیده می شود.
دو بانوی جوان که حدود 20 سال سن داشتند، با یادآوری اینکه از دوره نوجوانی با اندیشه های آیت الله هاشمی رفسنجانی آشنا شده اند، چنین گفتند: از نمازجمعه سال 1388 توجه ما به وی بیشتر جلب شد.
آنان با تاکید بر اینکه هاشمی همواره صدای مردم را می شنید، بر این باور بودند که هاشمی همیشه حرف جوان ها را زد و امروز آنها به احترام آقای هاشمی به این مراسم آمده اند.
آنان در عین حال از حاشیه سازی برخی در این مراسم و سردادن شعارهایی گلایه داشتند و گفتند: می خواستیم این مراسم در سکوت و آرامش برگزار شود.
این دو نفر معتقد بودند، اندک افرادی در کشور وجود دارند که بتوانند نقش و جایگاه وی را در جامعه به عهده بگیرد.
مرد میانسال دیگری نیز با اشاره به پیام تسلیت شخصیت های بین المللی به ملت ایران بخاطر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: بسیاری از این کشورها بخاطر وجود هاشمی در کشور ما به حال ما غبطه می خوردند.
وی تاکید کرد: از این پس خلاء بزرگی در جامعه احساس می شود و همه مردم و مسوولان باید دست به دست هم بدهند تا این کمبود را جبران کنیم تا هم جامعه و هم رهبری آسیب نبینند.
یک زن میانسال نیز در حالی که عکس بزرگی از آیت الله هاشمی رفسنجانی در دست داشت، به خبرنگار ایرنا گفت: حضور جمعیت امروز نشان داد که آیت الله هاشمی در دل مردم جای داشت؛ هرچند مدتی محجور مانده بود اما مردم به ایشان علاقه وافری داشتند.
وی تاکید کرد: ایشان در همه صحنه های بعد از انقلاب و قبل از آن حضور داشتند اما در چند سال گذشته مشکلات زیادی در مسیر ایشان قرار گرفت که شاید هرکس با این مشکلات مواجه می شد از صحنه سیاست کنار می کشید اما ایشان در راهی که به آن ایمان داشت، استقامت کرد.
این شهروند تهرانی تاکید کرد: آیت الله هاشمی و رهبری زحمات زیادی برای کشور متحمل شدند و همین که می بینیم کشور از امنیت کامل برخوردار است، قابل تحسین است.
وی خطاب به مسوولان گفت: مسوولانی که می خواهند برای کشور کار کنند، از صحنه های خلق شده امروز باید به این نتیجه برسند که مردم قدرشناس هستند و آن را در عرصه های مختلف ثابت کرده اند.
وی گفت: باید مسایل مادی را کمتر در نظر داشت و بدانیم اگر کار مملکت اصلاح شود، همه طیف ها و گروه ها و آحاد جامعه از منافع آن بهره مند می شوند.
این بانوی تهرانی خواستار آن شد که در جامعه از نیروهای متعهد و متخصص به درستی استفاده شود تا کشور حرکت رو به رشدی داشته باشد.
وی به همگان توصیه کرد که ظرفیت نقدپذیری خود را بالا ببرند و بیشتر به فکر کشور باشند تا از بحران های احتمالی در آینده عبور کنند.
آیین تشییع و وداع مردم با حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز (سه شنبه) با حضور گسترده مردم و مسوولان در دانشگاه تهران برگزار شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر پیکر ایشان نماز میت اقامه کردند.
در این مراسم روسای قوای سه گانه، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی، ائمه جمعه سراسر کشور، وزیران دولت یازدهم و معاونان رئیس جمهوری، استانداران و دیگر مسئولان لشگری و کشوری در این مراسم حضور داشتند.
جمعی از سفیران کشورهای خارجی در تهران و سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و برخی مقام های دیگر کشورها از دیگر شرکت کنندگان در این مراسم بودند.
پس از اقامه نماز، مردم پیکر این مبارز انقلابی به سمت بهشت زهرا تشییع کردند تا در جوار حرم حضرت امام خمینی(ره) آرام گیرد.
امروز مردی که عمری را برای انقلاب سپری کرد و همیشه در همه صحنه های انقلاب حاضر بود ،بعد از یک عمر مجاهدت و تلاش و دفاع از آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی دعوت حق را لبیک گفت و مردم هم به پاس تلاش و مجاهدت های وی با حضوری گسترده با سر دادن شعار هایی که نشان از قدر شناسی داشت ،پیکر آیت الله را تا خانه ابدی برای رسیدن به حق همراهی کردند .
امروز همه آمده اند، ازمسئولان عالی رتبه نظام گرفته تا مسئولان لشکری و کشوری ،از دانشجویان و دانش آموزان ،مردان و زنان و حتی کودکان این سرزمین ، هر کس به نوبه خود آمده است تا با شرکت در آیین وداع و تشییع یار دیرین امام و رهبری به جهانیان بگویند ،ما همیشه قدر شناس مسئولان و زحمت کشان و خدمتگزاران نظام هستیم و تا آخر هم پای آرمان های این انقلاب ایستاده ایم .
تشییع حزن انگیز و با حضور جمعیت انبوه یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی را که از همان ابتدای ورود امام خمینی(ره) در تمام عرصه و صحنه ها همراه ایشان بود، زنده کرده است. جوانان دیروز انقلاب که اکنون مو سپید کرده اند،در حالی که قطرات اشک در چشمانشان حلقه زده است ،خاطرات حضور آن روزهای خود را در کنار یک رنگی های مردم انقلابی و مسئولان و تلاش گران صحنه های انقلاب تداعی کردند.
خودور حامل پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان خیل مردم عزادار به سختی و کندی حرکت می کرد و مردم هم با سردادن شعارهای ' عزا ،عزاست امروز روز عزاست امروز و هاشمی قهرمان پیش خداست امروز' یار دیرین امام و رهبری را تا خانه ابدی بدرقه کردند.
پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از تشییع در حرم مطهر امام خمینی(ره) به خاک سپرده می شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی شامگاه یکشنبه(19دی ماه جاری ) در سن 82 سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست.
مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ( فردا) از ساعت 9:30 تا 12در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می شود.
وی که از مبارزان برجسته انقلاب در زمان طاغوت بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب فعالیت های خود را در صحنه اجرایی کشور کلید زد.
نمایندگی مردم در مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، حضور در کسوت رییس مجلس شورای اسلامی، رییس جمهوری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست مجلس خبرگان رهبری و همچنین حضور در مجلس خبرگان قانون اساسی از جمله سوابق اجرایی یار دیرین امام و رهبری در چهار دهه اخیر است.
وی در دوران جنگ تحمیلی و همزمان با عهده دار بودن ریاست مجلس شورای اسلامی، نماینده امام در شورای عالی دفاع بود و در ماه های پایانی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، جانشین فرمانده کل قوا شد که در نهایت این جنگ با پذیرش قطعنامه آتش بس از سوی امام خمینی (ره) پس از هشت سال به پایان رسید
آیت الله هاشمی رفسنجانی که یکی از ائمه جمعه تهران به شمار می آمد، در چهار دهه گذشته از چهره های اثرگذار در صحنه سیاسی کشور به شمار می آمد و به همین سبب محل مشورت و رایزنی بسیاری از نیروهای انقلاب از گرایش های گوناگون بود.
آخرین حضور سیاسی وی، در انتخابات سال گذشته مجلس خبرگان رهبری رقم خود که توانست با اکثریت آرا و به عنوان نفر نخست، نمایندگی مردم تهران را در این مجلس بر عهده بگیرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩۵, ١٨:۵٩

   

پر مبحث ترین ها