سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگو با شخصیت های برجسته کشوری:

دو قطبی شدن، جامعه را ویران می کند

ایجاد دو جریانی، دو فرقه ای و دوقطبی از ضربه های مهلکی است که دشمن به‌دنبال آن است.

فاطمه محمدی

 مقام معظم رهبری در سال های اخیر مداوم مسئولان و مردم را به مراقبت از وحدت موجود در کشور فراخوانده و افزودند: ایجاد دو جریانی، دو فرقه ای و دوقطبی از ضربه های مهلکی است که دشمن به‌دنبال آن است.

اما روند دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به نحوی پیش رفت که به دو نامزد اصلی رسید و گویی نامزدها و طرفداران هر دو گروه خود را از دیگری جدا می دانند که این اقدام سبب جدایی مردم از یکدیگر می شود.

بر آن شدیم تا نظر شخصیت های مذهبی و سیاسی و نماینده های مجلس شورای اسلامی را در این خصوص جویا شویم، که در ادامه می آید:

لجبازی های سیاسی مسبب ایجاد فتنه 88 بود

آیت الله سیدمحمد غروی عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو دو دوره شورای عالی حوزه های علمیه سراسر کشور در این باره به گفت وگو پرداخیتم.

ارزیابی شما از جامعه دوقطبی چیست؟

 دوقطبی شدن برای جامعه مضر است که بیشتر به این دلیل است که التهاب و هیجانی برای طرفداران نامزدها حاکم می شود به گونه ای که طی چند روز یا مدتی نظرشان بر تایید یک نامزد تثبیت می شود که اگر خوب مهار نشود بخصوص پس از انتخابات می تواند مشکلاتی را پدید آورد.

به نظر شما مانند فتنه 88 پدید می آید؟

 من گمان نمی کنم؛ زیرا یکی از عوامل دو قطبی شدن جامعه در آن انتخابات سخنرانی شخص پیروز بود در صورتی که می توانست با صحبت خود انعطاف و آرامشی را در جامعه پدید آورد و حتی برخی تندروی ها در گفتار خود را به نرمی تبدیل کند اما به نارضایتی ها دامن زد و از سوی دیگر رقبا هم آن مساله را رها نکردند و تا مدتی این جریانات را هدایت کردند.

این لجبازی های سیاسی در بوجود آمدن اتفاقات که به عنوان فتنه یاد می شود نقش داشت.

اما به نظر می رسد این نامزدهای عاقل تر از این هستند که پس از انتخابات مساله را مدیریت نکنند و زمینه دوقطبی شدن را فراهم آورند.

همه شخصیت ها، مردم و نامزدها باید کمک کنند تا التهاب ها کم شود و حوادث سال 88 تکرار نشود.

برای کم شدن تبعات جامعه دوقطبی باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

نخست: نامزدها، شخصیت ها و احزاب دست به دست هم دهند تا این مسائل پیش نیاید.

دوم: این فرهنگ پیش آید که در انتخابات یک نفر منتخب می شود و نامزدی که آرای لازم را بدست نیاورده و طرفداران وی بپذیرد و زود تبریک بگویند.

سوم: رییس جمهور منتخب آرامش و وحدت را بوجود آورد و حتی از ظرفیت نامزدهای مخالف در نظام استفاده شود.

چهارم: نامزدهایی که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند هر چند همه اشتباه هایی را دارند اما شرایط ریاست جمهوری را داشتند اما در مناظره ها تخریب هایی متوجه آنان شد که لازم است پس از انتخابات، صدا وسیما و شخصیت ها چهره مخدوش شده نامزدها را ترمیم کنند.  

پنجم: اگر برخورد غیراخلاقی علیه نامزدی در مناظره های تلویزیونی که میلیون ها نفر شاهد آن بودند انجام گرفته مردانگی عذرخواهی را داشته باشند که التهاب ها فرونشیند.

ششم: از روزی که رییس جمهوری منتخب شد مردم و تمام رسانه های مکتوب و مجازی و صاحبان فکر و سوابق اجرایی بالا به کمک رییس جمهور جدید بیایند و به دنبال این باشند که جامعه از التهاب و دوقطبی فاصله بگیرد.

هفتم: باید توجه داشت که هیچ کس از هر جهت کامل نیست و نقاط قوت و ضعفی وجود دارد نباید دنبال حاشیه و برجسته کردن اشتباهات بود و باید همه ظرفیت ها برای آبادانی کشور، نظام و انقلاب بکار گرفته شود.

نامزدها دیو و دلبر ساختند

سید کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه رهبروان خط امام و رهبری نیز با خبرنگار 19دی به گفت وگو نشست که در ادامه می آید:

چه اقدامی باید انجام شود که تبعات جامعه دوقطبی گریبان گیر ایران نشود؟

موضع گیری و رفتار درست فعالان سیاسی و وجود چند حزب قوی از دوقطبی شدن جامعه جلوگیری می کند.

در ایران نعمت بزرگ رهبری می تواند مردم را به حالت فراجناحی سوق دهد و اگر همه کلیتی را که ایشان بیان می کنند اجرا کنند به وحدت می رسیم.

اگر اصول گفتمان انقلاب مانند آزادی، عدال، رفع محرومیت مدنظر قرار بگیرد جامعه از حالت دو قطبی خارج می شود.

 تبعات جامعه دوقطبی چیست؟

یک طرف سعی می کند طرف مقابل را ضد ارزش و ضد اصول و ارزش هایی که مردم به آن پایبند هستند معرفی کند و تلقین کند که ما این گونه نیستیم و از جنس دیگر وبهتری هستیم.

 حالت دیو و دلبر بوجود می آورند؛ یک طرف را به طور مطلق خوب و برحق و دیگری به طور مطلق بد و باطل جلوه می دهند که اقدام نادرستی است.

به مردم القا می کنند که بین خوب و بد مطلق یکی را انتخاب کنند یک نفر به طور کل منفی یا مثبت نیست این از پیامدهای مخرب جامعه دوقطبی است.

 وحدت ملی مهمترین اولویت است

حسین سبحانی نیا عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز دراین باره با خبرنگار 19دی به گفت وگو پرداخت.

چرا انتخابات دوقطبی شد؟

برخی منافع خود را در این می بینند که فضای سیاسی کشور را به سمت دوقطبی شدن ببرند و دنبال چنین فضایی با استفاده از عناوین، تبلیغات و شعارهایی که خود به خود فضای جامعه را دوقطبی می کند هستند.

برخی نامزدها و طرفداران آنان با استفاده از شعارهای ظاهر فریب و غیرواقعی محیط را دوقطبی کردند تا آرای خفته را بیدار کنند.

باید از اقداماتی که وحدت ملی را مخدوش و جبهه بندی در جامعه ایجاد می کند پرهیز شود و برای وحدت و همگرایی جامعه تلاش شود.

رهبری در فرمایش اخیر نیز به نامزدها تذکر دادند تا گسل های قومی، مذهبی و جغرافیای را تحریک نکنند و از شعارهایی که می تواند این زمینه را تشدید کند پرهیز کنند اما برخی هنوز هم ادامه می دهند.

تبعات جامعه دوقطبی چیست؟

چراغ سبزی به بیگانگان و دشمنان انقلاب نشان می دهد و ایجاد رخنه در بدنه اجتماعی می کند تا برای منفعت شخصی خود بهره ببرند که این به نفع نظام و کشور نیست.

رسانه ملی جهت تقویت وحدت ملی و جلوگیری از مخدوش شدن آن اقدام کند ونامزدها به منافع ملی و کلی نظام توجه و از اقدامات تفرقه افکنانه داخل کشور واز بیان نکاتی را که می تواند مورد سوء استفاده دشمنان نظام قرار گیرد پرهیز شود و وحدت و همگرایی تقویت شود احزاب قومیت ها را مقابل هم قرار ندهد.

 انتخابات ما می تواند نقطه قوت و موفقیت یا موجب تضعیف نظام شود برخی افراد فرصت طلب، ضد انقلاب و ستون پنجم در چنین موقعیت هایی است که برای ضربه زدن به انقلاب وارد صحنه می شوند و شایعه پراکنی و جنگ روانی راه می اندازند که باید نامزدها جلوی این کار را بگیرند و طرفداران خود را به سمت همگرایی و وحدت ملی سوق دهند.

در جامعه دو قطبی، ظرفیت 40 تا 50 درصدی کشور تعطیل می شود

منصور حقیقت پور نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی نیز با ما همراه شد.

ارزیابی شما از دوقطبی شدن جامعه چیست؟

تاکید کورکورانه بر منافع حزبی و گروهی جامعه را به سمت دو قطبی شدن پیش می برد واگر همه راه حق و حقیقت و درستی را پیش گیرند و منافع ملی را در نظر بگیرند جامعه وحدت خود را حفظ و به سمت یک هدف و منفعت پیش خواهد رفت.

جامعه دو قطبی بر پایه عدم صداقت بنیان گذاشته می شود.

تبعات جامعه دو قطبی چیست؟

در جامعه دو قطبی یک طرف کاملا در حاشیه قرار می گیرد و قطبی که حاکم شود تمام ظرفیت های ممتاز و قابل قبول طرف مقابل را به حاشیه می برد.

تبعات این جامعه چیست؟

در چنین جامعه ای ظرفیت 40 تا 50 درصدی کشور تعطیل می شود و این اقدام نادرستی است چه بسا در توزیع قدرت به دلیل کاستی هایی که در قطب حاکم وجود دارد سمت های مهم را تحویل افرادی با ظرفیت های محدود می دهند که این ظلمی به جامعه است.

اگر بر پایه منافع ملی اقدام کنیم قطعا ما در قواره های بزرگتر عمل خواهیم کرد اما جامعه دو قطبی باعث می شود تا دنبال منافع کوچک و فردی خود باشیم.

برخی با دسیسه های گوناگون در صدد دو قطبی کردن جامعه هستند

ابراهیم نکو منتخب نهمین مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که برای رسیدن به پیشرفت های لازم نباید سلایق مختلف را نادیده بگیریم، در این گفت وگو شرکت کرد.

 وجود سلایق و جناح های مختلف به منظور پیشبرد برنامه ها و رسیدن به اهداف عالیه نظام لازم است و به لحاظ سیاسی و جناحی صحیح نیست که بگوییم فقط یک جناح یا سلیقه وجود داشته باشد.

این که جامعه را دو قطبی کنیم و افرادی را از خود و عده ای را بیگانه یا یک جناح را جذب و یک جناح را دفع کنیم آفت و به ضرر جامعه است زیرا همه جناح ها و سلایق وفادار به رهبری هستند و دو قطبی کردن طرد و جذب می تواند خطرناک باشد و نگرانی هایی را در جامعه بوجود آورد.

‌برخی با دسیسه های مختلف در صدد دو قطبی کردن جامعه هستند و به این منظور با سلایق خود مرزبندی انجام دهند و یک عده را وفادار و یک عده را معاند می دانند.

تبعات جامعه دو قطبی چیست؟

وقتی جامعه دو قطبی شد می تواند تضاد و تنش ونگرانی هایی را بوجود آورد مبنی بر این که یک گروه در کنار دشمن و کشورهای بدخواه نظام یا با کسانی که منافع ما را تهدید می کنند قرار بگیرند.

تعدادی خود را محصور در دایره خود کردند و فکر می کنند دیگران خارج از دایره وفاداری خودشان به نظام هستند.

در حال حاضر جامعه به وحدت بیشتری برای پیشرفت کشور و مقابله با دشمن و رسیدن به اتحاد نیاز دارد.

برخی افراد از دیدن رقیب خود نیز اکراه دارند و احساس می کنند پاکدست ترین و نزدیکترین به آرمان های کشور و وفادارترین به نظام و رهبری هستند در صورتی که هر جناحی در مواقع نیاز از خود گذشتگی های بالایی را از خود نشان می دهند.

برخی وقتی رای نیاوردند شکست خود را در عوامل دیگر جستجو می کنند این جاست که حالتی که ادعا می کردند بهتر از دیگران هستند را از دست می دهند و دیگران را متهم کرده و به مظلوم نمایی خود می پردازند.

بایستی در هر شرایط تعادل را حفظ کنیم برخی رفتارها و اقدامات باعث شده تا مردم احساس کنند که منافع افراد همیشه بر منافع گروهی و عالیه ترجیح دارد.

گروه های سیاسی حق دارند مطابق قانون اظهارنظر و برنامه های خود را اعلام کنند اما از خطوط لازم برای حفظ منافع نظام و انقلاب تخطی نکنند.

انگلستان در صدد تفرقه و دو قطبی کردن ایران است

ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس نهم و دهم شورای اسلامی نیز در این گفت وگو شرکت کرد.

تبعات جامعه دو قطبی را بیان فرمایید؟

اگر جامعه دو قطبی شود نفوذ برای دشمنان راحت تر می شود جامعه دو قطبی بر اساس سیاست تفرقه بیانداز حکومت کن پی ریزی می شود و برای تفرقه انداختن زمینه فراهم می شود که این اقدام باعث تفرقه شده و آرامش، امنیت و تاثیر حقیقت را از جامعه می گیرد.

عمل به قانون اساسی، عملکرد درست مسئولان و رعایت چارچوب ها از دو قطبی شدن جامعه جلوگیری می کند.

همه در جامعه دوقطبی زیان می بینند

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس نهم شورای اسلامی نیز در ابن باره با ما به گفت وگو پرداخت.

ارزیابی شما از جامعه دوقطبی چیست؟

اگر همه التزام به تعهدات اخلاقی داشته باشند و بدانند که منافع ملی و نظام را نباید به چالش های غیرمنطقی بکشاند جامعه دو قطبی نخواهد شد.

تریبون داران و بخصوص قوای سه گانه نباید با هم دربیفتند زیرا دو قطبی شدن جامعه از اختلاف مسئولان طراز اول کشور نشات می گیرد.

پیامبر(ص) در تعبیری می فرمایند اختلاف امت من رحمت است و این سخن به این معنا است که نگاه های متفاوت وجود دارد که سبب پیشرفت می شود اما توام با احترام و زیر سوال نبردن جامعه باید باشد.

نظر شما درباره اختلاف نظرها چیست؟

اختلاف نظر باعث رشد جامعه می شود و به عنوان نمونه اگر در عرصه علمی و فرهنگی شاگردان بگویند هر چه استاد ما گفت درست است رشد ایجاد نمی شود بلکه نقد منصفانه پیش برنده است.

من در دروس آیت الله جوادی آملی و سبحانی شرکت می کردم ایشان می گفتند فلان استاد این گونه گفتند اما به نظر می رسد با وجود این دلایل این گونه نباشد و حفظ حرمت می کردند.

دو سال پیش خدمت سید حسن نصرالله بودم و وی گفت که آمریکا، اسرائیل و غرب برای تمام شدن جنگ سوریه عجله ندارند می گویند از دو طرف هر چه کشته شوند خوب است زیرا مسلمانان یکدیگر را می کشند.

انرژی که باید جهت ساخت مدینه فاضله اسلامی بکار گرفته شود تا به رشد فرهنگی، اقتصادی و اخلاقی برسیم در جامعه دو قطبی صرف کوبیدن نیروهای خودی می شود و مشخص است که دشمن خواستار ایجاد جامعه دو قطبی است.

کوبیدن و تخریب رقیب باید از میان برود و صاحبان قدرت و تریبون مراقب رفتار خود باشند.

در عرصه نظامی اصطلاحی با نام ارتش سرخ داریم که وقتی قصد گرفتن منطقه ای را دارند آنقدر تخریب می کنند که هیچ موجود زنده ای در آن جا باقی نماند سپس منطقه را تصرف می کنند برخی افراد هم به این نحو عمل می کنند و تمام پل های پشت سر را خراب می کنند تا به سمت دنیایی خود برسند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۶, ١٠:٣٠

   

پر مبحث ترین ها