سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایتالیا

ظریف: کار با دشواری جلو می‌رود

بروز شده : ١-١٠-١٣٩٢, ١٧:٣١    نسخه چاپی    
من با خانم اشتون در تماس هستم، تماس تلفنی که قرار بوده امروز صورت گیرد، هنوز انجام نشده، ولی طبیعت مذاکره این است که در سطوح مختلف مذاکرات ادامه داشته باشد.
فرارو- وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: بعد از ظهر امروز با کاترین اشتون گفتگوی تلفنی خواهد داشت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با اما بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا در تهران گفت: روابط ایران و ایتالیا روابط دیرینه و مستحکمی است که طی قرن‌ها در تاریخ پایدار مانده و مردم ایران خاطره بسیار خوبی از رابطه با ایتالیا دارند. گزیده سخنان ظریف را به نقل از مهر، می‌خوانیم:

- دستگاه های اقتصادی و صنعتی ایران دارای همکاری های گسترده ای با همتایان ایتالیایی بودند و همکاری ها همواره سازنده، مفید و دارای منافع مشترک برای مردم دو کشور بوده است، بسیار خوشحالیم که دولت ایتالیا شخص نخست وزیر و همکارم خانم بنینو توجه ویژه ای به روابط دو کشور داشتند.

- در ملاقات بین رئیس جمهور و نخست وزیر ایتالیا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی گفتگوهای بسیار خوبی بین دو طرف صورت گرفت و تفاهم های خوبی داشتند.

- در سفر کوتاهی که قبل از مذاکرات به رم داشتم گفتگوهای خوبی با خانم بنینو داشتیم و خوشحالم که اکنون میزبان ایشان هستم.

- وزیر خارجه ایتالیا از شب گذشته بحث های خوبی با مقامات جمهوری اسلامی داشتند گفتگوها با خانم ابتکار در بحث محیط زیست و خانم ملاوردی در بحث زنان زمینه همکاری خوبی بین دو کشور در زمینه محیط زیست و انرژی های سبز و همکاری در حوزه زنان ایجاد کرد. گفتگوهای امروز مجموعه گسترده ای از همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، منطقه ای و بین المللی را شامل شد، زمینه های همکاری در حوزه اقتصادی مخصوصا بعد از تحولات مثبت در ژنو بین ایران و 1+5 صورت گرفته است.

- دیدگاه ها نزدیکند و خوشحالم در مورد بسیاری از موضوعات بحث ها به زمینه جدی همکاری و توافق رسیدیم امیدوارم ادامه گفتگوها به نفع دولت ایران و ایتالیا و روابط ایران و اروپا و صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جامعه بین المللی باشد و منافع همه را در بر داشته باشد.

- اعتقاد دارم توافق ما برای دستیابی به برنامه اقدام مشترک در 24 نوامبر امسال در ژنو یک تحول بسیار مهم است که باید در قالب تصمیم کلان آینده روابط ایران و اروپا به آن نگاه شود.

- باید به این برنامه برای دستیابی به یک آینده متفاوت و ایجاد زمینه های لازم برای اینکه بی اعتمادی دهه گذشته تبدیل به اعتماد متفاوت شود، استفاده کرد. ایران و 1+5 آنچه را که توسط وزیران خارجه مورد توافق قرار گرفت باید با جدیت، دقت و حسن نیت اجرایی کنند، وظیفه همکاران ما که هفته گذشته در وین و این هفته در ژنو مذاکره می کنند دستیابی به راهکار اجرایی و دقت های لازم است که سوءتفاهمی پیش نیاید.

- مذاکرات راحتی نیست باید ریزه کاری ها مورد توجه قرار گیرد، روند به کندی جلو می رود و امیدواریم با تعهد، حسن نیت و مهمتر از آن توجه به تصویر کلان که یک تصمیم سیاسی از سوی مسئولان ایران و 1+5 است، کار را پیش ببریم و مانع از ورود به موضوعاتی شوند که مساله ساز می‌شود.

- کار با دشواری جلو می رود امیدواریم به نتیجه روشن برسیم زودتر و دیرتر فرقی نمی کند.

- بحران سوریه راه حل نظامی ندارد تنها راه حل سیاسی است و تنها راه حل سیاسی که در سوریه به نتیجه می رسد مبتنی بر واقع بینی و جدی بودن برای پایان دادن به خشونت و افراط و حضور مردم سوریه در سرنوشت خود است.

- مردم سوریه باید آینده خود را تعیین کنند دیگران تنها می توانند به مردم سوریه کمک کنند.

- جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرده در تلاش های مختلف برای راه حل سیاسی در سوریه حضور موثر و سازنده داشته باشد و اعتقاد داریم دیدگاهی که مانع از ایفای این نقش مثبت ایران شود، مبنی بر واقع بینی نیست و کمکی به حل مشکل سوریه نمی کند؛ چراکه تلاش می‌کند از یک دیدگاه یکسویه موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

- ما امیدواریم که تلاش های سیاسی برای رسیدن به راه حل در سوریه به نتیجه برسد، امیدواریم تلاش ها بر اساس واقع نگری باشد و در هر تلاش واقع بینانه ای که احترام برای حضور ایران وجود داشته باشد، حضور خواهیم یافت.

- من با خانم اشتون در تماس هستم، تماس تلفنی که قرار بوده امروز صورت گیرد، هنوز انجام نشده، ولی طبیعت مذاکره این است که در سطوح مختلف مذاکرات ادامه داشته باشد.

- در سطح کارشناسی همکاران ما در ژنو در حال مذاکره هستند. آقای عراقچی نیز با افراد همسطح خود در هیات مذاکره‌کننده اروپا و 1+5 در ارتباط است و بنده نیز به همین ترتیب در تماس با خانم اشتون و وزرای خارجه هستم. زمانیکه نیاز به مداخله سازنده ما برای رسیدن به نتیجه باشد، مداخله خواهیم کرد.

- تماس تلفنی با خانم اشتون قرار است بعد از ظهر امروز باشد و حتما این تماس به آگاهی شما خواهد رسید.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩٢, ١٧:٣١

   

پر مبحث ترین ها