سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا صالحی امیری در سیبل است؟

همگان می دانیم که مهم ترین فعل و انفعال انتخاباتی که روحانی را بر خلاف بسیاری از پیشبینی ها بر صدر نشاند و صرف چند روز اختلاف خیره کننده و غیر منتظره ای بارقبای وی ایجاد کرد، موضوع اجماع اصلاح طلبان و دکتر حسن روحانی بود.
گویا جناب حجت الاسلام و المسلمین نبویان از اعضای جبهه پایداری در شهر کاشان و در جمع دانشجویان سخنان مبسوطی داشته و علاوه بر رضا صالحی امیری، دکتر حسن روحانی و وزیر علوم و معاونین وی را آماج انتقادات و اتهامات کرده است. سخنانی که سایت "انصاف نیوز" آن را بازتاب داده و از آنجا که درج برخی سخنان آقای نبویان را توهین به ساحت رهبر معظم انقلاب دانسته و مصداق بارز خرج نامنصفانه از جایگاه بالادستی و بی بدیل ایشان می دانیم و اشاعه این گفتارها را روا نمی دانیم، آن را نقل نمی کنیم اما در بخش اول این سخنان که در آن اضلاع و اجزاء مختلف دولت تدبیر و امید مورد ناز و نوازش مهرگونه ایشان قرار گرفته اند، طبق روال مالوف بخش عمده ای از این سخنان تکرار مکرراتی است که هم قطاران محترم ایشان در روز رای اعتماد بی محابا و بدون هیچ درنگ و طمانینه ای علیه صالحی امیری مطرح ساختند.

از آنجا که بطور مستند پاسخ تمامی این نکات مبذول داشته شده، نیازی به اشارت دوباره نیست اما تکرار مداوم این سخنان به رغم پاسخ های ارائه داده شده، حاکی از نکته ای است که در ادامه بدان خواهیم پرداخت تا رمز این حساسیت و ناراحتی اعضای جبهه پایداری نسبت به صالحی امیری مشخص شده و علت این بغض و کینه هویدا گردد.

"جرج سوروس" نام آشنای اهالی سیاست و علاقمندان به این حوزه در ایران است. او تاجری شناخته شده و میلیارد معروفی است که ریاست بنیاد سوروس را دارد اما آشنایی بسیاری از مردم ما با نام وی معطوف به هنرنمایی یک فرد است. حسین شریعتمداری مدیر مسئول موسسه مطبوعاتی کیهان.

بیش از یک دهه است که اگر نگوییم روزانه لااقل هفتگی، هرگاه که قرار است هجمه ای به اصلاح طلبان و محمد خاتمی وارد شود، بلافاصله ماجرای دیدار سید محمد خاتمی با جرج سوروس بر جریده ورزیده کیهان نقش می بندد و این ادعا طرح و عرضه می گردد که چرا خاتمی با سوروس دیدار داشته و سَر و سِر وی با این تاجر یهودی چیست؟!
روزهای اولی که اینجا مطرح شد، محمد خاتمی در قالب رسمی پاسخ این اتهام را داده و تاکید کرد که هیچ دیداری با سوروس نداشته است اما کیهان گوشش بدهکار نبود، تاکید و تصریح داشت که مدارکش موجود است و دفتر سوروس هم این دیدار را تایید کرده است.

کار تا بدانجا بالا کشید که دفتر سوروس هم در بیانیه رسمی دیدار میان این دو را تکذیب کرد اما جناب شریعتمداری در ادامه قدمی پس نکشید و عنوان داشت که این دیدار انجام شده و اگر اینگونه نیست. طرفین سندی بیاورند که این دیدار انجام نشده است!!!.
بدیهی بود که وقتی دیداری انجام نشده مدرکی وجود ندارد که بتوان عدم آن را اثبات کرد، در واقع اثبات شی بر عهده مدعی است. نکته ای که شاید یک کودک خرد هم آن را بداند اما کیهان هنوز که هنوز است مدام بر این کسف الکشوف خود می نازد و آن را دستمایه حمله به خاتمی می کند.

این مثال را آوردیم که نوع نگرش و رویکرد این طیف را مورد اشاره قرار داده و این تاکتیک طرح "گزاره ابطال ناپذیر" و تکرار مکرر آن را برای جا انداختن در ذهن مخاطبین عنوان داریم. نکته ای که اکنون صالحی امیری هم به عنوان یکی از قربانیان این بازی نخ نما شده مبتلابهی آن است و دمادم همان اتهامات پیش گفته مکررا طرح و عرضه می شود.

حال چرا صالحی امیری این چنین مورد غیظ و غضب این دوستان قرار گرفته است و این پروژه را برای وی در دستور کار قرار داده اند.
اشارتی به یکی از اتهامات آن روز علیه صالحی امیری که از تریبون مجلس مطرح شد، می تواند دستمایه خوبی برای تشریح موضوع به ما بدهد. آقای نادران در روزی رای اعتماد خطاب به نمایندگان گفت: " صالحی امیری مشایی این دولت است" اینکه از اساس هیچ سنخیتی میان این دو نفر و دیدگاه ها و عقبه و سابقه آنان وجود ندارد امری آشکار است اما از یک جهت و به تلویح نادران ناخودآگاه به نکته کلیدی اشاره کرده است.

اسفندیار رحیم مشایی نزدیک ترین فرد به محمود احمدی نژاد بود و روابط عمیق و حسنه ای میان این دو برقرار بود، کنایه در لفافه نادران نیز از این حیث به صالحی امیری وارد شد که وی از همان دهه اول انقلاب از چهره های نزدیک به حسن روحانی بود و بخصوص در یک دهه اخیر روابط تنگاتنگ کاری میان این دو برقرار بوده و این نکته دقیقا از موجبات عصبانیت تندروهایی است که در مدت سپری شده نشان داده اند سر آشتی جویی با دولت ندارند.

صالحی امیری بواسطه دو چیز اینچنین مورد خشم قرار گرفته است. اول آنکه او از مدیران مورد وثوق روحانی است و در فضای پیشا انتخاباتی نقش بسزا و غیر قابل انکاری در پیروزی رئیس جمهوری ایفا کرده است.
صالحی امیری از زمره حلقه و هسته اولیه معدود افرادی بود که روحانی را ترغیب به حضور در انتخابات کرده و سپس در ایام تبلیغات نیز از مهم ترین اضلاع ستاد روحانی بود و بسیاری از فعل و انفعالات آن دوران با مدیریت و مشورت وی رقم خورد نکته ای که بدیهیست خاطره خوشی برای مخالفان تندرو دولت باقی نگذاشته باشد اما این همه ناراحتی آنان از صالحی امیری نیست.

همگان می دانیم که مهم ترین فعل و انفعال انتخاباتی که روحانی را بر خلاف بسیاری از پیشبینی ها بر صدر نشاند و صرف چند روز اختلاف خیره کننده و غیر منتظره ای بارقبای وی ایجاد کرد، موضوع اجماع اصلاح طلبان و دکتر حسن روحانی بود.
فعل و انفعالی که تمامی معادلات را دیگرگونه کرده و همه چیز را دچار تغییر و تحول کرد. خوب است بدانید که یکی از اضلاع اصلی و کلیدی این رویداد بزرگ و شاید غیر منتره کسی جز صالحی امیری نبود.

وی که روابط دوستانه و حسنه ای با سید محمد خاتمی داشت در نزدیک به پنجاه جلسه با حضور اضلاع مختلف اصلاح طلبان توانست این مسیرصعب را همواره کرده و اتفاق نظر را میسر کند و این نکته چیزی نیست که بر خی تندروها براحتی از کنار آن گذر کنند.
پس از انتخابات نیز او که مقام سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را داشت تابوی چندین ساله راشکسته و به عنوان یک عضو عالیرتبه دولت در کنار خاتمی در مراسم رسمی نشست و این نکته نیز از عوامل ناراحتی این دوستان بود.
هر چه هست آن روز تلخ و آن گفتارهای ناپسندیده سپری شده و صالحی نیز بخاطر مصالح ملی در برابر تمامی این هجمه های نامنصفانه سکوت کرد اما بواقع این سئوال باقی است که این دوستان با تکرار این مکرارت به دنبال چه هستند؟......

منبع: خرداد نیوز


telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٩٢, ١٢:٢٩

   

پر مبحث ترین ها