سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی: با وجود حمایت رهبری معظم از دولت،‌عده ای هنوز به مخالفت ها ادامه مي‌دهند

آیت الله هاشمی رفسنجانی، مخالفت افراطیون با رفتار و گفتار منطقی را همیشگی دانست و بااشاره به مسایلی که پس از توافقات ژنو در جامعه مطرح شد، گفت: رهبری معظم که بر همه مسایل احاطه دارند، از دولت و تیم دیپلماسی آن حمایت می کنند، امّا عده ای که اتفاقا ادعای پیروی دارند و دیگران را متهم به بی بصیرتی می کنند، هنوز به مخالفت ها ادامه می دهند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که «چرا در سالهای گذشته کمتر با مردم و رسانه ها حرف می زدید؟» گفت: شرایط کشور را می دانستید که چگونه عده ای برای عدم انتشار حرف های دیگران در جامعه هیاهو می کردند؛ البته من به خاطر مسوولیت ها و وظیفه ای که دارم، هر وقت احساس ضرورت کردم، حرف زدم و به صحنه آمدم.

به گزارش روابط عمومی از مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار مسوولان و دبیران خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: رسالت انبیا و اولیا راهنمایی انسانها بود و الان بخشی از آن وظیفه بر دوش خبرنگاران و متولیان رسانه هاست.

رئیس مجمع تشخیص نظام افزود: مسوولیت رسانه ها مهم است، چون اگر با کتمان حقایق یا وارونه جلوه دادن واقعیت ها، باعث انحراف افکار عمومی شوند، مرتکب گناه نابخشودنی خواهند شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی آیه «ولو تقول علینا بعض الا قاویل لاخذنا منه بالیمین ثم لقطعا منه الوتین» (سوره حاقه، آیات 41 تا 43) را گواهی صادق برای خشم خدا از دروغ و نسبت های ناروا و تحریف معارف الهی دانست و افزود: متاسفانه گاهی برای بعضی از ارباب رسانه ها ، هدف هر وسیله ای را توجیه می کند که هیچ با روح انقلاب سازگار نیست.

وی با یادآوری فشارهایی که طی سالهای گذشته بر رسانه های مستقل وجود داشت، رعایت اعتدال و انصاف خبرگزاری دانشجویی ایران را نسبتا قابل قبول خواند و گفت: این رویکرد به خاطر حفظ روحیات دانشجویی در آن خبرگزاری است و حفظ این روحیه در بعضی از رسانه ها، آن هم در شرایطی که انتشار اخبار ناروا و آمارهای دروغین دیکته می شد، یادآور آن بیت است که می گوید: از این سموم که برطرف بوستان بگذشت/ عجب که مانده گلی یا که بوی نسترنی.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اهمیت اطلاع رسانی در عصر انفجار اطلاعات، گفت: اگر مردم درست مطلع شوند، جامعه منحرف نمی شود.

وی با تاکید بر این نکته که «وجدان جامعه مهمترین مرجع در زندگی بشریت است»، فریب افکار عمومی را تقبیح کرد و گفت: اگرچه در خیلی از جوامع به اسم انتخابات، انتصابات انجام می شود، ولی در کشورهای مدعی دمکراسی، مخصوصاً کشورهایی با مبانی اسلامی، مطالب باید بدون رنگ و لعاب یا سانسور به مردم گفته شود تا براساس آن تصمیم بگیرند و مسوولین را برای ادامه مسیر جامعه انتخاب کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، دولت آقای روحانی را بر خاسته از چنین شرایطی دانست و گفت: اوضاع اقتصادی جامعه را می دیدید که چگونه درآمد عده ای اندک به شکل سرسام آوری بالا رفته بود و در مقابل درآمد توده مردم کمتر از هزینه های جاری زندگی بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امید ایجاد شده در جامعه را عمیق دانست و گفت: دولت هم در راستای تقویت این امید، گام های نخستین را خوب برداشته است.

وی با اشاره به فضای جهانی که علیه ایران یک اجماع همگانی داشت، موفقیت های دیپلماسی را مثبت ارزیابی کرد و با مقایسه شرایط پایان جنگ تحمیلی و اوج تحریم ها گفت: من که جانشین امام راحل و فرمانده جنگ بودم، می دانستم جنگ فرسایشی چه بر سر مردم می آورد! و چگونه امکانات دو کشور اسلامی نابود می شود!، چون می دانستم دنیای استکباری نمی گذارد ایران به پیروزی نظامی برسد.

وی درایت امام راحل برای قبول قطعنامه را برخاسته از ویژگی ذاتی ایشان برای رهبری جامعه اسلامی دانست وگفت: اگر ایشان مشکل جنگ را حل نمی کرد، چه بسا تا سالها و شاید تا امروز ادامه داشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، مخالفت افراطیون با رفتار و گفتار منطقی را همیشگی دانست و بااشاره به مسایلی که پس از توافقات ژنو در جامعه مطرح شد، گفت: رهبری معظم که بر همه مسایل احاطه دارند، از دولت و تیم دیپلماسی آن حمایت می کنند، امّا عده ای که اتفاقا ادعای پیروی دارند و دیگران را متهم به بی بصیرتی می کنند، هنوز به مخالفت ها ادامه می دهند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عواقب انقلاب های مردمی در کشورهای عربی را عبرت آموز خواند و گفت: می بینیم که چگونه افراطیون، حاصل خون جوانان را در مصر، یمن، لیبی، تونس و جاهای دیگر هدر می دهند.

وی با ارائه تحلیلی از اوضاع عراق در سالهای پس از صدام و بیان شرایط امروز، گفت: در یک سرزمین اسلامی که بهترین ظرفیت ها را برای پیشرفت دارد، تندروها کاری کردند که هر روز شاهد انفجار و کشتار می باشند.

وی در پاسخ سوال دیگری درباره گذشته و آینده دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه که سرمایه ای کم نظیر برای ایران اسلامی است، بدون حق مالکیت و سهم هیچ کس، رو به تکامل پیش می رود و از تجربیات همه دلسوزان، مخصوصا چهره های باسواد دانشگاهی برای تدریس و تحقیق استفاده می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩٢, ٠٧:۵١

   

پر مبحث ترین ها