سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی:سرنخ گروههای تندرو به جاهای دیگر بسته است

وی اوضاع امروز مصر، عراق، افغانستان و لیبی را مصداق سخنان خویش برای نقشه‌های شوم استعمار دانست و گفت: زمانی استبداد با علم و آگاهی و زمانی تندروها با جهل اهداف استعمارگران را محقق می‌نمایند
19دي: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: سرنخ گروههای تندرو به جاهای دیگر بسته است که همیشه در مسایل سیاسی، اقتصادی، و حتی نظامی جامعه را ملتهب می‌کنند.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور، با یادآوری نقش جوانان دانشجو در خلق حماسه دهه فجر در سال 57 و تکرار آن در طول 35 سال گذشته، براهمیت حضور آنان در راهپیمایی امسال تأکید کرد و گفت: حضور دانشجویان در برنامه‌های دهه فجر و راهپیمایی 22 بهمن، تلفیقی از احساسات عقلانی و عاطفی است و به جهانیان ثابت می‌نماید که جوانان امروز راه پدرانشان را در مبارزه با استبداد و استعمار ادامه می‌دهند.
هاشمی رفسنجانی آزاداندیشی دینی را اصلی مهم در فقه اسلام و تشیّع خواند و بااشاره به دستوری که مقام معظم رهبری برای تأسیس کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاهها داده بودند، گفت: متأسفانه عده‌ای که به قول معروف کاتولیک‌تر از پاپ هستند، دستورات رهبری را به گونه‌ای اجرا کردند که با هدف ایشان کاملاً متفاوت است.
وی تهدید و تحدید فکری را تلاشی بیهوده خواند و گفت: متفکرین اگر به ظاهر تسلیم دستورات متعصبین شوند، در باطن آن می‌شود که وقتی به زور از گالیله تکذیب کشف علمی‌اش را می‌خواستند، عصایش را به زمین می‌کوبید و می‌گفت: تو می‌چرخی و من راز تو را می‌دانم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح نقش استعمار، استبداد و تندروها در عقب‌ماندگی ملت‌ها، گفت: با تقویت تعصبات کورکورانه مذهبی، کشتن انسانها وظیفه شرعی بعضی‌ها می‌شود که در هیچ فرهنگ و تمدنی پسندیده نیست.
وی اوضاع امروز مصر، عراق، افغانستان و لیبی را مصداق سخنان خویش برای نقشه‌های شوم استعمار دانست و گفت: زمانی استبداد با علم و آگاهی و زمانی تندروها با جهل اهداف استعمارگران را محقق می‌نمایند.
هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از سوابق تمدنی و تاریخی مردم مصر در زمان باستان و بعدها در زمان فاطمیان، تأسیس الازهر و ارادت آنها به اهل بیت (ع)، گفت: مردمی که از استبداد خسته شده بودند، پس از پیروزی در مبارزه، وقتی تندروی‌ها و کینه‌های مذهبی را دیدند، الان به برگشت یک نظامی دیگر روی خوش نشان می‌دهند. همان گونه که در ایران هم تندروهای مشروطه باعث شدند کشور زیر چکمه قزاقی خشن برود.
وی القاعده را نمونه بارز گروه‌های افراطی دانست و گفت: سرنخ گروههای تندرو به جاهای دیگر بسته است که همیشه در مسایل سیاسی، اقتصادی، و حتی نظامی جامعه را ملتهب می‌کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خویش به نقشه‌های استعماری برای میدان دادن به گروه‌های تندرو در ایران پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: تجزیه‌طلبی، شورش‌های کور و ترور شخصیت‌های مؤثر نظام، برنامه تندروها بود که با رهبری امام راحل و وفاداری مردم شکست خوردند.
وی تهدید و ارعاب را سلاح تندروها دانست و گفت: نمی‌توانند در فضای اعتدال نفس بکشند و همیشه می‌خواهند آب‌ها را گل‌آلود و فضا را غبارآلود کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تلاش برای فریب مردم توسط مسؤولان در هر جامعه را یک تندروی سیاسی دانست و گفت: شاید با دشمن‌تراشی و مظلوم‌نمایی بر امواج احساسات سوار شوند، امّا مردمی که به بلوغ سیاسی رسیده باشند، خیلی زود هوشیار می‌شوند و برای جبران اشتباهات اقدام می‌کنند.
وی دربارة مذاکرات ژنو نیز گفت: اگر غرب بهانه‌گیری نکند، در یک جلسه تمام مسایل حل می‌شود، چون ملت ایران هم می‌خواهد با تکیه بر دانش فرزندان خویش از مواهب صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده نماید.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١١-١٣٩٢, ٢١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها