سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سخنان رئیس‌جمهور در جمع راهپیمایان 22 بهمن;تهدید دشمن بی ارزش و کودکانه است

آنها که توهم گزینه تهدید علیه ایران دارند نیاز به عینک جدید دارند

انقلاب ما ابتدا حرکت علیه استبداد و سپس از سال 43 در ماجرای کاپیتولاسیون حرکت انقلابی ما در برابر استعمار بود. این انقلاب هم برای این بود که رژیم کودتایی را سرنگون کند و هم در پی آن بود که مداخلات ناروا، نابجا و غلط آمریکا در سرزمین ایران را پایان ببخشد. انقلاب ما متکی به هیچ قدرت خارجی نبود و هیچ کشور، ابرقدرت و قدرتی حتی آن زمان که نظام دوقطبی در جهان بود، ما را پیروز نکرد. این ملت ما بود که با انگیزه دینی و اسلامی در برابر تحقیرها ایستاد و مقاومت کرد.
رئیس‌جمهور گفت: من به صراحت اعلام می‌کنم اگر کسانی در توهم هستند که بر روی میز آنها تهدیدی علیه ملت ایران وجود دارد، می‌گویم نیاز به عینک جدید دارند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان پیش از ظهر امروز با حضور در جمع راهپیمایان تهرانی در میدان آزادی تهران، با بیان اینکه امروز، روز جشن ملی ایرانیان سراسر جهان و همه آزادی‌خواهان جهان است، گفت: امروز، روز پیروزی اسلام در برابر کفر جهانی، روز پیروزی استقلال و روز پیروزی حاکمیت ملی است. 22 بهمن‌، روز اتحاد ملت وحدت ملی و ائتلاف ملی است.

*پیروزی در 22 بهمن 57 پیروزی همه مردم ایران بود

وی ادامه داد: 35 سال پیش در چنین روزی مردم ایران به رهبری فقیه اندیشمند روشن ضمیر، حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه، در برابر اختناق، در برابر دیکتاتوری، در برابر آنهایی که می‌خواستند کشور ایران را در سلطه خود نگهدارند پیروز شدند. پیروزی در 22 بهمن سال 57 پیروزی یک طایفه، یک قبیله، قشر یا جناح نبود، بلکه پیروزی همه مردم ایران بود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امام(ره) حتی در ورودش به ایران، وارد خانه خاصی نشد. در جمع حزب و جناح خاصی وارد نشد. امام(ره) در کنار شهیدان زنده و مردمی که از سراسر ایران اجتماع کرده بودند، حضور پیدا کرد.

وی افزود: هر زمان که ما همه دست به دست هم دادیم، هر زمان که بحث حزب و جناح و گروه خاص مطرح نبود، ملت ایران به صحنه آمد، ما پیروز شدیم. پیروزی 22 بهمن پیروزی وحدت یک ملت است. اتحاد یک ملت است. بعد از پیروزی انقلاب هم در هر صحنه‌ای که همه با هم بودیم، دست به دست هم دادیم، پیروز آن صحنه بودیم.

*22 بهمن روز پیروزی حرکت اعتدالی مردم سراسر ایران بود

روحانی تصریح کرد: در دفاع 8 ساله اگر رقابتی در انتخابات داشتیم، در صحنه دفاع‌مقدس همه دست به دست هم دادیم. همه در کنار یکدیگر در سنگرهای مقاومت در برابر متجاوزین ایستادگی کردیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آنگاه هم که بعد از جنگ نوبت صلح فرا رسید، همه پشت سر حرکت صلح‌آمیز بودیم. امام(ره) بزرگوار ما فرمود"همان‌طوری که در جنگ جدی بودیم، در صلح هم جدی هستیم". لذا پیروزی ما در سایه وحدت و اتحاد و پشت سر فقیهی عادل بود که هر زمان این چنین شد، نصرت الهی نیز ما را در برابر همه قدرت‌ها پیروز کرد.

وی با اشاره به اینکه 22 بهمن 57 روز پیروزی حرکت اعتدالی مردم سراسر ایران بود، گفت: می‌دانید در انقلاب ما شمشیر بر شمشیر پیروز نشد. در انقلاب ما خون بر شمشیر پیروز شد. می‌دانید در انقلاب ما گلوله بر گلوله پیروز نشد، گل بر گلوله پیروز شد.

*آمریکایی‌ها فکر می‌کردند حکومت ایران از آن آنهاست و همه جا مداخله می‌کردند

روحانی افزود: می‌دانید امام عزیز و بزرگوار ما در شرایطی انقلاب را به پیروزی رساند که فرهنگ و ندای مردم در برابر دژخیمان پیروز شد. اسلحه نبود که پیروز شد. کلام بود که پیروز شد. نوار ضبط صوت صدای امام بود که پیروز شد. سخنرانی‌ها بود که ما را پیروز کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: فرهنگ ایستادگی و مقاومت ملت ایران بود که ما را به پیروزی رساند. ما می‌بینیم یک حرکت اعتدالی وحدت‌آفرین و پرشور و با استقامت، ملت ما را در برابر نه استبداد داخلی، بلکه حتی بر استعمارخارجی و استثمارخارجی پیروز کرد.

*رژیم گذشته به دنبال دین‌زدایی بود/مردم در پی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند

"می‌دانید انقلاب ما ابتدا حرکت علیه استبداد و سپس از سال 43 در ماجرای کاپیتولاسیون حرکت انقلابی ما در برابر استعمار بود. این انقلاب هم برای این بود که رژیم کودتایی را سرنگون کند و هم در پی آن بود که مداخلات ناروا، نابجا و غلط آمریکا در سرزمین ایران را پایان ببخشد. انقلاب ما متکی به هیچ قدرت خارجی نبود و هیچ کشور، ابرقدرت و قدرتی حتی آن زمان که نظام دوقطبی در جهان بود، ما را پیروز نکرد. این ملت ما بود که با انگیزه دینی و اسلامی در برابر تحقیرها ایستاد و مقاومت کرد".

رئیس‌جمهور گفت: رژیم کودتا به مردم ما آزادی بیان و آزادی رای نمی‌داد. رای و نظر مردم، در اداره کشور مداخله نداشت. این تحقیر بزرگی در برابر یک ملت تاریخ‌ساز و بزرگ ایران بود. مردم در این انقلاب می‌خواستند اداره کشور با نظر و رای آنها باشد و این یعنی استقرار حاکمیت ملی در برابر رژیم استبداد؛ تحقیر دومی که مردم ما در برابر آن به شدت عصبانی بودند، تحقیر خارجی بود.

وی افزود: ابرقدرت‌ها در امور داخلی این کشور مداخله می‌کردند. آمریکایی‌ها فکر می‌کردند سرزمین و حکومت ایران از آن آنهاست و لذا همه جا مداخله می‌کردند. از امور فرهنگی گرفته تا رادیو تلویزیون، مسائل اقتصادی و حتی مسائل امنیتی و نظامی؛ به طوری که مستشاران نظامی آنها در همه پایگاه‌ها و پادگان‌های مهم حضور داشتند.

*امروز در دانشگاه‌ها و مطبوعات فضای آزادتر و آرام‌تری وجود دارد

روحانی با بیان اینکه انقلاب برای این بود که دست رد به سینه مداخله‌جویان و استعمارگران بزند، تصریح کرد: اساس انقلاب ما برای این بود که مردم تحقیر را نپذیرفتند، بنابراین آیا امکان‌پذیر است، این ملت بزرگ انقلابی بعد از 35 سال بخواهند تحقیر قدرت‌های خارجی و یا آمریکا را بپذیرند؟ گویی آنها ملت بزرگ این سرزمین و ملت ایران را نشناخته‌اند. انقلاب ما برای استقرار احکام عزت‌آفرین و مسیر نجات‌بخش اسلام در این سرزمین بود.

وی افزود: رژیم گذشته به دنبال دین‌زدایی بود، اما مردم ما در پی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: امروز ما خوشحالیم که بعد از 35 سال، روز به روز به اهداف بلند و آرمان‌های بلند انقلاب نزدیک و نزدیک‌تر شده‌ایم؛ مردم ما در خرداد ماه سالی که رو به پایان آن هستیم و در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری حماسه عظیم و بزرگی را آفریدند.

*بازارهای اقتصادی ما در طول 6 ماه از یک آرامش نسبی برخوردار است

وی افزود: پیام اصلی مردم در انتخابات 24 خرداد این بود که اولاً به دنیا اعلام کنند که مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران پایبند هستند و هرگونه اصلاح و تغییر در مدیریت را در چارچوب مردم‌سالاری دینی خواهد خواست و در نهایت برای مردم تحقق اهداف نظام اسلامی اهمیت دارد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: پیام دیگر مردم در 24 خرداد این بود که خواستند به دنیا بگویند، ما از دولتی حمایت می‌کنیم که در مسیر عقلانیت و تدبیر و با مشی اعتدالی، امیدها را زنده کند.

*تلاش دولت ایجاد تعامل بسیار نزدیک با مجلس و قوه قضائیه است

به گزارش تسنیم، روحانی خاطرنشان کرد: راه پیشرفت و توسعه کشور را از طریق اتکا به مردم خود، امکانات داخلی، قابلیت‌های داخلی و با تعامل زنده و سازنده در برابر جهان راه را ادامه خواهند داد. دولت که برخاسته از اراده مردم است، بر همین اساس شکل گرفته و یک بار دیگر این دولت با مردم عزیز پیمان می‌بندد که بر اهداف و آرمان‌های انقلاب، نظرات مردم، منویات مقام معظم رهبری، خواست ملت بزرگ و عزت و سربلندی کشور، پافشاری خواهد کرد و این دولت برای تحقق این اهداف تا پای جان مقاومت و ایستادگی خواهد کرد.

وی با اشاره به گذشت 6 ماه از عمر دولت یازدهم، تصریح کرد: جامعه امروز نسبت به 6 ماه پیش آرامش بیشتری دارد. جامعه ما ثبات بیشتری دارد. هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ اجتماعی و نیز از لحاظ سیاسی.

*چون مدیریت منسجمی در کشور داریم به ناروا هر روز دم از استعفای این مسئول آن مسئول می‌زنند

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز شاهد آرامش بیشتر، وحدت بیشتر، انسجام بیشتر در این سرزمین هستیم. بازارهای اقتصادی ما در طول این 6 ماه از یک آرامش نسبی برخوردار است. مردم ما بیشتر از گذشته مسیر صلح و دوستی و آشتی در میان خود برقرار کرده‌اند. به گزارش تسنیم، مردم ما می‌خواهند ما به آینده‌ متحد و وحدت آفرین بیندیشیم. ما امروز در دانشگاه‌ها و در مطبوعات می‌بینیم که فضای آزادتر و آرام‌تری وجود دارد. مسیر تحقیقات، مسیر دانش، فناوری، از دیروز هموارتر است.

وی با بیان اینکه همه به فکر اعتلای این کشور هستند، گفت: این دولت در فکر حاکمیت قانون در سراسر این سرزمین است و با قانون‌گریزی مقابله خواهد کرد. با اینکه تدوین یک بودجه جامع در ماه‌های اولیه کار دولت سخت بود و تدوین یک بودجه جامع برای او سخت بود، اما تلاش کرد تا حتی یک روز از قانون تخلف نکند و در نیمه آذرماه بودجه را تقدیم مجلس شورای اسلامی نماید که این کار را کرد.

*22 بهمن امسال نسبت به سال‌های گذشته کاملا متفاوت است

روحانی گفت: این دولت معتقد است به هماهنگی میان قوا. تلاش دولت این است که تعامل بسیار نزدیک و خوبی با مجلس شورای اسلامی و با قوه قضائیه داشته باشد. همکاری دولت و مجلس نسبت به بررسی و تصویب بودجه سال 1393 نمایشی از تعامل و همکاری دو قوه برای رشد و توسعه کشور است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما در پی یک مدیریت منسجم در کشور هستیم. علت اینکه برخی به ناروا هر روز استعفای این مسئول یا آن مسئول یا اختلاف بین این مسئول یا آن مسئول را به نادرست شایع می‌کنند، به خاطر این است که می‌بینند امروز یک مدیریت منسجمی در این کشور حضور دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما امروز در میان کابینه و همه مسئولان رده بالا شاهد یک هماهنگی و همکاری هستیم. بین قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح، بین همه مردم. ما شاهد یک نوع اتحاد و وحدت و هماهنگی هستیم. هیچ‌کس نباید فکر کند که یک جناح می‌تواند بر کشور حاکم باشد. باید همه‌ جناح‌ها، همه‌ احزاب و همه‌ گروه‌ها نقش خود را ایفا کنند.

*باید مواظب فساد باشیم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: 22 بهمن امسال با سال‌های گذشته طبق اطلاعاتی که تا دقایق قبل به من دادند کاملا متفاوت است. امسال همه‌ جناح‌ها و گروه‌ها و احزاب،‌ تفکرهای مختلف در این راهپیمایی عظیم و بزرگ شرکت کرده‌اند. این مایه مباهات برای مسئولان و مایه یاس برای دشمنان است.

وی افزود: انقلاب و آثار انقلاب تعلق به گروه خاص ندارد. انقلاب از آن ملت بزرگ ایران است. از آن همه‌ آحاد این سرزمین است. ما می ‌خواهیم روز به روز "آشتی ملی"، "وحدت ملی"، "انسجام ملی" بیشتر شود. دل‌ها را از کینه‌ها پاک کنیم. مداوم به گذشته نپردازیم. بیشتر به فکر امروز و فردای کشورمان باشیم.

*مگر می‌توان تحمل کرد یک فرد 9 هزار میلیارد تومان پول این ملت را ببرد

روحانی تاکید کرد: این دولت در فکر نظام اداری سالم‌تر و در پی مبارزه با فساد است. دولت را در زمینه فساد یاری کنید. همه‌ قوا باید دست به دست هم دهیم و همه‌ مردم. مگر می‌توان تحمل کرد که یک فرد 9 هزار میلیارد تومان پول این ملت را ببرد. کجا برده است؟ کجا مصرف شده است؟ چه کسانی اجازه داده‌اند؟

*ملت نمی‌پذیرد پول بیت‌المال در جیب مفسدان و افراد خاصی باشد

وی تصریح کرد: ما باید مواظب فساد باشیم. ما باید در برابر مفسدان ایستادگی کنیم. ملت ما نمی‌پذیرد که پول بیت‌المال در جیب مفسدان و افراد خاصی باشد. مبارزه با فساد خواست این ملت بزرگ است و دولت به تمام وعده‌هایی که در انتخابات داده، پایبند بوده و به آن عمل خواهد کرد.

*حقوق شهروندی در حال تدوین نهایی و در چارچوب فصل سوم قانون‌اساسی است

رئیس جمهور ادامه داد: حقوق شهروندی که اکنون در حال تدوین نهایی در چارچوب فصل سوم قانون‌اساسی است، در این کشور باید مورد احترام همگان قرار گیرد. همه‌ ما ایرانی هستیم و به قانون‌اساسی افتخار می‌کنیم. همچنین همه‌ ما زیر پرچم واحد هستیم و باید از حقوق عادلانه شهروندی برخوردار باشند و لذا دولت این خط را دنبال خواهد کرد. دولت، دولتی مسئولیت‌پذیر، پاسخ‌گو در برابر ملت و انتقادپذیر خواهد بود. دولت به انتقاد سازنده افتخار می‌کند.

*همه یادمان باشد به فکر انتقاد باشیم/هیچ‌کس به فکر انتقام نباشد

روحانی افزود: همه یادمان باشد باید به فکر انتقاد باشیم. هیچ‌کس به فکر انتقام نباشد. همه‌ ما باید برای نقد سازنده طبق همان جمله "النصیحه لائمه المسلمین" تلاش کنیم. نصیحت به معنای دلسوزی، با اخلاص سخن گفتن، با گفتار صحیح کمک کردن و کمک از راه دلسوزانه است.

وی افزود: همه‌ ما باید نقد را بپذیریم، البته یادمان باشد که همه‌ ما ممکن است، اشتباه کنیم. لذا اگر دولت در مورد خاصی اشتباه کرد، به صراحت به مردم خواهد گفت و عذرخواهی خواهد کرد. عذرخواهی در برابر مردم عزیز و خوب، فخری برای دولت ما خواهد بود.

*در طول 6 ماه تورم 43 درصدی را به 35 تقلیل دادیم/دولت سال آینده تورم را به 25 درصد می‌رساند

"ما امروز شاهد آن هستیم که وضع اقتصادی کشور از دیروز بهتر است. ما در طول این 6 ماه تورم و رشد آن را کاهش دادیم. در طول این 6 ماه تورم 43 درصدی را به 35 درصد تقلیل دادیم. دولت در سال آینده تورم را به حول و قوه الهی به 25 درصد خواهد رساند".

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت در برابر رکود ایستادگی کرده و رونق را به اقتصاد باز می‌گرداند و اولین قدم این است که رشد منفی، منهای 5.8 سال گذشته را در پایان سال جاری به نزدیک صفر برسانیم. البته پیش بینی‌ها این است که تا پایان سال ممکن است به منفی 7دهم درصد برسیم لذا این برای دولت یک افتخار بزرگ است که در زمینه‌ی اقتصادی و در طول 6 ماه، توانسته موفقیت‌های مطلوبی را به دست بیاورد.

*مجبور شدیم 30 میلیارد سوخت مایع در اختیار نیروگاه‌ها قرار دهیم

وی ادامه داد: در زمینه کشاورزی انشاالله با اقدام مناسب و به موقع دولت نسبت به خریدهای تضمینی، تامین ماشین آلات و ارائه تسهیلات بانکی، در سال آینده شاهد محصولات کشاورزی بیشتر و بهتری نسبت به سال جاری خواهیم بود. به گزارش تسنیم، در وزارت نفت نیز اقدامات بسیار مهمی در دست انجام داریم.

روحانی اظهار داشت: امسال علیرغم سرمای شدید توانستیم، مشکلات تامین گاز را اداره کنیم. البته در کنار آن مجبور شدیم 30 میلیارد سوخت مایع را در اختیار نیروگاه‌ها قرار دهیم. بنابراین انشالله با برنامه دولت سال آینده مشکلی برای تامین گاز نخواهیم داشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت برای میادین مشترک نفت و گاز که متاسفانه دیگران از منابع مشترک ما استفاده می‌کنند و مردم ما محروم هستند، برنامه ریزی مفصلی دارد که اولین آثارش را در سال آینده و انشاءالله 22 بهمن سال آینده شاهد خواهیم بود.

*سیاست دولت در زمینه مسائل خارجی سیاست اعتدال است

وی افزود: در زمینه مسئله بهداشت و درمان که مشکل مردم ماست، اقدامات خوبی در زمینه تامین دارو و خدمات پزشکی انجام گرفته که باید همچنان ادامه دهیم. برای پوشش درمانی بیماران صعب‌العلاج، اقدامات خوبی انجام شده و در زمینه اینترنت و شبکه فناوری اطلاعات هم جوانان ما منتظر اقدامات موثری از دولت در سال آینده باشند چرا که این کار شروع شده و ادامه خواهد یافت.

روحانی با اشاره به مسائل سیاست‌خارجی و هسته‌ای کشور، گفت: سیاست دولت در زمینه مسائل خارجی سیاست اعتدال است. یعنی نه تسلیم، نه سازش، نه انفعال، نه تقابل. دولت در فکر تعامل موثر و سازنده از موضع برابر، توام با عزت، حکمت، مصلحت، احترام متقابل و در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری است.

دولت آرمان و واقعیت را در کنار هم می‌بیند و بین آنها توازنی برقرار خواهد کرد. خودباوری، هوشمندانه عمل کردن، واقع بین بودن برای ارتقای جایگاه و منزلت ایران و توسعه کشور مدنظر دولت است.

وی اضافه کرد: سیاست‌خارجی ما هم جهانی و هم منطقه‌ای و هم دوجانبه است. ما برای روابط خارجی نسبت به کشورهای منطقه و به خصوص همسایگان‌مان اهمیت خاصی قائلیم و قدم‌های بسیار موثری را در این زمینه برداشته‌ایم.

*مذاکره ما با 5+1 بر مبنای اعلام حسن نیت و صلح‌طلب بودن ملت ایران است

روحانی تصریح کرد: ما در فکر ایجاد ثبات و آرامش در منطقه هستیم و معتقدیم همه باید علیه "تروریسم" و همه آنهایی که در سوریه برای ملت سوریه، در عراق برای ملت عراق و در افغانستان و دیگر کشورهای منطقه، مشکل آفریدند، دست به دست هم دهیم. ما باید به فکر ثبات، آرامش و امنیت کل منطقه باشیم و ذهنیت منفی که دشمنان ما نسبت به چهره انقلاب اسلامی به وجود آورده‌اند، را بزدائیم.

*ایران در فکر تجاوز به هیچ کشوری نیست

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما باید از دستاوردهای 35 ساله انقلاب اسلامی، با کمترین هزینه و به خوبی حراست، حفاظت و صیانت کنیم. باید همه‌ دنیا و مردم ما، بدانند که مذاکره ما با 5+1 بر مبنای اعلام حسن نیت و صلح‌طلب بودن ملت ایران است. ما خواستیم در این مذاکره با صدای بلندتر فتوای مقام معظم رهبری را به جهانیان اعلام کنیم. ما خواستیم در این مذاکره بهانه‌های واهی و دروغ را از دست بدخواهان بگیریم. ما خواستیم در این مذاکره به کشورهای منطقه بگوییم که ایران هراسی دروغ است.

" ایران در فکر تجاوز به هیچ کشوری نیست. کشور ما 200 سال است، علیه کشور دیگری تجاوز نکرده و فقط در برابر متجاوزین دفاع کرده است. امروز هم اگر کسی قصد تجاوز داشته باشد باید بداند ملت بزرگ ایران با همه قدرت در برابر متجاوزین خواهد ایستاد و آنها را پشیمان خواهد کرد".

روحانی تصریح کرد: در مذاکره با 5+1 خواستیم به جهان بگوییم تحریم علیه ملت ما ظالمانه، غیرقانونی و غلط بوده و دنیا نمی‌تواند این تحریم را ادامه دهد؛ من از طرف ملت ایران با صدای رسا می‌گویم، تهدید علیه ملت ایران، بی‌ارزش و کودکانه است چون ملت ما در طول سی‌وپنج سال گذشته در برابر انواع تهدیدهای دشمن ایستاده، مقابله کرده و به پیروزی رسیده است. ملت ایران زبان تهدید را خلاف قانون، اخلاق و ادب میداند و باید بدخواهان بدانند که هرگونه تهدیدی سبب مقاومت، انسجام و وحدت ملی بیشتر این مردم عزیز و بزرگوار خواهد بود.

*کسانی در توهم هستند که بر روی میز آنها تهدیدی علیه ملت ایران است نیاز به عینک جدید دارند

وی افزود: آنها که تهدید می‌کنند، بفهمند، تهدید یعنی ایستادن در برابر عظمت یک تاریخ، تهدید به معنای ایستادن در برابر یک ملت عظیم و بزرگی است که هرگز در برابر هیچ تجاوزی شکست نخورد و در آینده نیز پیروز خواهد بود.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: من به صراحت اعلام می‌کنم، اگر کسانی در توهم هستند، که بر روی میز آنها تهدیدی علیه ملت ایران وجود دارد، نیاز به عینک جدید دارند. روی هیچ میزی در جهان تهدید نظامی علیه ملت ما وجود ندارد. من با صراحت اعلام می‌کنم، حرکت ملت ایران به سمت قله پیشرفت، دانش و فناوری از جمله فناوری صلح آمیز هسته‌ای دائمی خواهد بود.

"فهمیده‌اند که راه تحریم راه نادرست و غلطی است و هر کسی در پی تهدید و تحریم باشد، سرنوشت او، سرنوشت همه‌ ظالمان و متجاوزان تاریخ خواهد بود. اگر تحریم می‌توانست مردم ما را از مسیر حقش بازدارد در طول این 35 سال می‌توانست. لذا همه باید بدانند مذاکره ما از سر حکمت و عزتمندی و در چارچوب غیرت ملی و در مسیر آرمانخواهی ملت بزرگ ایران است. ما همان آرمان 22 بهمن 57 را یکبار دیگر با صدای بلند تکرار می‌کنیم که "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی".

روحانی ادامه داد: من به کشورهای 5+1 به صراحت می‌گویم، مذاکرات هسته‌ای یک آزمایش تاریخی برای اروپا و آمریکاست؛ اگر در مذاکرات اتمی در چارچوب قانون، حقوق ملت ایران، منافع و احترام مشترک و تعامل و همکاری حرکت کنند، از طرف ملت بزرگ ایران پاسخ مثبت و مناسب خواهند شنید اما اگر بخواهند شیوه‌های ناپسند و نادرست گذشته را تکرار کنند، باید بدانند به ضرر ملت خودشان، به ضرر منطقه و به ضرر رفاه و ثبات جهانی قدم گذاشته‌اند.

وی تاکید کرد: روزی روشن می‌شود تمام اتهاماتی که تا امروز علیه ملت ایران بر زبان جاری کرده‌‌اند، نارواست. ایران به یک مذاکرات عادلانه و سازنده در چارچوب مقررات بین‌المللی مصمم است. لذا امیدواریم در مذاکرات آتی که در روزهای آینده شروع می شود، چنین اراده‌ای را در طرف مقابل شاهد باشیم.بنابراین همه ‌ی دنیا بدانند که مردم ما از تهدید و تحریم هراسی نداشته و نخواهند داشت.

*دولت با تمام قدرت برای شکستن تحریم ظالمانه قدم به پیش خواهد گذاشت

رئیس جمهور اضافه کرد: ما امروز در زمینه روابط با جهان در فکر منافع مردم خودمان و در فکر منافع منطقه و ثبات این منطقه هستیم. ما اولین ضربه را بر تحریم غیرقانونی زدیم. امروز می‌بینید در زمینه بیمه و کشتیرانی و بانک ضربه اول بر تحریم وارد شده است. در زمینه صنعت غذایی و دارویی و خودرو و پتروشیمی ضربه محکمی بر پیکره تحریم وارد شده.

وی افزود: مردم ما بدانند که دولت با تمام قدرت برای شکستن تحریم ظالمانه قدم به پیش خواهد گذاشت.

روحانی افزود: آنچه برای دولت مهم است این که حرکت دولت در چارچوب منافع ملی مردم، حقوق ملت و مصالح ملت عزیز ما باشد. در سیاست خارجی یک رهبر، یک رئیس‌جمهور، یک دولت و منافع ملی واحد همه‌ مردم مطرح است.

روحانی با بیان اینکه حرکت دولت در چارچوب منافع ملی، حقوق ملت و مصالح مردم برای دولت مهم است، گفت: در سیاست خارجی یک رهبر، یک رئیس‌جمهور، یک دولت و منافع ملی واحد همه‌ مردم مطرح است. برخی افراد بدانند که سیاست‌خارجی جناحی و حزبی نیست و در چارچوب منافع ملی ما خواهد بود. بنابراین همه‌ ما باید دست به دست هم دهیم و متحد باشیم و زیر پرچ‌مدار واحد یعنی مقام معظم رهبری حرکت کنیم.

وی با تاکید براینکه ما در برابر انواع توطئه‌ها پیروز خواهیم بود، خاطرنشان کرد: این دولت در طول این 6 ماه و در چارچوب وعده‌هایی که داده، عمل کرده و پایبند بوده است. البته موفقیت‌های کنونی دولت به دلیل حضور مردم در صحنه و حمایت و نظارت مردم بوده و ما همچنان حمایت و نظارت مردم و وحدت و انسجام جامعه را می‌خواهیم لذا همه‌ اقوام و گروه‌ها، اعم از زن و مرد و به ویژه جوانان باید در صحنه باشند تا ما از مسیر دشوار به خوبی و با کمترین هزینه عبور کنیم.

رئیس جمهور در پایان خطاب به مردم، گفت: ما به ایرانی بودن‌مان، به مسلمان بودن‌مان و به انقلابی بودنمان افتخار می‌کنیم چرا که انقلاب، اسلام و کشور ما، برای همیشه سربلند و پاینده بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١١-١٣٩٢, ١۴:١٧

   

پر مبحث ترین ها