سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ساعد: منتقدان توافق ژنو باید در کنار انتقاد، راهکار هم ارایه کنند

منتقدان باید ضمن اقدام به نقد منصفانه یعنی هم علمی و هم معطوف به شناخت قوت ها و ضعف ها، به ارایه ی راهکار و پیشنهاد نیز توجه ویژه ای داشته باشند.
«نادر ساعد» مدرس و پژوهشگر حقوق بین الملل که در روزهای گذشته در صف منتقدان توافق نامه ی هسته یی قرار داشت، در گفت و گو با ایرنا از این توافق نامه دفاع کرد و از منتقدان خواست در کنار انتقاد، راهکار هم ارایه کنند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تلاش ها و رایزنی ها با هدف حل موضوع هسته یی سرعت گرفت؛ از این رو، بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان حوزه ی حقوق بین الملل، گفت و گوهای صورت گرفته تا کنون را به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای این دولت در حوزه ی روابط خارجی عنوان کرده اند؛ چرا که این گفت و گوها دست کم تاکنون به توافق اولیه میان دو طرف انجامیده و آنها را در مسیر حل و فصل نهایی این موضوع قرار داده است. احقاق حقوق هسته یی کشورمان در کنار آغاز فرایند لغو تحریم ها از دستاوردهای کشورمان در گفت و گوهای هسته یی بوده است.
با این وجود چندی پیش «حسن روحانی» رییس جمهوری کشورمان در جمع دانشگاهیان از سکوت محافل علمی و دانشگاهی کشورمان به ویژه حقوقدانان نسبت به رویدادهای بین المللی از جمله توافق هسته یی ژنو، انتقاد کرد و حضور پررنگ تر آنها را در این عرصه خواستار شد.

همچنین روحانی در نشست هفته ی پیش هیات دولت، حقوقدانان کشور را به بررسی دقیق محتوای توافق ها و اطلاع رسانی به جامعه دعوت کرد.
گروه پژوهش های خبری ایرنا در تلاش است تا در گفت و گو با دانشگاهیان و حقوقدانان به بررسی و بازخوانی توافق هسته یی ژنو، شناختن ابعاد مختلف آن، بررسی نقدهای واردشده به آن، پیامدهای آن و مسیر پیش رو بپردازد. در این راستا چندی پیش این گروه با دکتر «یوسف مولایی» استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران به گفت و گو نشست و متن آن روی خروجی خبرگزاری جمهوری اسلامی قرار گرفت.

در ادامه ی این مسیر، این بار گروه پژوهش های خبری به سراغ دکتر «نادر ساعد» مدرس و پژوهشگر حقوق بین الملل رفت و نظر وی را در تحلیل ابعاد مختلف این توافق نامه جویا شد.
ساعد که در بیشتر گفته ها و یادداشت های روزها و هفته های گذشته اش، رویکردی انتقادی نسبت به توافق نامه ی ژنو پررنگ بوده است، در گفت و گو با ایرنا به صراحت بر پیامدهای مثبت این توافق نامه اذعان کرد.
وی در این گفت و گو با تاکید بر چند وجهی بودن توافق نامه ی ژنو، بررسی و تحلیل این توافق نامه را بوسیله ی کارشناسان و صاحبنظران رشته های مختلف بویژه سیاست و حقوق خواستار شد.

این پژوهشگر حقوق بین الملل در بیان دلایل سکوت جامعه ی دانشگاهی در قبال توافق نامه ی ژنو، بی توجهی نسبت به نظر و نگاه دانشگاهیان و غلبه ی فضای سیاست زده بر دانشگاه ها را دو علت اصلی در این زمینه دانست.
ساعد که در عین حال که بر ضرورت آزادی در بیان نظر و انتقاد در جامعه تاکید کرد، بر این مساله اذعان داشت: منتقدان باید ضمن اقدام به نقد منصفانه یعنی هم علمی و هم معطوف به شناخت قوت ها و ضعف ها، به ارایه ی راهکار و پیشنهاد نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

وی در این گفت و گو به صراحت از کسانی که متن توافق نامه ی ژنو را شفاف نمی دانند انتقاد کرد و با تاکید بر اینکه توافق ژنو نه یک توافق حقوقی بلکه سیاسی است، تصریح کرد: شفاف سازی بیش از حد چنین توافقنامه ای و توجه به جزییات نامشخص آن، نه تنها موجب رفع اختلاف ها و نگرانی ها نمی شود؛ بلکه ممکن است بر اختلاف های بیشتر نیز دامن زده و حتی مانع از دستیابی به این توافق می شد.
وی افزود: به نظر من این توافق به اندازه ی کافی گویا است و حتی سند اصلی (سند مادر) نیز به این امر اشاره کرده است که در آینده، سندهای فرعی و دستورالعمل هایی اجرایی خواهد داشت. در سندهای فرعی ریز به ریز موضوع ها از جمله زمان بندی ها و تفسیرهای مختلف مورد تعریف و بررسی قرار می گیرند.

ساعد در عین حال شفافیت بیشتر مسوولان را در مورد متن توافق نامه ی ژنو و انتشار بخش های بیشتر آن خواستار شد و گفت: بهتر بود مقام های مسوول، اقدام به انتشار سند توافق می کردند.
این مدرس دانشگاه البته گفت: منظور از انتشار این نیست که برخی از جنبه های محرمانه در آن لحاظ نشود و هیچ کشوری نیز این موضوع را نمی پذیرد.
ساعد در بخش دیگر گفت و گوی خود با ایرنا تصریح کرد: فضای ایجاد شده ی کنونی درباره ی موضوع هسته یی و توافق ژنو، فضایی برد-برد است و عموم آن را اقدامی رضایت بخش می دانند.

وی در مورد پیامدهای مثبت توافق نامه ی ژنو نیز گفت: در این مدت کوتاه چند ماهه که از عمر گفت و گوهای جدی بین ایران و گروه 1+5 می گذرد، طبق قاعده ی برد-برد دستاوردهایی نصیب طرف های غربی و همچنین کشور ما شده است. یکی از اثرهای این توافق نامه، آرامش اقتصادی و افزایش تجارت خارجی کشور است که روح جدید در آن دمیده شده است. حضور مدیران شرکت های آلمانی، فرانسوی، سوییسی و غیره به کشور ما از تغییر چشمگیر فضای اقتصادی بعد از توافق ژنو حکایت دارد.
ساعد در عین حال نسبت به آینده ی گفت و گوهای هسته یی به دلیل مواضع و رویکردهای به گفته ی او خصمانه ی آمریکا، نگاه خوشبینانه یی نداشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٢, ١٢:٢٣

   

پر مبحث ترین ها