سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یونسی:مردم شرایط انسدادی کشور را تغییر دادند

بروز شده : ٢-١٢-١٣٩٢, ١۵:٣٩    نسخه چاپی    
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و اقوام با بیان اینکه نقش احزاب گروه‌ها و نخبگان در این تغییر یک نقش مقدماتی بود، خاطر نشان کرد: اگر مردم نبودند اتفاقی نیز رخ نمی‌داد و این مردم بودند که لزوم تغییر را احساس کردند، شرایط سنگین ویاس آور بود وجامعه انقدر افسرده بود که این یاس به نخبگان هم منتقل شده بود اما مردم کاری کردند که مافوق درک خواص است و شرایط انسدادی را تغییر دادند.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و اقوام گفت: اگر زمانی جریان اصلاح طلبی با نجابت برای انقلاب و وحدت اسلامی کوتاه می‌آمده و یا سکوت می‌کند نشأت گرفته از ذات اصلاح طلبی است و سکوت دلیل نابودی نیست.

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی در ششمین کنگره حزب اراده ملت ایران که صبح امروز در سالن تلاش برگزار شد، گفت: خداوند بنا ندارد خودش سرنوشت مردم را مدیریت کند، تغییر دهد و اصلاح کند واین اراده را به مردم واگذار کرده است.

وی ادامه داد: مردم صاحب این اختیار و حق هستند که سرنوشت خود را مدیریت کنند که نمونه واضح آن امسال رخ داد و مردم سرنوشت خود را تغییر دادند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و اقوام با بیان اینکه نقش احزاب گروه‌ها و نخبگان در این تغییر یک نقش مقدماتی بود، خاطر نشان کرد: اگر مردم نبودند اتفاقی نیز رخ نمی‌داد و این مردم بودند که لزوم تغییر را احساس کردند، شرایط سنگین ویاس آور بود وجامعه انقدر افسرده بود که این یاس به نخبگان هم منتقل شده بود اما مردم کاری کردند که مافوق درک خواص است و شرایط انسدادی را تغییر دادند.

یونسی با اشاره به آیه «ما سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهیم مگر آنکه آن قوم خود خواستار تغییر باشند» تاکید کرد: این آیه نشان می‌دهد در کنار هویت فردی هویت جمعی نیز وجود دارد که خدا از آن به قوم اسم می‌برد که و این قوم است که سرنوشت یک جامعه راتغییر می‌دهد که در انقلاب و تحولات اجتماعی مصداق این اراده هستند.

دستیار ویژه رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا وحدت ملی با تکثر و تنوع قومی و حزبی قابل جمع است، تصریح کرد: افرادی هستند که هر گونه فعالیت قومی و حزبی را مغایر با وحدت و امنیت ملی می‌دادند و از نظر ایشان این مسئله خطرناک است و برای ادعای خود سعی می‌کنند نظرات فلسفی بیاورندو به نوعی به مردم و ایران دوستی نظرشان را ربط می‌دهند.

وی افزود: ایشان نوعی حزب ستیزی دارند و دلایلی می‌آورند که احزاب متشکل از چندنفر است که بعد از مدتی نیز منشعب می‌شوند و می‌گویند این اختلافات دلیلی بر نبودن آنهاست و عین این استدلال را برای اقلیتهای دینی و قومیت‌ها می‌اورند و می‌گویند نباید اسمی از فلان قوم و مذهب بیاوریم چون خطرناک است و نوعا عملکردشان نیز ضد وحدت ملی است.

وزیر اسبق اطلاعات با تاکید بر اینکه وحدت ملی با تکثر و تنوع همراه است، ابراز داشت: این مسئله در دنیا رخ داده است و با وجود تنوع و تکثر وحدت ملی هم هست و این مسئله برای ایران ما نیز رخ داده که تجلی در آن انقلاب اسلامی است.

یونسی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی همه اقلیت‌ها و گرایش‌ها با حفظ تنوعشان حضور داشتند: اذعان داشت حضرت امام نیز مکررا آن‌ها رامخاطب قرار می‌داد و از آن‌ها حمایت می‌کرد و این مسئله در انتخابات و رفراندوم‌ها نیز تکرار می‌شد.

دستیار ویژه ریئس جمهور درامور اقلیت‌ها مذهبی و دینی با بیان اینکه تنوع اقلیت‌ها و اقوام و احزاب یک واقعیت لازم است، گفت: خداوند این تنوع‌ها را ایجاد کرده و بدون تنوع و تکثر وحدت ملی بی‌معنی است و زمانی وحدت ملی می‌تواند معنا دار باشد که در داخل آن تکثر‌ها را جمع کند. جامع بودن یک جریان سیاسی و اجتماعی این است که گرایشهای مختلف را در خود جمع کند و یک هدف مشترک را ترسیم و مدیریت کند.

وی افزود: بعضی از هویتهای اجتماعی که شکل گرفته از گذشته بوده‌اند، مانند اقوام و بعضی‌ها را هم باید شکل داد، مانند احزاب و امروز بدون این هویت جدید نمی‌توان توسعه همه جانبه را عملی کرد.

یونسی با تاکید بر اینکه بدون هویتهای جدید ما به استبداد و بن بست خواهیم رسید، اظهار داشت: باید این هویتهای جدید باشند ومهم این است که یکدیگر را با وجود همه تفاوت‌ها بپذیریم و تحمل کنیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور با اشاره به دو جریان اصلاح طلبی و اصول گرایی در کشور گفت: این دو جریان شناخته شده و ریشه دار هستند که در خود نیز گونه‌های متعددی دارند و قبل از انقلاب و بعد از مشروطه نیز بوده‌اند وامکان حذف دو جریان یا یکی از آن‌ها عملی نیست و منطقی هم نیست.

وزیر اسبق اطلاعات در دولت اصلاحات با بیان اینکه کسانی که ادعا می‌کنند یک جریان حذف شده است چشمان خود را بسته‌اند و نمی‌خواهند روز را ببینند، تصریح کرد: اگر زمانی جریان اصلاح طلبی با نجابت برای انقلاب و وحدت اسلامی کوتاه می‌آمده است و یا سکوت می‌کند نشأت گرفته از ذات اصلاح طلبی است و سکوت دلیل نابودی نیست.

وی ادامه داد: گاهی این غرور نیز به اصلاح طلبان منتقل می‌شود مثلا در زمان دوم خرداد می‌گفتند جریان ما برای همیشه جای آن‌ها را گرفت و این درست نیست. این در حالی است که باید هر دو جریان باشند و باهم رقابت کنند، چرا که هر کدام حامل ارزشهای دینی و ملی وتاریخی کشور هستند.

یونسی با اشاره به هشت سال گذشته خاطر نشان کرد: ملت توانست شرایط را بشکند و مجددا شرایط رقابت را فراهم کند و با وجود موانع باید بدور از افراط و تفریط و باحفظ اهداف اصلی و اساسی حرکت شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور درپایان گفت امیدوارم در این رقابتهای سیاسی گام های مهمتری برداشته شود ورقابت سیاسی در مسیر اصلی خود قرار بگیرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٢-١٣٩٢, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها