سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قنبری: هیچ کس نمی‌تواند جناحی بودن عملکرد صدا و سیما را انکار کند

بروز شده : ٨-١٢-١٣٩٢, ١٢:١۵    نسخه چاپی    
رفتن ضرغامی معادله‌ای را تغییر نمی‌دهد و همانطور که عرض کردم مشکل حاکمیت گفتان جناحی است که باید تغییر کند و تا زمانی که این گفتمان تغییر نکند اعتماد مردم به صدا و سیما جلب نمی‌شود.
یک فعال سیاسی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما گفت: این یک واقعیت این است که صدا و سیما به جریان رسانه‌ای خاص وابسته به طیف خاص سیاسی و جناحی در کشور تبدیل شده و این موضوع واقعیتی است که به سادگی قابل کتمان نیست.

داریوش قنبری در گفتگو با فرارو ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه دیگر هیچ کسی در کشور نمی‌تواند سیاسی و جناحی بودن عملکرد صدا و سیما را انکار کند گفت: همین امر هم سبب شده است که مردم از عملکرد صدا و سیما زده شوند و به سمت رسانه‌های دیگر سوق پیدا کند.

وی افزود: با روی گردانی مردم از صدا و سیما هم شاهد آن هستیم که اعتبار و جایگاه این رسانه روز به روز بیشتر تضعیف می‌شود و کانال‌های رسانه‌هایی غیر کانال صدا و سیما شده است.

نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه وقتی اعتبار صدا و سیما تا این اندازه سقوط کرده است چه اصراری است به صرف هزینه‌های کلان و سرسام آور است، گفت: در حال حاضر، هزینه‌هایی که صرف صدا و سیما می‌شود نسبتی با جایگاهی آن ندارد. صدا و سیما هم اکنون با شبکه‌های استانی بیش از ۴۰ شبکه دارد که در حال تولید برنامه هستند و این به معنای صرف هزینه‌های گزاف و سرسام آور و غیر ضروری برای مخاطبان محدود است.

وی افزود: در شرایطی که برای پرداخت بودجه‌های عمرانی در سراسر کشور با محدودیت‌هایی جدی مواجه هستیم، کشور در شاخص‌های اقتصادی همچون اشتغال در وضعیت خوبی قرار ندارد چه ضرورتی وجود دارد تا بودجه‌ای کلان را از جیب بیت المال برداریم صرف رسانه‌ای برای طیف سیاسی محدودی کنیم.

قنبری با تاکید بر ضرورت تغییر مدیریت بر صدا و سیما گفت: در سال‌های گذشته، موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیادی در راستای سیاست‌های خصوصی سازی واگذار شدند آیا حق نیست که این بنگاه رسانه‌ای هم به بخش خصوصی واگذار شود تا هم پرداخت هزنیه‌های آن متوقف شود و هم این رسانه‌ای که قصد تغییر ندارد برای‌‌ همان طیف خاص خود به برنامه سازی بپردازد.

وی افزود: با خصوصی شدن صدا و سیما، زمینه برای حضور رسانه‌های دیداری و شنیداری بخش خصوصی هم فراهم می‌شود و با حضور رسانه‌های بخش خصوصی و با افزایش رقابت برای جذب مخاطب امکان اصلاح رویکرد‌ها و سیاست‌های صدا و سیما فراهم می‌شود.

این فعال سیاسی ادامه داد: اگر اجازه داده شود تا رسانه‌های خصوصی در ایران در کنار صدا و سیما فعالیت کنند آن وقت شبکه‌هایی که بیرون از مرز‌ها بدون هیچ نظارتی مشغول پخش برنامه هستند می‌توانند به ایران بیایند و‌‌ همان برنامه‌ها را با نظارت بیشتر و دقیقتر پخش کنند.

قنبری با تاکید بر اینکه تغییر مدیریت صدا و سیما هم تغییری در رویکردهای آن به وجود نمی‌آورد، گفت: مشکل، ضرغامی و امثالهم نیست مشکل صدا و سیما این است که گفتان خاص جناحی بر این رسانه حاکم شده است.

وی افزود: اگر چه تغییر اشخاص مهم و تاثیرگذار است، اما رفتن ضرغامی معادله‌ای را تغییر نمی‌دهد و همانطور که عرض کردم مشکل حاکمیت گفتان جناحی است که باید تغییر کند و تا زمانی که این گفتمان تغییر نکند اعتماد مردم به صدا و سیما جلب نمی‌شود.

این فعال سیاسی با بیان اینکه مردم می‌توانند بهترین قاضی باشند، گفت: قضاوت درباره عملکرد صدا و سیما در دولت احمدی‌نژاد با دولت روحانی چندان سخت نیست در دولت احمدی‌نژاد صدا و سیما به تریبون تبلیغاتی دولت تبدیل شده بود امروز در حالی که دولت چنین انتظاری را از صدا و سیما ندارد، این رسانه به ابزار تخریب تبدیل شده است.

عملکرد صدا و سیما نباید شائبه جناحی بودن آن را ایجاد کند
عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: صدا و سیما یک رسانه ای ملی است و عملکرد آن نباید به گونه ای باشد که هیچ گونه شائبه وابستگی به جناح خاص و تمایل به سمت یک جریان سیاسی ایجاد کند.

ابوالقاسم رئوفیان، دبیر کل حزب ایران زمین، با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو درباره، واکنش ها نسبت به عملکرد صدا و سیما به خصوص پس از انتقادات اخیر حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور گفت: رسانه ملی باید متعلق به همه ملت ایران باشد نه آنکه از یک جناحی طرفداری کند و جناح دیگر را مورد نقد و سوال قرار دهد چرا که این رویکرد می تواند مردم را نسبت به رسانه ملی رویگردان و اعتماد از آن را سلب کند. بر این اساس این رویکرد می تواند به ضرر صدا و سیما و رسانه ملی تمام شود.

وی با تاکید بر اینکه کشور در شرایط خاصی قرار دارد گفت: در دوره ای که تمرکز حاکمیت و دولتمردان در راستای کاهش تنگناهای معیشتی و برخورد اصولی با معضلات فرهنگی و اجتماعی، بهبود مناسبات ایران با کشورهای جهان و تامین حقوق هسته ای مردم است، هرگونه اقدامی که منجر به تضعیف دولت و تخریب قوه مجریه شود خارج از مسیری است که به صلاح ملت و منافع ملی محسوب می شود.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: رسانه ملی یک دانشگاه عمومی محسوب می شود که امروز در دورترین نقاط کشور نفوذ دارد و می تواند افکارعمومی را هدایت کند. لذا کوچکترین اقدامی که انحرافی در نقشه ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری ایجاد کند آسیب های بزرگی به نظام و دولت وارد می کند.

رئوفیان با بیان اینکه از تشکیل دولت یازدهم، صدا و سیما مواضع جانبدارانه ای را نسبت به جناح خاصی پیش گرفت و رویکرد تقابلی در قبال عملکرد دولت داشته است گفت: البته من قبول ندارم که ریاست صدا و سیما و مدیران آن بنای تقابل با دولت را دارند چرا که صدا و سیما را تابع رهبری از سربازان فرهنگی نظام می دانم.

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری افزود: با این حال به نظر می رسد که نگاه مدیریتی که باید در ساختار صدا و سیما اعمال شود نگاهی نیست که این امنیت روانی را پدید آورد که دولت از هر جهت از آسیب های رسانه ای مصونیت دارد.

رئوفیان ادامه داد: من فکر می کنم که همه به خوبی بر این واقعیت اذعان دارند که در حال حاضر مشکل کشور همانطور که مقام معظم رهبری، وضعیت اقتصادی است. بر همین اساس باید مسولان کشور هم دولت و هم صدا و سیما از ایجاد حاشیه سازی هایی که می تواند کشور را از اهداف تبیین شده از جمله اقتصاد مقاومتی دور کند پرهیز کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٢-١٣٩٢, ١٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها