سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امضاي پيامكي و تلفني طرح استيضاح

اين كه نمي‌شود هر روز استيضاح و سوال داشته باشيم و به هر بهانه‌يي وزرا را به مجلس بكشانيم و فشار بياوريم. استيضاح آخرين گزينه است و هيات رييسه و قاطبه نمايندگان هم به اين موضوع اعتقاد دارند.
تعطيلي اين هفته مجلس و بازگشت نمايندگان به حوزه‌هاي انتخابيه هم نتوانست كوچك‌ترين وقفه و خللي در ركوردشكني نمايندگان در استيضاح و سوال از وزراي دولت به وجود آورد. در حالي كه ميانه‌روهاي مجلس شوراي اسلامي در تلاش هستند تا توازني در رويكرد نمايندگان ايجاد كنند، اقليت بهارستان، تمام عزم خود را براي تقابل با دولت جزم كرده‌اند. امضاي 80 نفر از نمايندگان به صورت تلفني و پيامكي راهكاري بود كه طراحان استيضاح علي‌اصغر فاني، وزير آموزش و پرورش در پيش گرفتند تا مدرن‌ترين استيضاح به همت نمايندگان مجلس اصولگرايان رقم زده شود. البته بنابر فراخوان‌هايي كه برخي نمايندگان در گفت‌وگو با برخي سايت‌هاي خبري داشته‌اند، اين امضاهاي تلفني و پيامكي همچنان ادامه دارد و نمايندگان مي‌توانند از طريق تماس تلفني و پيامكي تمايل خود را براي امضاي طرح استيضاح به طراحان استيضاح اعلام كنند. اين طراحان اميدوار هستند كه تا پايان تعطيلات هفتگي تعداد اين امضاها را از طريق تماس تلفني و پيامك به 150 عدد برسانند.

فتح‌الله حسيني، يكي از طراحان طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش در تشريح اين روش مدرن جمع‌آوري امضا، به تسنيم، گفته است: اين طرح هفته قبل به هيات رييسه تقديم شده بود. در اين هفته كه ما در حوزه‌هاي انتخابيه بوديم، اكثر نمايندگان با من تماس گرفتند و با اينكه مجلس تعطيل بوده است درخواست امضاي اين طرح را داشتند و ممكن است اين امضاها به بالاي 150 امضا هم برسد، اما به دليل اينكه من جهت سركشي به حوزه انتخابيه رفته‌ام، نتوانستم خدمت نمايندگان مجلس باشم. به گفته اين نماينده، طرح استيضاح وزير آموزش‌و‌پرورش با هشت محور هفته آينده تقديم هيات‌رييسه مجلس مي‌شود كه سو‌ء‌ مديريت در حوزه‌هاي مختلف آموزش و پرورش، سوء‌ مديريت در برخي استان‌ها، عدم احقاق حقوق فرهنگيان و عدم اجراي مرخصي زايمان 9 ماهه از محورهاي طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش است و ما بر اين موضوع همچنان مصر هستيم.

محمدصادقي: تعدادي از نمايندگان زياد سوال مي‌كنند
اعضاي هيات رييسه مجلس و در راس آن علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي مهم‌ترين مجموعه فعال در پارلمان است كه سعي در مهار رفتار افراطي نمايندگان دارد. برگزاري جلسات غيرعلني رياست مجلس با نمايندگان، نشست‌هاي مشترك نمايندگان نزديك لاريجاني با اقليت تندرو و دست آخر بررسي محتواي استيضاح‌ها و سوال نمايندگان از وزرا، سياست‌هايي بود كه هيات رييسه براي كنترل اقليت مجلس از بهمن ماه سال جاري در نظر گرفته است. اين سياست‌ها اگرچه نتوانست به هدف اصلي خودش برسد ولي تا حدي در تعديل مجلس تاثيرگذار بود.

شاهين محمدصادقي، عضو هيات رييسه مجلس كه به تازگي كنترل سوالات نمايندگان از وزرا و طرح استيضاح وزراي دولت را بر عهده گرفته تا موجبات سوءتفاهم بين پاستور و بهارستان فراهم نشود. روز گذشته در گفت‌وگو با ايرنا به همين موضوع پرداخته و اعلام كرده است: تعداد 20 سوال نمايندگان در نوبت بررسي در صحن علني مجلس قرار دارد كه به ترتيب وزيران امور خارجه، بهداشت، علوم، رفاه و نيرو از جمله كساني هستند كه نمايندگان از توضيحات وزير در كميسيون قانع نشده‌اند و بنابراين اين سوالات بايد در صحن مجلس بررسي شود. هرچند در مواردي نياز به تذكر است اما در بين نمايندگان هم كساني هستند كه زياد سوال مي‌كنند.

منادي: هيات رييسه مجلس جلوي سوال و استيضاح وزرا را خواهد گرفت
همچنين عليرضا منادي، عضو هيات رييسه مجلس در گفت‌وگويي با پيام نو، ضمن تكذيب ادعاي طراحان اين طرح مبني بر تقديم طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش به هيات رييسه مجلس، گفته است: اين طرح حتي در كميسيون آموزش مجلس نيز مطرح نشده است. البته امكان دارد برخي از اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات هم موافق اين طرح باشند اما وقتي اين طرح در كميسيون مطرح نمي‌شود شبهات را در مورد تخصصي و فني نبودن آن بالا مي‌برد، به عبارتي شايد اين شبهه را ايجاد كند كه بحث سياسي است نه فني و تخصصي. علاوه بر اين، او برخلاف ادعاي طراحان استيضاح مبني بر اصرار نمايندگان بر استيضاح علي اصغر فاني، اعلام كرده است كه هواداران دولت نبايد نگران استيضاح وزرا باشند. چراكه فضاي مجلس اكنون فضاي استيضاح نيست و فضا بيشتر تحت تاثير موضوع اقتصاد مقاومتي است. اين جور مباحث خيلي جدي نيستند. به گفته منادي، طرح استيضاح هر وقت به هيات رييسه برسد، قطعا دور جديدي از مذاكرات توسط هيات رييسه آغاز خواهد شد. مطمئن باشيد هيات رييسه مجلس نهم به راحتي اجازه نمي‌دهد كه دولت يازدهم در نخستين ماه‌هاي عمر خود هزينه‌هاي بزرگ بپردازد. هيات رييسه تا جايي كه بتواند جلوي طرح استيضاح و سوال از وزرا را خواهد گرفت.
اين كه نمي‌شود هر روز استيضاح و سوال داشته باشيم و به هر بهانه‌يي وزرا را به مجلس بكشانيم و فشار بياوريم. استيضاح آخرين گزينه است و هيات رييسه و قاطبه نمايندگان هم به اين موضوع اعتقاد دارند.

پزشكيان: مخالف بايد در چارچوب قانون انتقاد كند
همزمان با تحرك جديد اقليت مجلس عليه دولت، نمايندگان برجسته بهارستان در تلاش هستند كه چالش‌هاي بين پاستور و بهارستان را به حداقل برسانند. تلاشي كه حداقل در چند وقت اخير نتوانسته موفق ظاهر شود و در چند نمونه بارز حتي منجر به اختلاف‌افكني بين نمايندگان و تازه شدن زخم‌هاي گذشته در خانه ملت شده است. مسعود پزشكيان، نماينده تبريز روز گذشته در رابطه با همين اختلافات داخلي مجلس و چالش بين پاستور نشينان و بهارستاني‌ها، با تاكيد بر لزوم پايبندي به اصول قانوني كشور، اعلام كرده است: هر گونه انتقاد از فعاليت مجموعه يا فردي بايد در چارچوب قانون باشد. چه كسي گفته است كه اگر كسي خلاف من صحبت كند اشتباه كرده است، ما گاهي پا را فراتر مي‌گذاريم و مي‌گويم هر كس تفكري همچون من ندارد حق زندگي ندارد كه اشتباه است. به گفته او، اگر تا به امروز قانون در كشور اجرا مي‌شد امروز شاهد اين مشكلات نبوديم و اين وضعيت ماحصل عدم تمكين به قانون است.

ماجراي ناتمام اقليت مجلس
استيضاح وزير آموزش و پرورش كه از چند هفته قبل‌تر كليد خورده است. تنها يكي از سازهاي مخالف اقليت مجلس است كه به نظر نمي‌رسد به اين زودي‌ها فروكش كند. طرح دو سوال از محمدجواد ظريف درباره هولوكاست و جلوگيري از تيم كارشناسي كره شمالي براي همكاري در ساخت موشك‌هاي بالستيك، طرح 21 سوال از وزير اطلاعات، كارت زرد به وزراي فرهنگ، اقتصاد و علوم، گواهي مي‌دهد كه مخالفت اقليت مجلس ماجرايي كوتاه و تمام شدني نخواهد بود. ماجرايي كه از يك سو به سياست‌هاي احمدي‌نژادي‌ها گره خورده و از سوي ديگر متوجه رقابت‌شان با اصلاح‌طلبان مي‌شود. با اين حال، همچنان، مجلس و دولت اميد آن را دارند تا ضمن ارتقاي سطح همكاري‌ها بتوانند صداي اقليت تندرو را خنثي كنند.

*اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٢-١٣٩٢, ٠٩:۴٢

   

پر مبحث ترین ها