سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درخواست بان‌کی‌مون برای آزادی کروبی و موسوی

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده است، با بیان این ادعا که پس از انتخاب روحانی شمار اعدام‌ها در ایران افزایش یافته است، آزادی فعالان سیاسی، حقوقدانان و خبرنگاران که وی آنها را زندانی سیاسی می‌خواند را خواستار شد.
دبیرکل سازمان ملل در گزارش جدید خود در اظهاراتی مداخله جویانه گفت که وضعیت آزادی بیان در ایران از زمان انتخاب حسن روحانی تا کنون تغییری نکرده و وی نتوانسته‌ است به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند.

به گزارش ایسنا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده است، با بیان این ادعا که پس از انتخاب روحانی شمار اعدام‌ها در ایران افزایش یافته است، آزادی فعالان سیاسی، حقوقدانان و خبرنگاران که وی آنها را زندانی سیاسی می‌خواند را خواستار شد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین مدعی شد که دولت جدید ایران هیچ پیشرفتی در زمینه اجرا و حمایت از حق آزادی بیان علی‌رغم وعده‌هایی که رئیس‌جمهور ایران در تبلیغات انتخاباتی‌اش داده بود، حاصل نکرده است.

وی ادعا کرد که تمام رسانه‌ها اعم از مکتوب و آنلاین هنوز با محدودیت‌های زیادی روبرو هستند و حتی در طول این مدت تعطیل شده‌اند.
بان‌کی‌مون در ادامه اظهارات مغرضانه خود مدعی شد که انتشار دیدگاه‌ها و عقاید مخالفت‌آمیز در ایران هنوز با بازداشت و محاکمه روبرو می‌شود.

وی در گزارش خود با استقبال از آزادی 80 زندانی سیاسی شامل نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و جمعی از فعالان دانشجویی گفت که هنوز در ایران جمع زیادی از زندانیان سیاسی شامل حقوقدانان، ‌فعالان زن و خبرنگاران در زندان‌ها به سر می‌برند.

دبیرکل سازمان ملل در این گزارش مداخله‌جویانه به ادامه حبس خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی نامزدهای انتخاباتی سال 88 اشاره کرد و گفت که آنها از سال 2011 تا کنون حبس شده و حتی علیه آنها طرح اتهام نشده است.

وی در این خصوص از رئیس جمهور ایران خواست تا هرچه فوری به مساله آزادی آنها رسیدگی و شرایط لازم برای دسترسی آنها به کمک‌های پزشکی را فراهم کند.

بان کی مون در این گزارش در مورد شمار اعدام‌ها در ایران که طبق آمارهای دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل بیش از 500 تن در سال گذشته اعلام شده است، ابراز تاسف کرد و یادآور شد که اغلب این محکومان به دلیل جرائم موادمخدر به مجازات می‌رسند.

وی علاوه بر این گفت: دولت جدید ایران تا کنون هیچ تغییری در این زمینه و رویکردش در خصوص مجازات اعدام ایجاد نکرده و به نظر می‌آید که روش‌های دولت‌های پیشین را ادامه می‌دهد.

همچنین گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص ایران قرار است طی روزهای آینده همزمان با نشست شورای حقوق بشر گزارش خود را ارائه دهد. نشست کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل تا 28 مارس ادامه دارد.
telegram 19dey.com
رضا    21 اسفند 1392 11:49
یکی نیست به این دست نشانده آمریکا و صهیونیست ژاپنی بگه آخه بتوچه تو مسائل داخلی ایران دخالت و بهتر بگویم فضولی کنی . تواگه خیلی دلت برای آدما میسوزه بفکر سوریه باش که زن و مرد و کوچک و بزرگ رو سر می برن و شما جز نگاه کردن هیچ غلطی نتونستید بکنید . تروریستها در سوریه حمام خون براه انداختند شما حمایت کردید و میکنید . سازمان ملل شده لانه کرکسها و لاشخورهایی چون آمریکا و انگلیس حالا میگید ایران چکار بکنه چکار نکنه ؟ آقای نسبتا" محترم همین آمریکا بود تو دوتا شهر بزرگ شما بمب اتمی انداختند و آن همه کشتار کردند اما حالا چی ؟ یکی از پایگاههای اصلی آمریکا در جزیره اوکیناوا قرار دارد و درآن منطقه ارتش آمریکا دست به تجاوز به عنف می زنند ، شما برای کشور خودت چکارکردید ؟ دخالت درامور ایران بنفع اسرائیل و آمریکا هدف شماست . یکی نیست این کامنت هارو ببره دست ایشون بده ؟ اه اه اه حالم از هرچی سازمان ملل و ... بهم خورد .
  • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٢, ١٠:٢٩

   

پر مبحث ترین ها