سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش اعضای گروه مذاکره کننده آمریکا با ایران

ما باید جزئیات کامل را بدانیم که چگونه تحریم ها را رفع خواهیم کرد،کدام تحریم توسط قوه مجریه و کدام تحریم توسط کنگره انجام شده است و کدام قوه تحریم ها را چگونه رفع خواهد کرد و به همین دلیل تحریم ها را با جزئیات کامل درج خواهیم کرد.
دولت آمریکا یک مشاور ارشد و چند مقام و کارشناس دیگر را به گروه شرکت کننده در مذاکرات هسته ای با ایران اضافه کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از سایت المانیتور، بروک اندرسون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل به عنوان مشاور ارشد وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا و همچنین مشاور جان کری وزیر خارجه آمریکا به تیم مذاکره کننده با ایران پیوسته است.
وی در بروکسل مستقر خواهد شد تا بتواند به صورت تمام وقت با مذاکره کنندگان ارشد اتحادیه اروپا و گروه پنج به علاوه یک در مشاوره های سطح سیاسی و کارشناسی همکاری داشته باشد.
آمریکا همچنین چند کارشناس و چند مقام دیگر را به خصوص از وزارت انرژی به گروه مذاکره کننده خود اضافه کرده است.

این افراد در مذاکرات وین حضور خواهند داشت.
یک مقام ارشد دولت آمریکا بدون ذکر نامش در گفتگو با المانیتور افزود : واشنگتن از زمان مذاکره دوجانبه با ایران در حاشیه اجلاس گروه پنج به علاوه که در ماه گذشته در وین انجام شد، تاکنون مذاکره مستقیم دو جانبه با ایران نداشته است.

این خانم که مقام ارشد دولت آمریکا است، افزود: تاکنون ایران و گروه پنج به علاوه یک به تعهدات خود در برنامه اقدام کاری مشترک که در ماه نوامبر در ژنو امضا کرده بودند، عمل کرده اند. وی خاطر نشان کرد: آژانس بین المللی انرژی هسته ای اخیرا تایید کرده است که ایران در راستای اجرای توافقات شش ماهه، نیمی از ذخیره بیست درصدی خود را رقیق کرده است.
مقام ارشد دولت آمریکا با اشاره به اینکه هیچ تضمینی برای رسیدن به توافق نهایی وجود ندارد، گفت: توانایی دو طرف در رسیدن به توافق کوتاه مدت، اعتماد بیشتری به وجود آورده است که ممکن است است دو طرف بتوانند به توافق نهایی برسند.

وی گفتگوهای نهایی را به بازی مکعب روبیک تشبیه کرد و گفت: گفتگوهای نهایی اینگونه است که درباره هیچ موردی نمی توان توافق کرد تا درباره همه موارد توافق شود. این پازلی است که همه تکه های آن باید جمع شود.

این مقام آمریکایی گفت: در مورد غنی سازی اورانیوم، آمریکایی ها ترجیح می دهند برنامه هسته ای صلح آمیز ایران بدون غنی سازی و ذخیره اورانیوم داخلی انجام شود،اما ایرانی ها با قدرت می گویند باید آن را داشته باشند. در برنامه اقدام کاری مشترک گفته شده برنامه غنی سازی داخلی را می توان در توافق نهایی مورد بحث و بررسی قرار داد. اگر همه طرف ها درباره برنامه داخلی غنی سازی اورانیوم ایران توافق کنند، این برنامه کاملا محدود، تحت نظارت شدید و برای اهداف خاصی خواهد بود.
این مقام دولت آمریکا درباره رفع تحریم ها گفت: ما باید جزئیات کامل را بدانیم که چگونه تحریم ها را رفع خواهیم کرد،کدام تحریم توسط قوه مجریه و کدام تحریم توسط کنگره انجام شده است و کدام قوه تحریم ها را چگونه رفع خواهد کرد و به همین دلیل تحریم ها را با جزئیات کامل درج خواهیم کرد.

رفع تحریم ها گام به گام خواهد بود و هر تحریمی در مقابل اقدامات متقابل ایران رفع خواهد شد. ایران و گروه مقابل در برنامه اقدام مشترک به این نتیجه رسیدند که رفع تحریم ها مرحله به مرحله خواهد بود.
وی افزود: دیپلماتها و کارشناسان شش قدرت جهان و ایران تعیین شده اند تا تماسهای جدی و مستمر برای رسیدن به توافق نهایی هسته ای را دنبال کنند.

این اظهارات که پیش از آغاز دومین دور مذاکرات هسته ای ایران در هفته آینده در وین مطرح شده می افزاید:کارشناسان ما همچون گذشته تماسهای مستمری در خلال مذاکرات دوره ای خواهند داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩٢, ٠٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها