سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف: تا چند ماه آینده توافق هسته‌ای حاصل می‌شود

راکتور آب سنگین اراک بخشی از فعالیت هسته ای ایران است و هم چنان که در بیانیه ژنو مورد توجه قرار گرفت تحقیق و توسعه جزو برنامه های هسته ای ایران خواهد بود.
وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه دومین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+ 5 در وین، روز چهارشنبه در نشستی با حضور رئیس کمیسیون سیاست خارجی و نمایندگان فراکسیون‌های حزبی پارلمان اتریش، درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه ای و بین المللی بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در این نشست با تاکید بر حق استفاده صلح آمیز کشورمان از انرژی هسته ای، روند مذاکرات با طرف مقابل را مثبت و رو به جلو توصیف نمود و اظهار امیدواری کرد که تا چند ماه آینده توافق پایداری حاصل گردد.

وی ضمن تاکید بر برگزاری آزاد انتخابات در ایران، نقش مردم در تحولات سیاسی کشور و تعیین دولت‌ها را بسیار تعیین کننده دانست و ابراز امیدواری نمود که با انتخاب دولت جدید که اعتدال گرائی را به عنوان شعار اصلی خود انتخاب نموده، اوضاع اقتصادی و همینطور تعامل با دنیای خارج بهبود یابد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به روحیه عزتمندانه و استقلال طلبانه مردم ایران بر ضرورت تغییر نگاه غرب و برخورد احترام آمیز با مردم ایران تاکید نموده و یادآور شد که اگر مردم ایران احساس کنند بیگانگان قصد مداخله در امور داخلی ایران و تحمیل آرا و عقائد خود را دارند، به شدت در مقابل آن واکنش نشان خواهند داد و یقینا تحریم ها نیز هیچ‌گونه تاثیری بر اراده آنها نخواهد داشت.

ظریف در خصوص موضوع حقوق بشر نیز ضمن اشاره به توجه خاص و اهتمام دولت جدید نسبت به حقوق مردم ، برخوردهای دوگانه غرب با موضوع حقوق بشر را به شدت مورد نقد قرار داده و با تاکید بر سیاسی بودن اکثر برخوردهای حقوق بشری کشورهای غربی، بی توجهی مدعیان حقوق بشر نسبت به عدم رعایت حقوق شهروندان در بسیاری از کشورهای متحد خود را مورد پرسش قرار داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین نقطه نظرات کشورمان در خصوص مسائل مختلف از جمله محیط زیست، حمایت از معلولان ، بحران سوریه و تحریمهای تحمیل شده علیه کشورمان را تشریح نمود.

نمایندگان پارلمان اتریش نیز ضمن تاکید بر اهمیت روابط دو کشور ایران و اتریش و طرح دیدگاههای خود در قالب سوالات مختلف از جمله ضرورت توجه بیشتر به موضوع حقوق بشر، مسائل زیست محیطی و بحران سوریه، نسبت به موفقیت مذاکرات هسته ای اظهار امیدواری نمودند.

راکتور آب سنگین اراک به فعالیت خود ادامه می‌دهد
محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در نشست خبری در وین که بعد از انجام دور دوم مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 داشت، افزود: راکتور آب سنگین اراک بخشی از فعالیت هسته ای ایران است و هم چنان که در بیانیه ژنو مورد توجه قرار گرفت تحقیق و توسعه جزو برنامه های هسته ای ایران خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٢-١٣٩٢, ٠٠:۵٨

   

پر مبحث ترین ها