سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی: ظریف دیپلماتی برجسته است و به کار خود بسیار تسلط دارد

بروز شده : ٢-٠١-١٣٩٣, ١٢:١٢    نسخه چاپی    
گاهی ما نیز از سرعت این تغییر چهره آقای ظریف تعجب می‌کنیم. قطعا باید در نظر داشت که آقای ظریف مذاکره‌کننده کاملا ماهری است و کاملا جدی و قاطع مذاکره می‌کند. من صحنه‌هایی از ایشان را بارها دیده ام که در مذاکرات در حضور وزرای خارجه شش کشور قدرتمند دنیا به گونه‌ای صحبت می‌کند که فکر نمی‌کنند هیچ وزیر خارجه‌ای حتی فکر نمی‌کند در دنیا بتواند با این لحن با آنها صحبت کند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت که اراده ما این است که در فاصله‌ای کمتر از شش ماه که موعد اتمام گام اول است بتوانیم به تصمیم نهایی برسیم ، اما در عین حال موضوعات در دستور کار سخت است.

به گزارش انتخاب، سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با 1+5 که در ویژه برنامه نوروزی شبکه "جام جم" سخن می‌گفت درباره مذاکرات صورت گرفته اخیر در وین گفت: در مسیر خوبی قرار گرفته‌ایم، مهم این است که مسیری که دو طرف توافق کرده‌اند مسیر درستی است و همچنین اراده لازم هم از سوی دو طرف در این مذاکرات وجود دارد.

معاون وزیر امو‌ر خا‌رجه گفت: اراده ما این است که در فاصله‌ای کمتر از شش ماه که موعد اتمام گام اول است بتوانیم به تصمیم نهایی برسیم، اما در عین حال موضوعات در دستور کار سخت است و به نتیجه‌ رسیدن و راه حل پیدا کردن درباره آنها زمان بر است. وی گفت: اما به هر حال وجود اراده در هر دو طرف نقطه مثبت است و مسیری که انتخاب ‌کرده‌ایم هم مسیر درستی است و ما را به نتیجه‌ می‌رساند به شرطی که بتوانیم از پس مشکلاتی که در مسیر وجود دارد برآییم.

عراقچی با اشاره به مذاکرات انجام شده در وین و ژنو ادامه داد: در این مذاکرات نشانه‌ای ندیدیم که ما را ناامید کند. در عین حال نشانه‌هایی هم وجود ندارد که بگوییم قطعا می‌توانیم به نتیجه‌ برسیم، اما به هر حال این موضوع وجود دارد که مسیر درستی را در حال طی کردن هستیم و طرف‌های مقابل ما هم به این جمع بندی رسیده اند که موضوع هسته‌ای ایران را به عنوان یک بحران غیرضروری باید حل کنند و ادامه آن به نفع هیچ کس نیست و هزینه‌ها نه به نفع ما و نه به نفع آنها است.

معاون وزیر امو‌ر خا‌رجه با بیان این که من بسیار امیدوار هستم، اضافه کرد: البته همواره گفته‌ایم که هیچ گاه در مواجهه با طرف مقابلمان خوشبینی مفرط نداریم، واقع نگر هستیم، زیرا تجربیات تلخ زیادی با طرف مقابلمان داشته‌ایم و نمی‌توانیم به آنها کاملا اعتماد کنیم،‌ اما به موفقیت مذاکرات هم امیدواریم. نشانه هایی هم وجود دارد که این امید ما را تقویت می‌کند. این که موفق شده‌ایم گام اول را برداریم و فضا برای مذاکره مثبت شده است، نشان می‌دهد که امکان رسیدن به توافق نهایی هم وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که شنیده ایم که آقای ظریف در مذاکرات با لحنی آمرانه سخن می‌گوید، گفت: آقای ظریف دیپلماتی برجسته است و به کار خود بسیار تسلط دارد. آن چهره خندانی که در رسانه‌ها نشان دیده می‌شود روی دیگری هم دارد، وقتی در مذاکرات دوربین‌ها از اتاق بیرون می‌روند و مباحث جدی می‌شود چهره خندان ایشان دیگر وجود ندارد.

معاون وزیر امو‌ر خا‌رجه ادامه داد: گاهی ما نیز از سرعت این تغییر چهره آقای ظریف تعجب می‌کنیم. قطعا باید در نظر داشت که آقای ظریف مذاکره‌کننده کاملا ماهری است و کاملا جدی و قاطع مذاکره می‌کند. من صحنه‌هایی از ایشان را بارها دیده ام که در مذاکرات در حضور وزرای خارجه شش کشور قدرتمند دنیا به گونه‌ای صحبت می‌کند که فکر نمی‌کنند هیچ وزیر خارجه‌ای حتی فکر نمی‌کند در دنیا بتواند با این لحن با آنها صحبت کند.

وی با بیان این که یکی از زیباترین خاطراتش در خارج از کشور مربوط به ارتباط با ایرانی‌ها بوده است که در ایام نوروز و مراسم مربوط به آن حضور آنها با شور و علاقه بسیار بوده است، گفت: به همه ایرانیان در سراسر دنیا سال نو را تبریک می‌گویم. عراقچی که در ژاپن و فنلاند نیز به عنوان سفیر کشورمان فعالیت می کرده است، به بیان خاطراتی از حضور ایرانیان در سفارت کشورمان و ارتباط با آنها پرداخت و گفت: ایرانیان و به ویژه آنهایی که همسر خارجی داشتند از دعوتنامه‌هایی که برای شرکت در مراسم مربوط به نوروز برای آنها ارسال می‌کردیم بسیار استقبال می‌کردند و با شور و علاقه در مراسم نوروز شرکت می‌کرد‌ند.
telegram 19dey.com

تگها: عراقچی, ظریف, دیپلماتی برجسته

شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠١-١٣٩٣, ١٢:١٢

   

پر مبحث ترین ها