سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دادستان کل کشور: پرونده ضارب طلبه ناهی از منکر دوباره به جریان افتاد

بروز شده : ۶-٠١-١٣٩٣, ١۴:١١    نسخه چاپی    
دادستان کل کشور افزود: اگر جنایتی منجر به فوت شود که از ناحیه آن جهل و سرایت کرده باشد آن فوت قابل تعقیب است و بر این اساس پس از شهادت شهید خلیلی، پرونده مجدد به جریان افتاد و نظر پزشکی قانونی خواسته شد که آیا این فوت از ناحیه آن جهل و صدمه وارده بوده یا علت دیگری داشته است.
دادستان کل کشور ضمن بیان آخرین وضعیت پرونده ضارب شهید علی خلیلی طلبه ناهی از منکر از به جریان افتاد مجدد این پرونده پس از شهادت طلبه ناهی از منکر خبر داد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز چهارشنبه در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین پیگیری های قوه قضائیه در مورد پرونده ضارب طلبه شهید خلیلی افزود: در زمانی که این اتفاق افتاد قوه قضاییه با حساسیت بلافاصله وارد شد و با این که ضارب و همدستانش از صحنه گریخته بودند با همکاری نیروی انتظامی ضارب و همدستانش تعقیب و بازداشت شدند و پرونده ای در این باره تشکیل شد.

دادستان کل کشور اضافه کرد: از آنجایی که مصدوم صدمه دیده بود و به نظر پزشکی قانونی نیاز بود، اقدام و به محض این که نظر پزشکی قانونی اخذ شد و تحقیقات از متهمان پایان یافت پرونده با صدور کیفرخواست در بهمن همان سال به دادگاه رفت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: یک ماه بعد از حادثه دادگاه تشکیل و 20 اسفند همان سال حکم صادر شد و ضارب شهید علی خلیلی و همدستانش به چند فقره حبس، شلاق و پرداخت ارش و دیه از ناحیه ضارب محکوم شدند.

وی گفت: دو محکومیت در این پرونده وجود داشت یکی به لحاظ شکایت شاکی خصوصی و دیگری از جنبه عمومی که از جنبه خصوصی و شخصی، طلبه شهید علی خلیلی و پدر وی در مدت کمتر از سه ماه از صدور حکم یعنی 8 خرداد سال بعد رضایت قطعی و بدون قید و شرط خود را از ضارب اعلام کردند که از آن بابت پرونده به لحاظ شکایت شاکی خصوصی قابل تعقیب نبود اما به لحاظ جنبه عمومی جرم، محکومیت ها در حال اجرا بود تا این که چهار فروردین امسال شهید خلیلی از دنیا رفت.

دادستان کل کشور افزود: اگر جنایتی منجر به فوت شود که از ناحیه آن جهل و سرایت کرده باشد آن فوت قابل تعقیب است و بر این اساس پس از شهادت شهید خلیلی، پرونده مجدد به جریان افتاد و نظر پزشکی قانونی خواسته شد که آیا این فوت از ناحیه آن جهل و صدمه وارده بوده یا علت دیگری داشته است.

محسنی اژه ای اظهار داشت: اگر چنانچه این فوت بر اثر آن جنایت و جراحت بوده و سرایت آن منجر به فوت شده باشد مجددا پرونده مراحل قانونی خود را طی خواهد کرد.

وی درباره برنامه های قوه قضاییه در راستای اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: سال گذشته بعد از پیام مقام معظم رهبری در این باره اقدام شد و رییس قوه قضاییه دستوری را صادر کرد که بــــــنده مسئول پی گیری این موضوع شدم.

دادستان کل کشور افزود: همچنین کارگروهی سال گذشته در این باره تشکیل شد، این موضوع امسال نیز پی گیری خواهد شد و با همکاری سایر قوا به ویژه قوه مجریه آن چه را که درباره تحقق اقتصاد مقاومتی و مبارزه با مفاسد اقتصادی لازم باشد حتماً پی گیری خواهیم کرد که امیدواریم گام های قوی تری را امسال در این باره برداریم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠١-١٣٩٣, ١۴:١١

   

پر مبحث ترین ها