سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بعیدی‌نژاد: مذاکرات کارشناسی مفید بود

وی تاکید کرد که بحث‌ها کاملا کارشناسی بود و هیات‌ها با آمادگی به مذاکرات آمده بودند و از نظر همه بحث‌های صورت گرفته در این سه روز مفید بود.
رییس هیات مذاکره‌کننده کارشناسی ایران با 1+5 مذاکرات کارشناسی اخیر را مفید توصیف کرد.

حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، پس از پایان این دور از مذاکرات کارشناسی در وین، با مفید خواندن مباحث و مذاکرات سه روز گذشته میان ایران و 1+5 اظهار کرد: مباحث کارشناسی و اشکال مختلف در سطوح مدیران سیاسی و کارشناسی تا پایان مذاکرات درباره راه‌حل ادامه خواهد داشت.

رئیس هیات مذاکره کننده کارشناسی ایران با 1+5 ادامه داد: یک سلسله مباحث که از جلسه مدیران ارشد ایران و 1+5 برای بحث‌های کارشناسی ارائه شده بود در سه روز گذشته مورد گفت‌وگو قرار گرفت که طیف‌های مختلفی را در ابعاد مختلف شامل می‌شود.

وی تاکید کرد که بحث‌ها کاملا کارشناسی بود و هیات‌ها با آمادگی به مذاکرات آمده بودند و از نظر همه بحث‌های صورت گرفته در این سه روز مفید بود.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به اینکه آیا گفت‌وگو درباره موضوعات مورد بحث تکمیل شده است؟ گفت: در هر جلسه برخی مسائل روشن‌تر می‌شود و زمینه‌هایی برای تمرکز بیشتر بر روی برخی موضوعات فراهم می‌شود.

این عضو هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور در پاسخ به اینکه موضوع غنی‌سازی راکتور اراک، همکاری‌های بین‌المللی هسته‌ای و تحریم‌ها همچنان محور مذاکرات کارشناسی است؟ با بیان اینکه نمی‌توانم وارد جزئیات شوم، تصریح کرد: مباحث مختلف در ابعاد مختلف بحث شد و نتایج به مدیران سیاسی در پایتخت‌ها ارائه می‌شود چنانچه ضروری باشد مذاکرات فنی و کارشناسی بر روی برخی جنبه‌ها ادامه می‌یابد.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به اینکه در مذاکرات قبلی (وین 2) یک مقام آمریکایی اعلام کرد در بحث غنی‌سازی شکاف جدی میان دو طرف وجود دارد آیا در این مذاکرات این شکاف کمتر شده است یا خیر؟ گفت: نمی‌توانم ارزیابی در این سطح داشته باشم این موضوع باید در سطح سیاسی بحث شود. ما بیشتر مباحث فنی را صحبت کردیم. باید نتایج مذاکرات به سطوح عالی رود و در آنجا نتیجه‌گیری شود.

رئیس هیات کارشناسی ایران با 1+5 در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مباحث به خوبی پیش می‌رود تا جایی که می‌توان از اردیبهشت ماه وارد مرحله تهیه پیش‌نویس راه‌حل جامع شویم، تاکید کرد: قبلا در مذاکرات وین 2 که با حضور خانم اشتون و آقای ظریف برگزار شد تصمیم گرفته شد که بعد از مذاکرات فروردین ماه از اردیبهشت آماده تهیه پیش‌نویس شویم و این یک تصمیم کلی بود که در مذاکرات قبلی اتخاذ شد و ربطی به اینکه مذاکرات به چه سرعتی و با چه کیفیتی پیش رود ندارد.

وی ادامه داد: مذاکرات فروردین ماه که این هفته در وین برگزار می‌شود نیز به طرح مباحث کلی و تبادل نظر و دست یافتن به درک مشترک از سوی دو طرف می‌انجامد.

بعیدی‌نژاد تاکید کرد: هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 از جلسه اردیبهشت ماه وارد مرحله تهیه پیش‌نویس خواهند شد.

مدیرکل سیاسی وزارت خارجه که همزمان بر اجرای گام اول توافق ژنو نظارت دارد در خصوص اجرای توافق با بیان اینکه در اجرا مشکلی نیست و توافق ژنو در گام اول ابعاد اجرایی خود را طی می‌کند تصریح کرد: در رابطه با اجرای گام اول بحث‌هایی در جریان است و این موضوع به طور جزئی و هم زمان با مذاکرات درباره گام نهایی پیگیری می‌شود و امیدواریم هرچه زودتر شاهد گشایش‌های بیشتر به مرور زمان در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری کشور باشیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠١-١٣٩٣, ١۶:۵۶

   

پر مبحث ترین ها