سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بعد از موافقت دو مجلس سنا و کنگره صورت گرفت

ممنوعیت ورود سفیر ایران به آمریکا منتظر امضای اوباما

براساس این مصوبه، اگر فردی به عنوان سفیر در سازمان ملل متحد در فعالیت های تروریستی علیه آمریکا مشارکت داشته باشد ورود وی به خاک آمریکا ممنوع می شود.
عصر ايران: مجلس نمایندگان آمریکا در مصوبه ای ورود سفیر جدید ایران در سازمان ملل به خاک آمریکا را ممنوع کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجلس نمایندگان آمریکا با اجماع و بدون نیاز به رای گیری، با مصوبه ای موافقت کرد که هدف از آن جلوگیری از ورود "حامد ابوطالبی"سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل متحد به خاک آمریکاست.

مقر دائمی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک آمریکا قرار دارد.
این مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا سه روز پس از موافقت مجلس سنای این کشور با آن به تصویب رسید.

کنگره آمریکا (پارلمان) از دو مجلس سنا و نمایندگان تشکیل شده است. مصوبات پس از تصویب در دو مجلس و امضای رئیس جمهور آمریکا، به عنوان قانون لازم الاجراست.

براساس این مصوبه، اگر فردی به عنوان سفیر در سازمان ملل متحد در فعالیت های تروریستی علیه آمریکا مشارکت داشته باشد ورود وی به خاک آمریکا ممنوع می شود.

کاخ سفید آمریکا هنوز اعلام نکره است که این مصوبه کنگره را امضا خواهد کرد یا خیر.

دو مقام آمریکایی قبل از این گفته بودند دولت آمریکا در آستانه تصمیم گیری درباره ورود ابوطالبی به خاک آمریکاست.

"جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران همراه اوباما در هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا گفت: برای ایرانی ها توضیح و به آنها اطلاع دادیم انتخاب آنها برای سفیر جدیدشان در سازمان ملل، عملی نیست و تلاش می کنیم این موضوع برای ایرانی قابل درک باشد.

دولت آمریکا به دلیل مشارکت احتمالی ابوطالبی در حادثه گروگانگیری 444 روزه سفارت آمریکا در تهران در سال 1358، به انتخاب وی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل متحد اعتراض دارد.

ابوطالبی برای سفر به نیویورک، درخواست دریافت ویزا از آمریکا ارائه کرده اما هنوز جوابی دریافت نکرده است.

"دوگ لامبورن" نماینده جمهوری خواه، نماینده کلورادو و از حامیان این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا، ابوطالبی را "تروریست" خطاب کرد.

ممنوعیت ورود یک سفیر پیشنهادی در سازمان ملل به خاک آمریکا، یک اقدام بی سابقه در تاریخ روابط آمریکا و سازمان ملل متحد است.

ایران انتقادات آمریکا از ابوطالبی را غیرقابل قبول و غیرقانونی توصیف می کند.
رویترز ابوطالبی را یک دیپلمات باتجربه و کارکشته توصیف می کند.

ابوطالبی قبل از این مشارکت در حادثه گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران در سال 1358 را تکذیب کرده و گفته بود به هنگام این حادثه در شهر اهواز حضور داشت و روزها بعد به عنوان مترجم در یکی از کنفرانس مطبوعاتی آزادی بخشی از دیپلمات های آمریکایی مشارکت کرد.

وی قبل از این به عنوان سفیر ایران در استرالیا و ایتالیا فعالیت کرده بود. ابوطالبی قبلا برای حضور در فعالیت های هیات اعزامی ایران به مجمع عمومی سازمان ملل متحد از آمریکا ویزا دریافت و به نیویورک سفر کرده بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠١-١٣٩٣, ١٧:۴۵

   

پر مبحث ترین ها