سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

غوغاسالاری بی‌بی سی در اتفاقات بند350 اوین

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩٣, ٢١:١٨    نسخه چاپی    
نقوی‌حسینی با اشاره به اقدامات غیرقانونی برخی زندانیان در بند 350 زندان اوین، یادآور شد: در این رابطه یکسری مطالب کذب و دروغ از داخل زندان به برخی افراد معاند مانند احمد شهید گزارشگر دروغ‌گو سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و رسانه‌های بیگانه داده می‌شد، از این رو بررسی و بازرسی بیشتر بسیار لازم و ضروری بود.
پنج‌شنبه 29 فروردین در خروجی برخی رسانه های معاند خبری مبنی بر درگیری زندانبانان زندان اوین با زندانیان بند 350 این زندان منتشر شد حال آنکه واقعیت ماجرا طور دیگری بود و زندانیان متخلف با شایعه‌پراکنی قصد وارونه جلو دادن حقایق را داشتند.

به گزارش خانه ملت، در همین راستا روز گذشته (یکشنبه 31فروردین) غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره این اتفاق توضیحاتی را به نمایندگان ارائه کرد.

خبرگزاری خانه ملت برای تشریح ابعاد مختلف این اتفاق با تعدادی از نمایندگان و رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت‌وگوهای جداگانه‌ای را انجام داد که مشروح آن به شرح زیر است:

ارتباط مستقیم تلفنی برخی زندانیان بااحمد شهید/ بازدیدکمیته مجلس ازبند 350زندان اوین

سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جزئیات بازدید بازرسان سازمان زندان‌ها از بند 350 زندان اوین و اخبار منتشر شده در رسانه‌های خارجی مبنی بر مجروح شدن تعدادی زندانی‌ها، گفت: بررسی زندان‌ها یک امر مرسوم و معمول است و در مدت‌ زمان مشخص طبق برنامه‌ وسایل و امکانات زندانی‌ها بررسی می‌شود، که این اقدام برای افزایش امنیت زندانی‌ها و حفظ امنیت محیط زندان است تا حادثه‌ای در این مراکز رخ ندهد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بازرسی و بررسی زندان‌ها امری مرسوم بوده و در تمام کشورها انجام می‌شود و تاکنون این امور هیچ مشکلی را ایجاد نکرده بود اما در بازرسی اخیر سازمان زندان‌ها از بند 350 زندان اوین وقتی که تیم بررسی کننده به این بند مراجعه می‌کند، به طور معمول با احترام زندانیان را به فضای باز هدایت کردند اما برخی زندانی‌های متخلف مقاومت کرده و شروع به توهین و نازسا می‌کنند و می‌گویند که هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را از بند خارج کند.

نقوی حسینی افزود:‌ زندانیان متخلف با فریاد و اقدام به شکستن شیشه پنجره‌ها و درها سعی در تحریک دیگر زندانی‌ها می‌کنند که دست یکی از آنها در هنگام شکستن شیشه مجروح می شود.

وی با تأکید بر اینکه بازرسی بازرسان سازمان زندان‌ها از بند 350 زندان اوین به حق بود، گفت‌: تیم بازرسی در این رابطه بسیار دقیق و درست عمل کرد، به دلیل اینکه از میان وسایل زندانیان لب تاپ، تبلت، تلفن همراه و برخی وسایل الکترونیکی کشف شد.

نقوی حسینی با بیان اینکه اسناد و مدارک ارتباط برخی زندانیان بند 350 زندان اوین با معاندان نظام موجود است، تصریح کرد: این زندانیان اطلاعات غلط را به گروه‌های معاند می‌دادند تا آنها با استفاده از این اطلاعات فضاسازی‌ها جدیدی را علیه نظام انجام دهند، این در حالی است که این اقدامات برخلاف مقررات زندان‌ است، بنابر این تیم بررسی‌کننده با بازرسی از بند یادشده به درستی اقدام کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: سازمان زندان‌ها بعد از بروز حادثه در بند 350 زندان اوین ابتکار خوبی کرد و اجازه ملاقات خانواده‌های زندانیان با این افراد را بدون هیچ مانع و حفاظی داد و حتی رئیس سازمان زندان‌ها در جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس برای برگزاری ملاقات خانواده‌ها با زندانیان آمادگی کرد.

وی با تأکید بر اینکه تیم‌های تخصصی و فنی بررسی سازمان زندان‌ها وظیفه بازرسی از زندان‌های کل کشور را برعهده دارند، یادآور شد: در برخی از خبرها آمده است که این بازرسان از ارگان‌های دیگر همچون سپاه بودند، که این موضوعات به هیچ وجه درست نیست و واقعیت ندارد، بلکه بازرسان از تیم‌های تخصصی سازمان زندان‌ها به زندان اوین اعزام شده بودند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، درباره علت استفاده نشدن از نیروهای داخل زندان اوین برای بازرسی از بندهای زندان، افزود:‌ قبلا هم بازرسی تیم‌های تخصصی و فنی سازمان زندان‌ها اززندان‌ها مرسوم بوده، اما گاهی اوقات شرایط و نگاه تیم بازرسی خود زندان نسبت به محیط زندان عادی می‌شود و دیگر این افراد دقت‌های فنی و تخصصی را ندارند، از این رو لازم است که چند وقت یکبار یک تیم دیگر این امور را بر عهده گیرد.

نقوی‌حسینی با اشاره به اقدامات غیرقانونی برخی زندانیان در بند 350 زندان اوین، یادآور شد: در این رابطه یکسری مطالب کذب و دروغ از داخل زندان به برخی افراد معاند مانند احمد شهید گزارشگر دروغ‌گو سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و رسانه‌های بیگانه داده می‌شد، از این رو بررسی و بازرسی بیشتر بسیار لازم و ضروری بود.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون با زندانیان متخلف بند 350 زندان اوین برخورد می‌شود، گفت: روال قانونی بررسی پرونده این افراد انجام می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، از بازدید برخی از نمایندگان مجلس از بند 350 زندان اوین خبر داد و گفت:‌ بازدید از این زندان به تأیید این کمیسیون رسیده است، اما هم‌اکنون اعضا این تیم و زمان بازدید مشخص نیست.

بازرسان بند350زندان اوین از نیروهای زندان رجایی‌شهر بودند/بی‌بی‌سی دنبال غوغا سالاری است

منصور حقیقت پور در گفت و گو با خبرنگارسیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح ماجرای بازدید بازرسان سازمان زندان‌ها از بند 350 زندان اوین، گفت: بازرسی حق و وظیفه مدیریت زندان است.

نماینده اردبیل،سرعین،نمین و نیر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زندان و مدیریت آن مجاز است که از زندان‌های دیگر برای بازرسی نیرو بیاورد و لزومی ندارد برای این کار از زندانی اجازه بگیرد.

وی با بیان این که بنا نیست که بر پایه تمایلات و خواسته‌های زندانی بازرسی انجام شود، افزود: برخی زندانیان نفاق و فتنه ، بند 350 زندان اوین درهنگام بازرسی ماموران مقاومت کردند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه در بازرسی های انجام شده از بند 350 اوین تبلت و تلفن همراه کشف شد، گفت: باید مشخص شود این وسایل در زندان چه کار می کرده وچه کسی این ها را برای زندانیان برده و آنها از داخل زندان با چه کسانی تماس داشتند و چه اطلاعاتی از داخل زندان بیرون رفته است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رسانه های معاند همچون بی بی سی فارسی دنبال غوغا سالاری هستند، گفت: بازرسان بند 350 اوین از نیروهای دیگر زندان‌ها همچون زندان رجایی شهر بودند و این هیچ ربطی به فرد زندانی ندارد که سابقه فتنه‌گری و جنگ مسلحانه با نظام را داشته است.

وی افزود: زندانیان از تلفن همراه برای ارتباط با احمد شهید گزارشگر ویِژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و گروه‌های معاند نظام استفاده می کردند، این در حالی است که استفاده از موبایل و تبلت برای زندانیان منع قانونی دارد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: مدیریت زندان باید پاسخگو باشد چه کسی این وسایل را به این زندانیان تحویل داده و باید با افراد خاطی برخورد کند.

کل مراحل بازرسی بند350اوین فیلم‌برداری‌ شده‌است/زندانیان متخلف دادگاهی می‌شوند

محمد اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت در تشریح ماجرای بازدید بازرسان سازمان زندان‌ها از بند 350 زندان اوین، گفت: هر تشکیلات و سازمانی برای خود قوانینی دارد و سازمان زندان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان زندان‌ها براساس ماده 89 قانون امور زندان‌ها ، بازرسی از بند 350 اوین را برنامه‌ریزی کرد، افزود: در این ماده قانونی آمده، مسئولان زندان‌ها هر ماه یک بار موظف به بازرسی از محوطه سلول‌ها یا آسایشگاه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه بازرسی اخیر بند 350 زندان اوین اقدامی معمولی بود و طبق روال عادی برگزار شد، ادامه داد: مسئولان سازمان زندان‌ها متوجه شدند که زندانیان در بند 350 اوین، وسایل الکترونیکی مانند تلفن ماهواره‌ای دارند و با رسانه‌های بیگانه در تماس هستند.

کوثری تصریح کرد: زندان‌بانان اوین تا حدی کوتاهی کردند بنابراین سازمان زندان‌ها از زندان‌های دیگر برای بازرسی نیرو بردند.

نماینده اصولگرای مجلس نهم با بیان اینکه مسئولان زندان اوین قبل از آغاز بازرسی از زندانیان ‌خواستند تا آسایشگاه‌ها را ترک کنند و وارد محوطه باز زندان شوند، تصریح کرد: پس از آن همه زندانیان به جز ساکنان دو اتاق که در حدود بیست نفر و عمدتا از افراد منافق یا فتنه‌گر بودند، در برابر بازرسی اتاق‌های خود مقاومت کردند و از اتاق بیرون نمی‌رفتند چون می‌دانستند ممکن است وسایل غیرقانونی که به همراه دارند، لو برود.

عضو کمیته دفاعی مجلس ادامه داد: برخی از افرادی هم که در محوطه فضای باز زندان بوده‌اند، متوجه مقاومت آنها شده و به حمایت از زندانیان این بند، برخی شیشه‌ها را می‌شکنند.

کوثری با بیان اینکه در نهایت یازده موبایل ماهواره‌ای،‌ لپ‌تاپ و حتی سلاح سرد در بازرسی از اتاق‌ها یافته می‌شود، افزود: زندانیان بند 350 اوین با جوسازی و ادعای مورد ضرب و شتم قرار گرفتن، مسأله را واژگونه جلوه می‌دهند؛ البته سازمان زندانها مراحل بازرسی را کاملا فیلم برداری کرده که قرار است از سوی سازمان زندان‌ها فیلم های گرفته شده که نشانه قانونی انجام شدن مراحل بازرسی است، برای کسانی که در حال بررسی این مسأله هستند، نمایش داده شود.

وی با تأکید بر منع قانونی استفاده از موبایل در داخل زندان، ادعای رسانه‌های بیگانه از جمله بی‌بی‌سی فارسی در خصوص قانونی بودن همراه داشتن موبایل را تکذیب کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به پرسشی در خصوص نوع اتهامات افرادی که در برابر بازرسی‌ها مقاومت کرده‌اند برای ارائه به دادگاه چیست؟، تصریح کرد: مقاومت در برابر بازرسی، خلاف قانون بوده و به همین دلیل برایشان پرونده تشکیل و به دادگاه ارسال شده است تا برایشان حکم صادر شود.

واکنش رئیس سازمان زندان ها به ماجرای بند 350 زندان اوین/ چگونگی تماس تلفنی زندانیان با شبکه معاند بی بی سی

غلامحسین اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت،‌ در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین و اخبار منتشر شده در رسانه‌های خارجی مبنی بر مجروح شدن تعدادی از آنان گفت: اصلا این موضوع مطرح نیست و صحت ندارد، زیرا بازدید مسئولان سازمان زندان‌ها از این مراکز براساس یک برنامه روتین و همیشگی آیین‌نامه اجرایی سازمان انجام می‌شود و دشمنان نظام که برخی از آنان در داخل زندان هستند،‌ خواستند با شایعه‌پراکنی از این موضوع بهره‌برداری سیاسی کنند. از طرف دیگر این افراد که قطعاً سینه‌چاک نظام نیستند، با جوسازی، شایعه و دروغ به دنبال ایجاد هجمه جدیدی علیه نظام بودند.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با تاکید بر اینکه هیچ مصدومی در بازرسی اخیر مسئولان این سازمان از بند 350 زندان اوین مشاهده نشده است، به برخی اظهارات نمایندگان مجلس درخصوص مصدومیت برخی از این زندانیان اشاره کرد و گفت: من امروز با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای نمایندگان توضیح دادم که در این بازرسی هیچ موردی از مجروحیت و درگیری مشاهده نشد و کسی به بیمارستان منتقل نشده است.

وی درباره موضوعات مطرح شده مبنی بر برقراری تماس مستقیم از سوی یکی از زندانیان از داخل زندان اوین با شبکه شایعه‌پراکنی بی‌بی‌سی فارسی تصریح کرد: یکی از علل بازرسی ما از زندان اوین پیگیری و کور کردن این خطوط ارتباطی بود و خوشبختانه 95 درصد از این خطوط ارتباطی کور شد و خطوط باقی‌مانده نیز در آینده بسته می‌شود، از این‌رو ناراحتی این افراد همین است که ابزارهای ارتباطی از آنان گرفته شده است.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درخصوص خبرهای مطرح شده مبنی بر سکته قلبی یکی از زندانیان سیاسی در حین بازرسی بند 350 زندان اوین گفت: قطعاً این مطلب دروغ است و آن شخصی که با شبکه معاند بی‌بی‌سی فارسی مصاحبه کرده از دروغگویان بزرگ است. از طرف دیگر سازمان زندان‌ها در رابطه با شایعه‌پراکنی برخی از زندانیان پرونده تشکیل و به مرجع قضایی ارسال شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩٣, ٢١:١٨

   

پر مبحث ترین ها