سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد از پنهان‌کاری در ماجرای بند 350

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩٣, ٢١:٣٠    نسخه چاپی    
در و اتاق مقاومتی صورت گرفت البته درگیری شدید نبود بلکه یک مختصری کوفتگی برای یکی دو نفر از زندانیان رخ داد که با درمان سرپایی بهبود یافتند
اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که هیچ درگیری در بند 350 زندان اوین صورت نگرفته است، روزنامه جمهوری اسلامی امروز در یادداشتی از مسئولان کشور خواست در این باره پنهان کاری نکنند.
به گزارش فرارو، پس از گذشت 5 روز از انتشار اخباری از درگیری بین ماموران امنیتی و زندانیان بند 350 زندان اوین رییس سازمان زندان‌‎های کشور همچنان این اخبار را تکذیب می کند و آن را ساخته و پرداخته رسانه های معاند می داند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها دیروز ضمن تکذیب مجدد درگیری گفت: «ایراد ضربی حتی در حد تلنگر رخ نداده است.» اسماعیلی گفت: «خانواده زندانیان پس از دیدار با زندانی خود متوجه خلاف واقع بودن این اخبار شبکه های مخالف نظام شدند.»
با این حال از دو روز پیش پای مجلس شورای اسلامی هم به این مسئله باز شده است. رییس سازمان زندان ها به مجلس احضار شد و توضیحاتی ارائه کرد. روز یکشنبه اعضای خانواده زندانیان بند 350 در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و برخی نمایندگان با تجمع کنندگان ملاقات کردند.

اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اتفاقات روز پنج شنبه در زندان اوین گفت: «براساس گزارش‌های مسئولان هیچ درگیری در بند ۳۵۰ اتفاق نیفتاده و ۱۱ تلفن ماهواره‌ای و یک لپ تاپ از این بند کشف شده که نمایانگر ارتباط زندانیان سیاسی با عناصر ضد انقلاب خارجی نشین است.»
حسین سبحانی نیا دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در سخنانی با اشاره به گزارش رییس سازمان زندان ها در مجلس اظهار کرد: "اخبار منتشر شده در این رابطه مصداق «از کاه کوه ساختن» است."

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از اعلام آمادگی سازمان زندان ها برای بازدید اعضای این کمیسیون از بند 350 زندان اوین خبر داد و گفت: «زمان انجام این بازدید مشخص نیست.»
در حالی که برخی نمایندگان مجلس و سازمان زندان ها درگیری در بند 350 را رد می کنند اما وزیر دادگستری سه روز پیش ضمن تائید وقوع درگیری آن را جزیی دانست و گفت: «در و اتاق مقاومتی صورت گرفت البته درگیری شدید نبود بلکه یک مختصری کوفتگی برای یکی دو نفر از زندانیان رخ داد که با درمان سرپایی بهبود یافتند.»
وزارت اطلاعات نیز روز پس از درگیری اعلام کرد در این باره اطلاعیه ای صادر خواهد کرد اما تاکنون این اطلاعیه صادر نشده است. ناظران معتقدند این اطلاعیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در روزهای اخیر اخبار فراوانی در رسانه های داخلی و خارجی درباره اتفاقات روز پنج شنبه منتشر شده است. روز گذشته مادران برخی زندانیان بند 350 که به ملاقات فرزندان خود رفته بودند در گفت و گو با رسانه ها اخبار منتشر شده درباره درگیری در این بند را تائید کردند. برخی از آن ها از آسیب دیدن زندانیان بند 350 گزارش دادند.

انتقاد از "پنهان کاری"
روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود در یادداشتی به بررسی اتفاقات روز پنج شنبه زندان اوین پرداخته است. این روزنامه از موضع صادقانه وزیر دادگستری در تائید وقوع درگیری قدردانی کرده است و از پنهان کاری درباره ابعاد ماجرا انتقاد نموده است.

جمهوری اسلامی نوشت: «عقلانیت حكم می‌كند برای مقابله با اتهام زنی‌ها، راه چاره را در پنهان‌كاری كردن نجوئیم. با پنهان‌كاری نمی‌توان اقناع عمومی را به دست آورد. هرچه مسئولین ذیربط در روشن‌تر شدن ابعاد ماجرا شفاف‌سازی نمایند، به همان اندازه در اقناع عمومی موفقیت كسب می‌كنند و طبعاً حمایت عمومی در مقابله با كینه‌ورزی‌ها و دشمنی‌های رسانه‌های معاند نظام را نیز به همراه خود خواهند داشت.»

جمهوری اسلامی تاکید کرد که "همه موظفند همپای تلاش برای جلوگیری از وارد شدن اتهامات واهی به نظام، درصدد رفع اتهام از نظام كه برآمده از آرمان‌های بلند اسلامی انسانی است برآیند و اجازه ندهد عده‌ای معدود با رفتارهای سلیقه‌ای برای كشور معضل و مشكل درست كنند."
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩٣, ٢١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها