سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش جامعتین به مصوبات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب؛

آیت‌الله مهدوی‌کنی با حزبی شدن جامعه روحانیت مخالف است

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩٣, ٠٠:۴٢    نسخه چاپی    
جامعه مدرسین تشکلی با سابقه 50 ساله است و به قول مقام معظم رهبری این اعتبار را کسی به جامعه مدرسین نداده که بخواهد این اعتبار را از آن بگیرد و اعتبار جامعه مدرسین اکتسابی نیست.
عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به افزایش تحرک‌ اصلاح‌طلبان برای فشار به جامعه روحانیت جهت اخذ مجوز، گفت: ما این مسئله را در جلسات جامعه پیگیری می‌کنیم.

پس از اعلام نظر کمیسیون ماده 10 احزاب درباره غیرقانونی بودن فعالیت سیاسی جامعتین و اظهار نظر بخشایش عضو این کمیسیون مبنی بر اینکه «جامعتین برای صدور مجوز قانونی تقاضا نکرده و از نظر کمیسیون ماده 10 فعالیت آنها غیر قانونی است چراکه آنها می‌گویند ما صنف هستیم اما کار سیاسی می‌کنند لذا بهتر است تقاضای مجوز کنند»،‌ تحرکاتی از سوی برخی جریان‌های افراطی اصلاح‌طلب برای هجمه به این دو تشکل مذهبی و باسابقه اصولگرا شکل گرفت.

برخی اعضای جامعتین در گفت‌و‌گو با فارس با موضع‌گیری در این زمینه به نقد رویکرد جدید وزارت کشور در رابطه با حزبی کردن، فعالیتِ تشکل‌های مذهبی و با سابقه پرداختند.

در همین زمینه حجت‌الاسلام جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه ما در حال حاضر بیش از 30 سال است که به نظر آیت‌الله مهدوی کنی عمل می‌کنیم و جامعتین خود را در راس احزاب می‌داند، اظهار داشت: پس از روی کار آمدن دولت جدید، کمیسیون ماده 10 احزاب بر قانونی نبودن فعالیت ما تاکید کرد.
شجونی ادامه داد: ما هیچگاه مانند مجمع روحانیون که ریشه معنوی و مردم پسند ندارد، برای نام‌نویسی به کمیسیون ماده 10 نمی‌رویم که بگوییم ما هم مانند آنها هستیم.

کمیسیون ماده 10 حتما ادعا می‌کند امام با کدام مجوز شاه را سرنگون کرد

عضو جامعه روحانیت مبارز تحرکات اخیر برای غیرقانونی عنوان کردن فعالیت جامعه روحانیت را ناشی از روی کار آمدن دولت جدید دانست و افزود: این جریان حتماً فردا ادعا خواهد کرد امام با کدام مجوز شاه را سرنگون کرد از این رو این مسائل تحریک‌آمیز و فتنه‌گون است.

وی با تاکید بر اینکه جامعه روحانیت زیر بار این مسئله نرفته و نمی‌رود، تصریح کرد: قرار است این موضوع در جلسه آینده جامعه روحانیت مطرح شود و به بررسی مصوبات کمیسیون ماده 10 بپردازیم.
شجونی در خصوص نظر دبیرکل جامعه روحانیت در این باره نیز گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی مخالف حزب شدن جامعه روحانیت است و اصلاً این موضوع را قبول ندارد.

فعالیت جامعه مدرسین نیازمند مجوز کمیسیون ماده 10 نیست


از سویی دیگر آیت‌الله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین هم در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه طرح موضوع دریافت مجوز حزبی برای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم غلط است، گفت: عملکرد این جامعه که معطوف به اقدامات علمی، پژوهشی و مذهبی است را نمی‌توان با فعالیت حزبی و سیاسی یک تشکل مقایسه کرد.

وی تصریح کرد: طرح موضوع دریافت مجوز حرکت حزبی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از کمیسیون ماده 10 احزاب از بنیان غلط است.
عضو جامعه مدرسین عنوان کرد: بنده به‌شدت طرح چنین مباحثی را خلاف مصلحت می‌دانم و معتقدم چنین موضوعاتی از سوی افراد غرض‌ورز مطرح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انجام اقدامات علمی، پژوهشی، مذهبی جایگاه بسیار تاثیرگذار در بین مردم دارد و بر همین اساس نمی‌توان آن را با فعالیت حزبی و سیاسی یک تشکل مقایسه کرد.

به قول رهبری اعتبار جامعه مدرسین اکتسابی نیست

همچنین آیت‌الله سید محمد غروی دیگر عضو جامعه مدرسین نیز در این باره معتقد است: جامعه مدرسین تشکلی با سابقه 50 ساله است و به قول مقام معظم رهبری این اعتبار را کسی به جامعه مدرسین نداده که بخواهد این اعتبار را از آن بگیرد و اعتبار جامعه مدرسین اکتسابی نیست.

وی با اشاره به نوع فعالیت این تشکل مذهبی می‌گوید: جامعه مدرسین فعالیت سیاسی می‌کند اما نیاز به مجوز قانونی ندارد، اصلا اعتبار جامعه مدرسین بالاتر از این قوانین است. اعتبار این جامعه نزد امام، رهبری و علمای حوزه بیشتر از این حرف‌ها است؛ تعبیر امام در مورد جامعه مدرسین تعبیر سطحی نبوده که حالا کمیسیون ماده 10 احزاب در وزارت کشور چنین اظهار نظری بکند. در نتیجه وزارت این نهاد باید حد و حدود خود را بداند. اصلا مطرح کردن این موضوع راه و روش دیگری دارد و نباید این گونه منعکس شود. این بحث‌ها به مصلحت خودشان هم نیست. بحث مجوز برای احزابی است که اگر قرار است امکاناتی از سوی نظام به تشکل‌ها تخصیص داده شود شامل آنها بشود.

وی در عین حال تاکید می‌کند: جامعه مدرسین بسیاری از فعالیت‌های سیاسی کلان پیش و پس از انقلاب را هدایت کرده و حالا تازه می‌گویند باید یا از ما مجوز بگیرند یا فعالیت سیاسی نداشته باشد، لذا مطرح کردن این موضوع مثل این است که بگوییم جمهوری اسلامی باید مجوز بگیرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩٣, ٠٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها