سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحاني: می‌توانیم در مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی با ۱+۵ برسیم

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:١٣    نسخه چاپی    
رییس جمهوری ادامه داد: مطمئناً این توافق به نفع طرفین، منطقه و جهان خواهد بود چرا که امروز ایران در یک جایگاه حساس منطقه‌ای قرار گرفته و با وجود منابع غنی و تاریخ و تمدن عمیق نمی‌توان آن را در انزوا قرار داد.
رئیس‌جمهور گفت: معتقدیم اگر اراده کافی میان کشورهای ۱+۵ وجود داشته باشد، می‌توان در همین مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی دست پیدا کرد.
روحاني: می‌توانیم در مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی با ۱+۵ برسیم

رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش سابقه روابط دو ملت و دو کشور را سرمایه‌ای برای ارتقای سطح همکاری‌ها و روابط دو کشور برشمرد و بر توسعه مناسبات همه جانبه ایران و اتریش تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با اشاره به وجود استعدادهای فراوان برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد: نباید تحریم‌های یک جانبه اتحادیه اروپا، مانعی در روابط اقتصادی دو کشور باشد و این در حالی است که امروز شرایط ایران در موضوع هسته‌ای و گفت و گو با ۱+۵ نسبت به گذشته متفاوت است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: جدای از نتیجه مذاکرات باید تبادلات مواد غذایی و دارویی با سهولت انجام شود، چرا که اعمال این گونه فشارها در حقیقت بر علیه مردم و بیماران در یک کشور بوده و با موازین حقوق بشری در تعارض است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در شرایط کنونی که بسیاری از کشورها درحال رایزنی برای فعالیت و مشارکت اقتصادی در ایران هستند، موقعیت برای شرکت‌های اتریشی هم در این راستا فراهم است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط با اتریش ندارد.

رییس جمهوری با اشاره به روابط خوب فرهنگی میان دو کشور و حضور ایرانیانی با تحصیلات عالی در اتریش بر ضرورت ارتباط نزدیک دانشگاه‌های ایران و اتریش با یکدیگر تأکید و آن را فرصتی برای توسعه مناسبات دو ملت و دو کشور برشمرد.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به همکاری‌های ایران و اتریش در زمینه مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: منطقه ما با معضلات و مشکلات فراوانی روبروست که تنها با گفت و گو و همکاری می‌توان آنها را کاهش داد و خوشبختانه ایران و اتریش در زمینه حل مسائل خاورمیانه از جمله موضوع سوریه نظر واحدی دارند.

رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه مسائل بین‌المللی نیز اهداف مشترکی از جمله مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم پیش روی دو کشور است که تعاملات وزرای خارجه ایران و اتریش می‌تواند زمینه‌ها را برای گفت و گو، تفاهم و تصمیم‌گیری در این مسائل ایجاد کند.

دکتر روحانی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ گفت: امروز طرفین به این نتیجه رسیده‌اند که تهدید و تحریم راه حل مناسبی نیست و باید از طریق مذاکرات سیاسی اقدام شود و معتقدیم اگر در این زمینه اراده کافی میان کشورهای ۱+۵ وجود داشته باشد می‌توان در همین مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی دست پیدا کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: مطمئناً این توافق به نفع طرفین، منطقه و جهان خواهد بود چرا که امروز ایران در یک جایگاه حساس منطقه‌ای قرار گرفته و با وجود منابع غنی و تاریخ و تمدن عمیق نمی‌توان آن را در انزوا قرار داد.

دکتر روحانی با بیان اینکه فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز و درچارچوب مقررات بین‌المللی بوده و علاوه بر اینکه نمی‌خواهیم کشوری نسبت به فعالیت‌های ما نگران باشد، خواستار امتیاز اضافه‌ای نیز نیستیم، گفت: در چارچوب مقررات و حسن نیت طرفین، می‌توان به توافق نهایی رسید.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به معضلات و مشکلات منطقه‌ای و گسترش افراطی‌گری و تروریسم در منطقه بر ضرورت جدیت همه کشورها در مبارزه با تروریسم تأکید کرد و گفت: نسبت به حل بلند مدت مشکلات در منطقه ناامید نیستیم.

سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان روابط ایران و اتریش را مثبت توصیف کرد و با اشاره به لزوم گسترش همکاری‌ها از جمله ارتقای روابط دانشگاهی میان دو کشور گفت: علاقه فراوانی برای توسعه همکاری‌های دانشگاهی و اقتصادی میان دو کشور وجود داشته و دولت اتریش از گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند.

ثبات و آرامش منطقه در گرو مبارزه جدی و مسئولانه با تروریسم است
رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار سرتاج عزیز فرستاده ویژه نخست وزیر پاکستان تروریسم را خطری بزرگ برای همه دولت‌ها و ملت‌های منطقه دانست و بر ضرورت تلاش جدی و مسئولانه همه کشورها در جهت مقابله با تروریسم و دست‌یابی به ثبات و آرامش تأکید کرد.
روحاني: می‌توانیم در مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی با ۱+۵ برسیم

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار روابط ایران و پاکستان را دوستانه، صمیمانه و برادرانه توصیف و خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران امنیت و آرامش پاکستان را در راستای امنیت و آرامش خود می‌داند.

رییس جمهوری با بیان اینکه امنیت مرزهای ایران و پاکستان موضوعی بسیار حائز اهمیت برای دو کشور است، بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم در جهت رفع نگرانی‌ها در این خصوص تأکید کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه سطح روابط اقتصادی دو کشور در حال حاضر از جایگاه قابل قبولی برخوردار نیست و باید در راستای توسعه همکاری‌ها تلاش و برنامه‌ریزی شود، گفت: زمینه‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌ها و روابط اقتصادی میان ایران و پاکستان وجود دارد که این بسترها باید ایجاد و فعال شوند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار ایجاد روابط صمیمانه با همه همسایگان خود است، خاطر نشان کرد: مطمئناً تعامل روسا و مقامات دو کشور می‌تواند شرایط جدیدی را در جهت توسعه مناسبات همه جانبه تهران – اسلام آباد ایجاد کند.

سرتاج عزیز فرستاده ویژه نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ پیام کتبی نواز شریف نخست وزیر پاکستان به دکتر روحانی به روابط خوب ایران و پاکستان و اشتراکات فرهنگی میان دو کشور اشاره و تصریح کرد: پتانسیل‌های فراوانی برای ارتقای روابط دو کشور وجود دارد که می‌توان از آنها در جهت گسترش مناسبات ایران و پاکستان استفاده کرد.

فرستاده ویژه نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه باید مکانیزم‌هایی در راستای ارتقای سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور ایجاد شود تا شاهد تقویت و رابطه تنگاتنگی میان بخش‌های مختلف اقتصادی دو کشور باشیم، از دیدگاه مثبت رییس جمهور ایران نسبت به توسعه روابط و همکاری‌ها میان دو کشور تشکر کرد.

وی همچنین با اشاره به وجود مشکلات و معضلات در منطقه گفت: پاکستان نگران تنش‌های فرقه‌ای در دنیا بوده و خواهان گفت و گو در راستای حل این تنش‌ها است.

نیکاراگوئه زمینه حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران ایرانی را فراهم کند
رییس‌جمهوری عصر امروز (دوشنبه) در دیدار ساموئل سانتوز لوپز، وزیر روابط خارجی نیکاراگوئه، روابط ایران و نیکاراگوئه را نشأت گرفته از ریشه‌های عمیق فرهنگی دانست و بر توسعه مناسبات همه جانبه
حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی در این دیدار اساس سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و نیکاراگوئه را بر پایه استقلال و ایستادگی در برابر قدرت‌های مداخله‌گر عنوان کرد و گفت: دو کشور در دو منطقه حساس جهان قرار داشته و همواره در مجامع بین‌المللی در کنار یکدیگر بوده‌اند.
روحاني: می‌توانیم در مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی با ۱+۵ برسیم

رییس‌جمهوری با بیان اینکه زمینه‌های فرهنگی روابط ایران و نیکاراگوئه، گسترش مناسبات همه جانبه را طلب می‌کند، اظهار امیدواری کرد تا روابط دو کشور در همه زمینه‌ها از جمله موضوعات اقتصادی و فرهنگی گرم‌تر و صمیمی‌تر بوده و بیش از پیش گسترش یابد.

دکتر روحانی همچنین با تجلیل از تلاش دولت نیکاراگوئه برای ایجاد و حفظ امنیت و ثبات در این کشور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به اینکه مردم و دولت نیکاراگوئه بتوانند در شرایط ثبات و امنیت فعالیت های خود در راستای توسعه و شکوفایی این کشور را به پیش ببرند، اهمیت قائل است.

رییس‌جمهوری همچنین با استقبال از حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران ایرانی در نیکاراگوئه گفت: باید اطلاعات کافی در خصوص زمینه‌های مناسبی که در نیکاراگوئه برای حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاران ایرانی وجود دارد، در اختیار آنان قرار گیرد.

ساموئل سانتوز لوپز وزیر روابط خارجی نیکاراگوئه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان و مثبت ارزیابی کردن مذاکرات خود با مسئولان ایرانی خواستار توسعه روابط همه جانبه ایران و نیکاراگوئه شد.

وی همچنین با تشریح زمینه های مناسب فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در نیکاراگوئه خواستار حضور شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی در این کشور شد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها