سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد زیباکلام از سکوت دولت یازدهم در قبال هجمه‌ها

آیا سیاست خارجی رادیکالی که در هشت سال گذشته داشتیم، در جهت منافع ملی بود؟ آیا سخن از هولوکاست در جهت تأمین منافع ملی ما بوده است؟ اعتدال به معنی نادیده گرفتن خطاهای فاجعه‌بار افراد تندرو، برای به راه آوردن آنها نیست و منجر به این موضوع هم نخواهد شد.
"صادق زیباکلام" استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: مخالفین و منتقدین دولت و آقای روحانی باید در حمله و ساخت و انتشار سی دی دروغ علیه ایشان کاملا آزاد باشند و اینکه بتوانند از هر بهانه و مستمسکی در جهت تخریب و تهمت به دولت و آقای روحانی سوء استفاده کنند.

زیباکلام در گفت‌وگو با روز نو، با اشاره به همجمه‌های اخیر افراطیون علیه دولت یازدهم گفت: قطعا بسیاری از مخاطبین من ممکن است تعجب کنند که چرا من در روز روشن می‌گویم که مخالفین و منتقدین دولت باید آزاد باشند تا بتوانند علیه ایشان کار کنند و حتی از ابزار و روش‌هایی که اخلاقی و درست نیست بتوانند استفاده کنند؛ البته دلیل این حرف من هم واضح است، چراکه اگر شما جلوی مخالفت با رئیس جمهور و انتقاد از دولت را بگیرید به استناد به اینکه مخالفین دولت عملی غیراخلاقی، غیراصولی و ناجوانمردانه را انجام داده‌اند، آن وقت دولت می‌تواند با هر مخالف و هر منتقدی به بهانه سوء نیت برخورد کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه "ما راهی جز پذیرفتن روشی که در سایر کشورهای توسعه ‌یافته دنیا رایج است، نداریم"، اظهار داشت: در جوامع توسعه یافته، نویسندگان، اصحاب رسانه و مطبوعاتی‌ها و همه افراد مجازند از حکومت و سیاست‌های کشور انتقاد کنند و حتی نسبتی به آن بدهند؛ آنگاه اگر حکومت معتقد بود که آنچه گفته شده نادرست و ناروا بوده و سوءنیتی درکار بوده است، به قوه قضاییه مراجعه می‌کند و خواستار رسیدگی می‌شود.

وی اضافه کرد: در این جوامع، کم نبوده مواردی که دولت علیه یک روزنامه و رسانه اعلام جرم کرده و بر اساس رسیدگی به عمل آمده مشخص شده که این شکایت وارد است یا خیر.

زیباکلام در عین حال با اشاره به لزوم دفاع دولت از مواضع خود تأکید کرد: عالم سیاست عالمی نیست که انتظار داشته باشید افراد، مخالفین و منتقدین با شما درست رفتار کنند و این طبیعی است که آنها از هر نقطه ضعفی سوء استفاده کنند تا یک موضوع جدید را علم کنند. درباره دولت و آقای روحانی هم موضوع به همین شکل است و آنها نمی‌توانند این انتظار را داشته باشند، چراکه اتفاقا مخالفین دولت فکر می‌کنند اخلاق حکم می‌کند که به دولت حمله کنند و همین موضوع ضرورت اقدام دولت برای دفاع از خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: دولت در برخورد با حمله‌های مخالفین دو راه در پیش رو دارد؛ یک روش دفاع حقوقی است که دولت می‌تواند با مراجعه به قوه قضاییه اعلام کند من علیه این جریان، این سازمان و یا این فرد درخواست پیگیری دارم؛ روش دیگر دفاع از خود با روشن کردن اذهان عمومی است که دولت باید با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارد درباره مسائل مطرح شده روشنگری کند.

این استاد دانشگاه ورود قوه قضاییه برای برخوردهای نامتعارف مخالفان را یکی از راه‌های پیش روی دولت برشمرد و ادامه داد: قوه قضاییه در این برخورد باید بی‌طرف باشد و به نحوی رفتار کند که این تصور ایجاد نشود که دستگاه قضا جانب یک جریان خاص را دارد و با جریانی دیگر مخالف است.

این فعال سیاسی همچنین بر ضرورت گفت‌وگو و ارتباط قوی دولت با مردم تأکید کرد و گفت: آقای روحانی می‌تواند با زبان آمار بگوید که اصولگرایان حداقل در مدت هشت سال گذشته چه مشکلاتی را برای کشور به وجود آوردند؛ مثلا سیاست پرداخت نقدی یارانه که در زمان اصولگرایان در سال 89 به راه افتاده و متأسفانه مجلس اصولگرا، دولت اصولگرا، رادیو تلویزیون اصولگرا، مطبوعات اصولگرا و مراجع وابسته به حکومت و غیره همگی از آن حمایت کردند، ببینید که چه تخریبی برای اقتصاد کشور دربر داشته است و این تصمیم چقدر خلاف منافع ملی ما بوده است.

وی افزود: آقای روحانی می‌تواند درباره بودجه آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، حمل و نقل عمومی کشور، مترو، مبارزه با آلودگی هوای تهران، معضل کم‌آبی و دیگر مسائل با مردم سخن بگوید؛ اینکه چقدر درباره اینها سرمایه‌گذاری و هزینه شده، یا اصلا این موضوعات چقدر برای اصولگرایان اهمیت داشته و در عین حال چقدر به واسطه یارانه‌ها در این دو سه سال گذشته پرداخت شده است. چگونه پرداخت یارانه فله‌ای برای حدود 75 میلیون نفر آن هم هرماه مبلغ 45 هزار و 500 تومان، دارد تیشه به ریشه اقتصاد کشور می‌زند.

زیباکلام با انتقاد از سکوت دولت جدید در برابر مسائل و موضوعات موجود در دولت گذشته گفت: ما از طرف دولت درخصوص بحث یارانه‌ها، در بحث مذاکرات هسته‌ای، سیاست خارجه سکوت می‌بینیم. آیا سیاست خارجی رادیکالی که در هشت سال گذشته داشتیم، در جهت منافع ملی بود؟ آیا سخن از هولوکاست در جهت تأمین منافع ملی ما بوده است؟ اعتدال به معنی نادیده گرفتن خطاهای فاجعه‌بار افراد تندرو، برای به راه آوردن آنها نیست و منجر به این موضوع هم نخواهد شد.

وی ادامه داد: تصور بر این بود که سکوت در قبال آنچه که در بند 350 زندان اوین اتفاق افتاد، باعث کاهش تنش در بین فعالان و احزاب سیاسی می‌شود و یک رضایت نسبی در جامعه به وجود بیاید، در حالی که هیچ‌وقت اصولگرایان از ایشان راضی و خشنود نخواهند شد، همچنان که شما دیدید فیلم "من روحانی هستم" بعد از اتفاقات بند 350 و سکوت دولت بیرون آمد؛ اصولگرایان هرچه را که به ذهنشان برسد و بتوانند به واسطه آن به آقای روحانی لطمه بزنند مطمئنا از آن استفاده خواهند کرد، حتی از مهمانی سعدآباد.

زیباکلام تأکید کرد: آقای روحانی فکر می‌کنند که با نجیبانه رفتار کردن، با رفتار متعادل و با سرخ نگه داشتن صورت خود با سیلی، اصولگرایان موضع آتش‌بس را در پیش می‌گیرند و دیگر کاری به کار دولت نخواهند داشت؛ آقای روحانی اگر جدی‌ترین حمایت را هم از اصولگرایان بکند و حتی اگر به رهبران اصلاح‌طلب مثل آقای خاتمی و رفسنجانی حمله کند، مطمئن باشید که آقای روحانی به هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایط و هرگز از سوی اصولگرایان پذیرفته نخواهد شد؛ چراکه اصولگرایان اساسا آقای روحانی را از خودشان نمی‌دانند.

این استاد دانشگاه، نتیجه سیاست فعلی دولت در عدم موضع‌گیری در برابر برخی مسائل روز را نگران‌کننده عنوان کرد و گفت: دکتر روحانی آن پایگاه مهم اجتماعی که علی‌رغم تمام تردیدها با حضور و رأی مردم در 24 خرداد به دست آورده بود، با ادامه سیاست‌های خود در قبال مخالفان، از دست خواهد داد و با عرض تأسف باید بگویم که تا همین‌جا هم بخشی از آن را از دست داده‌اند.

زیباکلام با اشاره به گفت‌وگوهای تلویزیونی گذشته دکتر روحانی گفت: متأسفانه آقای روحانی در گفت‌وگوهای تلویزیونی کمتر در مورد مسائل مردم صحبت می‌کنند، در صورتی که ماهیت این ارتباط نزدیک این است که ایشان درباره مسائل مهم و جدی مردم صحبت شود. در این صحبت‌ها باید درباره مسائل روز و حقیقت جامعه صحبت شود و از گفتن اینکه خوب، خوب است و بد، بد است دوری شود، چون اینگونه مماشات کردن، نه تنها موضع اصولگرایان را عوض نخواهد کرد، بلکه باعث ریزش بیشت راعتماد مردم و از دست رفتن آن پایگاه مردمی خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٢-١٣٩٣, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها