سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فلاحت پیشه:

مردم نمی‌خواهند خودسرها در کشور تعیین تکلیف کنند

در هیچ کشوری تجمعاتی که تهدید کننده منافع ملی است برگزار نمی شود. منافع ملی به هر شکلی باید از سوی جریانات سیاسی پاس داشته شود حتی اگر که مسیر تامین منافع ملی با سلیقه آنها همخوانی نداشته باشد.
یک فعال سیاسی اصولگرا درباره بروز نشانه های تازه نسبت به فعال شدن جریانات خودسر در کشور گفت: با توجه به تجربه تلخی که نسبت به خودسری ها در کشور وجود دارد، مردم حاضر نیستند کسانی که منافع خود را در آشوب و اقدامات خودسرانه تامین می کند برای این ممکلت تعیین تکلیف کنند.

حشمت الله فلاحت پیشه، استاد دانشگاه، در گفتگو با فرارو درباره فعال شدن دوباره جریانات خودسر در کشور که ظهور و بروز تازه خود را با بر هم زدن سخنرانی حسن خمینی و برگزاری برخی همایش ها و تجمعات به منصه ظهور رسانده اند گفت: من اعتقادم بر این است که فضای سیاسی ایران دهه 1390 با ایران دهه 1370 با گذشت 15 تا 20 سال بسیار تفاوت کرده است و از تجربه و پختگی بیشتری برخوردار شده است.

وی افزود: در طول سال های گذشته ایران شرایط مختلف حضور مردم را تجربه کرده است، حضور انتخاباتی، خیابانی، متینگی و... به اندازه کافی بوده است و تجربه لازم در این باب کسب شده است.

فلاحت پیشه، با تاکید بر اینکه حاکم شدن نظم در سخنرانی و اعتراضات مردمی واقعیتی است که در دنیای امروز وجود دارد گفت: در بسیاری از کشورهای دموکرات جهان، کارناوال ها و متینگ ها و پارک گفتگوها در قالب جامعه مدنی با نظم بالا و بدون هیچ مشکل جدی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه راهکار برگزاری با نظم تجمعات و اعتراضات و مقابله با خودسری ها در کشور حاکم شدن رفتارهای معترضان بر مدار قانون است گفت: یک راهکار مناسب در این رابطه این است که دولت ساز و کار لازم را ارایه دهد تا صدور مجوز برای برگزاری تجمعات و متینگ ها تسهیل شود.

این استاد دانشگاه افزود: در این صورت وزارت کشور به عنوان نهاد تامین کننده امنیت می تواند با نظارت و به کار گیری ابزارهای قانونی خود به حاکم شدن نظم بر تجمعات، متینگ ها و اعتراضات کمک کند. خلا حضور وزارت کشور و ابزارهای تامین کننده نظم می تواند منجر به بی نظمی و بروز خودسری ها شود.

فلاحت پیشه درباره موضوع دیگری که می تواند از بروز خودسری ها در جامعه به واسطه برگزاری تجمع ها و اعتراضات جلوگیری کند گفت: در هیچ کشوری تجمعاتی که تهدید کننده منافع ملی است برگزار نمی شود. منافع ملی به هر شکلی باید از سوی جریانات سیاسی پاس داشته شود حتی اگر که مسیر تامین منافع ملی با سلیقه آنها همخوانی نداشته باشد.

وی افزود: برگزار کنندگان جلسات سخنرانی ها و متینگ ها باید در نظر داشته باشند که اولویت خود را منافع ملی قرار دهند و از برخورد سلیقه ای جلوگیری کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر افراد و گروه ها خود را فرا قانونی ندادند خودسری ها بروز پیدا نمی کند گفت: در ایران بر اساس قانون، هیچ کس فراقانونی نیست. حتی رهبر انقلاب بارها اعلام کرده اند که فراتر از قانون نیستند. وقتی مقام معظم رهبری خود را فراقانونی نمی دانند، به طریق اولی جریانات سیاسی هم باید از روش و منش ایشان تبعیت کنند و در چارچوب قانون عمل کنند.

وی افزود: اگر رفتارها سیاسی در ایران قانونی شود و برای هیچ فرد و گروهی این استنباط ایجاد نشود که از پشتوانه سیاسی برخوردار است، برخوردهای سلیقه ای و خودسری ها به طرز چشم گیری کاهش پیدا می کند. بنابراین آنچه را که به نام خودسری مشاهده می کنیم عمدتا به دلیل قانون گریزی ها است.

فلاحت پیشه گفت: به غیر از نهادهای رسمی و دولتی، نهادهای انقلابی باید توجه داشته باشند که بخشی از خودسری ها در جامعه به نام آنها نوشته می شود.

وی با تاکید بر اینکه نهادهای انقلابی خدمات زیادی را به نظام و انقلاب کرده اند گفت: این نهادها بدانند وقتی که تحت پوشش این نهادها نظم سخنرانی های برهم می خورد و تجمعات غیر قانونی و خودسرانه برگزار می شود، بیشترین ضربه به این نهادها وارد می شود و به نوعی از اجر خدماتشان نزد مردم کاسته می شود.

این استاد دانشگاه افزود: خود این نهادهای انقلابی هم می دانند که یکی از راهکارهای کنترل خودسری ها عمل به قانون و تبعیت از شورای عالی امنیت ملی است. به هر حال همه نهادهای نظامی وشبهه نظامی زیر نظر شورای عالی امنیت ملی هستند و بدون دستور این شورا اجازه ورود به صحنه اعتراضات و تجمعات ندارد. ضمن آنکه اساسا ورود نهادهای نظامی به دسته بندی های سیاسی غیر قانونی است.

وی در خاتمه گفت: نکته آخر آنکه مردم ایران به اندازه کافی دارای مشکل و گرفتاری هستند، میزان آن در سال های اخیر هم آنقدر زیاد شده است که به نظر می رسد که مردم دیگر تاب و توان تحمل مشکلات را نداشته باشند. سابقه هم نشان داده است که هرگونه خودسری و قانون گریزی، منافع ملی را تضعیف کرده است بنابراین با توجه به تجربه تلخی که نسبت به خودسری ها در کشور وجود دارد مردم حاضر نیستند که کسی که منافع خود را در آشوب و اقدامات خودسرانه تامین می کند برای این ممکلت تعیین تکلیف کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٢-١٣٩٣, ٢١:۵٢

   

پر مبحث ترین ها