سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عوامل سازنده من روحانی هستم.: دولت از ما شکایت کند

داشتن اسم هنری پدیده متداول و معمولی است و نام معصومه نبوی نیز عنوانی است که کارگردان این فیلم برای خود انتخاب کرده است اما واقعیت این است که در پایان تیتراژ اسم واقعی این مستندساز دیده می شود.
سازندگان مستند "من روحاني هستم" در نشست خبري درباره اين مستند توضيحاتي را ارائه دادند. نشست عوامل به گفته سازندگان براي خاتمه دادن به جنجال ها ترتيب داده شد. اين نشست در خبرگزاري نسيم و با حضور چند تن از عوامل برگزار شد. گزيده اي از اظهارات عوامل مستند"من روحاني هستم" را به نقل از نسيم مي خوانيم:

گزيده اي از سخنان زهرا حقی، نماینده گروه چند رسانه‌ای شفق
از همان ابتدای روی کار آمدن آقای روحانی مشخص بود که به دلیل دوری 8 ساله ایشان از فضای سیاسی از شخصیت ایشان سواستفاده کنند و تصویری جعلی از ایشان به نمایش بگذارند. به همین سبب ما سعی کردیم که بیشترین تکیه تحقیقاتمان را بر اساس منابع رسمی منتشر شده بگذاریم. به علت این که ما علم قطعی به حساسیت آن داشتیم بیشترین کار را بر روی تحقیق آن گذاشتیم. ما چندین بار به کتابخانه دانشگاه تهران، مجلس و مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه داشتیم.

آقای روحانی به تنظیم کتاب خاطرات خود خیلی حساسیت داشتند و این مسئله ما را در سندیت این کتاب مطمئن‌تر می‌کرد. این کتاب تا سال 58 را روایت می‌کرد. برای پس از آن سعی کردیم به منابع نزدیک به ایشان رجوع کنیم. بنابراین به خاطرات آقای هاشمی رجوع داشتیم.
اولین معیار ما عدم نقض حریم شخصی بود؛ اینکه وارد حریم شخصی ایشان نشویم و هر آن چه از آقای روحانی می‌گوییم همانی باشد که آقای روحانی خودشان گفته‌اند و به صورت رسمی منتشر شده است.

معیار دوم حفظ شأن دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور ایران بود. ما اصلاً به دنبال مسائل و اطلاعات حاشیه دار نرفتیم. چون نمی‌خواستیم حاشیه‌ای داشته باشیم. زیرا یکی از خط قرمزهای ما عدم حاشیه‌سازی برای دولت‌هاست.
در دی ماه گذشته نسخه نهایی این مستند آماده شد. با توجه به این که روز تولد رییس جمهور 9 دی ماه است برای اولین بار از شبکه خبری اجتماعی افسران این مستند رونمایی شد. پس از این رونمایی درخواست اکران از سوی افراد مختلف به ما رسید.
اولین اکران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران همان دانشکده خود رئیس‌جمهور صورت گرفت و برخوردها خیلی منطقی بود و بینندگان نظرات خود را می‌دادند.
برخورد قشر دانشجو برخوردی منطقی و به دور از هیجان و جنجال بود و منتقدین و حامیان دکتر روحانی صحبت می‌کردند و تشکر هم می‌کردند.

چهار ماه از رونمایی از این مستند گذشت و اکران های زیادی صورت گرفت و ما به سراغ کار بعدی خود رفتیم. عده‌ای اولین روز بعد از آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مصاحبه‌ای با یک منبع آگاه از نهاد ریاست جمهوری و سپس با مصاحبه تند مشاور فرهنگی رئیس جمهور که ادبیات امنیتی و واقعا شگفت‌انگیزی داشت، پروژه تخریب این مستند را آغاز کردند و به یکباره ما تیتر اول همه این روزنامه ها شدیم. مگر می‌شود چنین اتفاقی بدون اتاق فکر صورت گرفته باشد؟!. چند نفر خاص برای این روزنامه‌ها مطلب می‌نوشتند و هر روز مسئولینی را که حتی مستند را ندیده بودند، وادار به موضع گیری می‌کردند. فتنه به ما نشان داد این رسانه ها از بیرون خط می گیرند. سناریویی که علیه ما اجرا شد خیلی جالب و عجیب شد. ابتدا به محتوا و تدوین اشکال گرفتند. منابع را نشان دادیم. سپس گفتند مغرضانه ساختید ولی وقتی مخاطب می‌دید برایش سوال بود که کجای آن مغرضانه است؟!. و اخیراً اشکالی که همین الان که من این جا هستم به این مستند گرفته اند این است که چرا الان چنین چیزی را ساخته اید؟

هزاران دروغ علیه ما نوشته شد؟ چرا؟ به چه پشتوانه ای این همه دروغ گفته شد؟ اینهایی که این همه دروغ گفتند و تهمت زدند چرا خود را مصون از برخورد می دانند؟ آیا چاپ این همه دروغ با پول شخصی است یا پول بیت المال؟ چرا این همه دروغ؟ این همه افترا و تهمت؟ چرا این همه فشار بر روی قوه قضاییه برای برخورد با چند دانشجو؟

تا مرز تکذیب هویت ما پیش رفتند. من امروز این جا هستم با همه معذوریت‌هایی که یک خانم دارد این جا در برابر دوربین‌ها هستم تا با شجاعت از مظلومیت این مستند دفاع کنیم. از ما شناسنامه خواستند آیا همیشه با مستندها این طور برخورد می‌کنند؟ ما با شناسنامه و گذرنامه‌مان آمده‌ایم تا بگوییم ازین پس قرار است هر که نقد می‌شود با شناسنامه باشد.
تمام اطلاعات مستند ما معتبر است و با استناد به کتب منتشر شده رسمی صورت گرفته است و تمام این فیلم‌هایی که ما استفاده کردیم در اینترنت قابل دانلود است و از هیچ منبع محرمانه‌ای استفاده نکرده‌ایم.

تخریب کنندگان ما شهامت این را نداشتند که از پشت پرده بیرون بیایند. ما این مستند را از خاطرات آقای هاشمی ساخته‌ایم. اگر مدعی هستید این بخش از مستند دروغ است چرا با ما برخورد می کنید؟ شاید شهامت این را ندارید که بگویید شاید خاطرات آقای هاشمی دروغ است.

برای ما جالب است که از یک مستند 56 دقیقه‌ای فقط به یک بخش خاص بپردازند تا کار ی کنند که آن مستند دیده نشود.
مگر رئیس‌جمهور نگفتند بهترین ممیزی را وجدان مردم می‌دانند؟. اجازه بدهند مردم این مستند را ممیزی کنند. اجازه بدهند این مستند اکران شود تا در ممیزی وجدان مردم واقع شود نه این که جلوی اکران آن را بگیرند.
به ما می گویند دروغ گفته‌اید؟ اگر می‌گفتیم روحانی اصلاح‌طلب است و به نخست وزیری میرحسین موسوی رای داده است راستگو بودیم؟ تقصیر مستندساز چیست که اقای روحانی به موسوی رای نداده است و یکی از عوامل موثر در جمع کردن غائله 18 تیر است.

ما به کارمان اعتقاد داشتیم و جزم ما بر ادامه این راه هست. من چند جمله خطاب به اقای روحانی به عنوان فردی که شناسنامه و گذرنامه ام را نشان دادم و اثرم نیز شناسنامه‌دار است می گویم: ما فکر می‌کردیم ابتدایی ترین معذورات یک خانم و ابتدایی‌ترین اخلاق رسانه‌ای رعایت می‌شود، اما نشد.

خطاب من به ایشان به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشورمان این است:

ما این دغدغه را داریم که کسانی که وقتی به حکم خدا توهین می شود، سکوت می کنند، امروز در برابر مستندی که سوابق انقلابی شما را نشان می‌دهد شروع به عربده کشی کرده‌اند، فکر می‌کنیم این ها قصد دارند هاله‌ای برای شما ایجاد کنند تا منتقدین شما را از شما جدا کنند. اتفاقاتی که دارد امروز اتفاق می افتد شباهت زیادی به سال 75 دارد. این روزنامه‌های زنجیره‌ای شباهت زیادی به روزنامه‌های زنجیره ای آن سالها دارد. اقای رئیس‌جمهور اینها کسانی هستند که شعار "عبور از روحانی" را سر خواهند داد. ما به وعده های الهی اعتقاد داریم "ان تنصروالله ینصرکم" ما برای خدا کار کردیم و خدا هم به ما تفضل کرد و ما با ایمان به وعده های الهی ادامه خواهیم داد. این "غوغازیست‌ها" برای محکمه الهی چه جوابی آماده دارند؟ یقین بدانید که آن روز و آن محکمه نزدیک است.

گزيده اي از سخنان یاسر جلالی، مدیر سفیر فیلم
ما ترجیح می دهیم که به کار بپردازیم تا به حاشیه اما وقتی دیدیم در حد سران قوه نیز در این مسأله وارد شدند لازم دیدیم پاسخ دهیم. این مستند از جنس کارهای شبکه های اجتماعی است که دولت هم به دنبال رفع فیلتر است.
در این 4-5 سال موجی در فضای مستند سازی شکل گرفته و مرکز هایی همچون "سفیر فیلم" در حال شکل‌گیری است. ما تلاشمان را بر این گذاشته‌ایم که برای کشور آورده‌ای داشته باشیم.

مستند "من روحانی هستم" اولین محصول ما نیست و همین الان 18 اثر بر روی سایت ما برای فروش قرار دارد.
در همه مدت فعالیت ما کسی "ندیده" مستندهای ما را نقد نکرده بود. کار "مستند من روحانی هستم" جزو مستندهایی است که تاریخ را روایت می کند و "عبرت پژوهی" نیست. یکی از دلایلی هم که ما به سبب آن پذیرفتیم که این مستند را در سایت خود توزیع کنیم همین بوده است.

برخی مسائل مربوط به این مستند به ما مربوط نیست. اگر آقای لاریجانی و روحانی و هاشمی با هم اختلاف نظر دارند، این اختلاف نظر به ما مربوط نمی‌شود.

در هر دوره ای "سفیر فیلم" متهم به گرایشی خاص شده است که این برای ما جذاب است. ما بعد از مستند "یزدان تفنگ ندارد" متهم به انتساب به جریان انحرافی شدیم. بعد از مستند "کدام انحراف؟" متهم به "دولت‌ستیزی" شده‌ایم و اکنون نیز متهم به" تقابل علیه دولت یازدهم" شده‌ایم.
ما از این اتهام‌ها نمی ترسیم. کسی که وارد رسانه می‌شود این را باید به صورت پیش‌فرض بگیرد که در دوره‌های مختلف برچسب‌های مختلفی بخورد.

ادبیات امنیتی در فضای فرهنگی پسندیده نیست. تجربه نشان داده کسانی که با این ادبیات وارد فرهنگ شده‌اند ماندگار نشده‌اند.
توصیه ما این است که فضا را نباید دو قطبی کرد. کشور در مراحل و شرایط حساسی است. ما به جای ایجاد فضاهای دو قطبی کاذب به مسائل مختلف اقتصادی بپردازیم و با مطالبه از دولت و کمک به آن به کشور خدمت کنیم.

در حال حاضر این ترس برای ما به وجود آمده است که کارهایی که در حوزه بانکداری و نفت آماده کرده‌ایم نیز با برخورد امنیتی مواجه شود. دوستان رسانه‌ای کمک کنند تا این فضای امنیتی در حوزه فرهنگ و رسانه را عوض کنیم و فضا به حالت قبل برگردد.
کسانی که مستند را ندیده اما در مورد آن اظهار نظر کردند، وضع مالی‌شان هم که خوب است و از دریافت یارانه‌ها هم انصراف داده‌اند، مستند را بخرند و ببینند.

سه بار سرور ما عوض شد. ما پیش بینی این حجم از مخاطبین برای دانلود نداشتیم و سرور ها را اضافه کردیم. چندین بار از داخل کشور به سایت ما حمله شد، قوانین کشور به ما اجازه می‌دهد که در این باره پیگیری کنیم.
بیش از 150 مورد از روزنامه ها و رسانه ها به ما حمله شده و تهت زده‌اند. این افراد خودشان را خیلی در دایره حفاظت شده دولت نبینند و آماده جواب دادن باشند.

ما استقبال می کنیم دادگاهی تشکیل شود و از دولت خواهش می‌کنیم که از ما شکایت کند. ده روزی است که معاونت حقوقی دولت هنوز نتوانسته است مستندات خود را به دادستان تحویل دهد.نامه‌های لغو مجوز اکران مستند در دانشگاه‌ها موجود است.

سخنان نیکی ملکی، مدیر افسران در نشست خبری

مستند "من روحانی هستم" فتنه گران و نظام سلطه را ناامید کرده است. این مستند سوابق انقلابی آقای روحانی را بیان و به حضور ایشان در حساس‌ترین پرونده‌های نظام پرداخته است.
فرزندان امام خمینی(ره) در سنگرهای مختلف فرهنگی حضور دارند و در حال فعالیت هستند و گروه چندرسانه‌ای "شفق" تنها یکی از این گروه‌ها است.
9 دی ماه 1392 مستند "من روحانی هستم" در فضای مجازی اکران و در بهمن ماه در دانشگاه حقوق دانشگاه تهران اولین اکران در فضای حقیقی بود. در این فاصله در جاهای مختلف اکران شده است. در هیچ یک از این اکران ها فضا جنجالی نشده است و منتقدین و حامیان رییس جمهور همه این مستند را دیدند اما یک دفعه شاهد این بودیم که یک روز شنبه‌ای که سرکار خود آمدیم و اتفاق خاصی هم نیفتاده بود، تیتر یک چندین رسانه موضوع مستند "من روحانی هستم" شد و در طی یک هفته ده‌ها دروغ بزرگ در مورد آن گفته شد و تبدیل به مسئله یک کشور شد.
این حاشیه‌ها ادامه دارد و ما ضرورت دیدیم تا این تیم طی یک کنفرانس خبری به این جنجال‌ها خاتمه دهد.
ما و آقای روحانی همه خود را زیر خیمه انقلاب می دانیم. دشمنان مطمئن باشند نسل انقلابی که وارد عرصه فرهنگ شده‌اند با این جنجال‌ها از حاشیه به در نخواهند شد.

یکی از بحث ها این بود که این مستند را حامیان رئیس‌جمهور سابق ساخته‌اند! در حالیکه "سفیر فیلم" مستندی ساخته با عنوان "کدام انحراف؟. اینها از آن برچسب‍‍‌هایی است که برای تخریب مستند بوده است. بچه‌های انقلاب این کارها را انجام داده‌اند و هر جا لازم باشد با ساخت مستند به روسای جمهور کمک می‌کنند.

معصومه نبوی اسم مستعار است

در ادامه این نشست زهرا حقی پژوهشگر و نماینده مرکز چند رسانه ای «شفق» در پاسخ به این سؤال که چرا کارگردان این فیلم مستند در این نشست حضور ندارد، گفت: یکی از انتقادهایی که مطرح می شد دلایل عدم حضور کارگردان این فیلم در فضای رسانه بود و ممانعت این کارگردان از حضور در فضای رسانه را دلیلی بر عدم وجود وی می دانستند. این در حالی است که کارگردان این فیلم سالهای سال در عرصه مستندسازی فعالیت می کند و در تمام این سالها با نام مستعار نبوی فیلم ساخته است.

حقی در ادامه افزود: داشتن اسم هنری پدیده متداول و معمولی است و نام معصومه نبوی نیز عنوانی است که کارگردان این فیلم برای خود انتخاب کرده است اما واقعیت این است که در پایان تیتراژ اسم واقعی این مستندساز دیده می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٢-١٣٩٣, ١٩:٢٠

   

پر مبحث ترین ها