سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حیدرپور:

مسائل غیرهسته‌ای در مذاکرات از نظر جمهوری اسلامی مسموع نیست

امروز هم اصول و چارچوب ما همان است و با قدرت کار خود را پی می‌گیریم؛ سانتریفیوژها، مراکز و تاسیسات هسته‌ای ما باقی می‌مانند و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند. در عین حال ممکن است براساس نیاز یا عدم نیاز به بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای، تغییراتی در آنها ایجاد کنیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر غربی‌ها مساله‌ای به جز مساله هسته‌ای را در این مذاکرات مطرح کنند، از نظر جمهوری اسلامی مسموع نیست.

عوض حیدرپور در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به مذاکرات سال‌های گذشته ایران با گروه 1+5 اظهار داشت: این مذاکرات فقط در خصوص مسائل هسته‌ای بوده و از ابتدا هم اعلام کرده‌ایم که ما در این مذاکرات به جز مسائل هسته‌ای، در خصوص مسائل دیگر بحث نمی‌کنیم، بنابراین اگر آنها مساله‌ای به جز مساله هسته‌ای را در این مذاکرات مطرح کنند، از نظر جمهوری اسلامی مسموع نیست.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در رابطه با مذاکرات هسته‌ای این است که ما از ابتدا اعلام کردیم که هر گونه مذاکره ما منوط به این است که در مذاکرات گام نهایی، حق غنی‌سازی و توانایی غنی‌سازی برای جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شود و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان برای تامین نیازمندی‌های پزشکی، کشاورزی و تحقیقاتی مورد تایید قرار گیرد.

حیدرپور با اشاره به این‌که ما به آنها اعلام کرده‌ایم برای این فعالیت‌های هسته‌ای، از نظارت، بازدید و مونیتورینگ دقیق علمی براساس مقررات NPT نگرانی و هراسی نداریم، خاطرنشان کرد: امروز هم اصول و چارچوب ما همان است و با قدرت کار خود را پی می‌گیریم؛ سانتریفیوژها، مراکز و تاسیسات هسته‌ای ما باقی می‌مانند و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند. در عین حال ممکن است براساس نیاز یا عدم نیاز به بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای، تغییراتی در آنها ایجاد کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ممکن است آنها در این مذاکرات، مساله‌ای فراتر از مساله هسته‌ای را مطرح کنند، گفت: این موضوع به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست. همان‌گونه که مقام معظم رهبری در بازدید خود از دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران تاکید فرمودند، ایران تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در همه امور و شئونات دفاعی، کشوری کاملا وابسته به قدرت‌های شرق و غرب به‌شمار می‌رفت‌ اما بحمدالله امروز جمهوری اسلامی ایران، با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و هدایت‌های نیروهای جوان، حزب‌اللهی و بسیجی به میزانی از قدرت دفاعی دست یافته که امروز ما قدرت نخست منطقه و در حوزه قدرت موشکی، قدرت نخست جهان و یکی از هفت قدرت برتر جهانی هستیم.

حیدرپور با بیان این‌که امروز توانایی جمهوری اسلامی در حوزه موشکی، ساخت انواع پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین، از هیچ ابرقدرتی کمتر نیست، اظهار داشت: نمونه بارز این مساله این است که جمهوری اسلامی توانست با روش مهندسی معکوس، مدل بومی هواپیمای بدون سرنشین RQ 170 را بسازد و امروز آمادگی داریم که این هواپیما را به‌صورت انبوه تولید کنیم.

وی افزود: برداشتی که ما از توانایی‌ها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران داریم، این است که این توانایی، قدرت بازدارنده در برابر هر نیروی مهاجم و هر دشمنی است که خیالات خامی را در ذهن خود داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصل سوم قانون اساسی که ارتقا و حفظ توان دفاعی کشور را وظیفه همگانی می‌داند، گفت: مجلس شورای اسلامی مانند گذشته پشتیبانی‌ها، همراهی‌ها و همکاری‌های لازم را در خصوص اقدامات انجام‌شده و حمایت از این اقدامات و برنامه‌های آینده، به‌صورت جدی انجام خواهد داد و برای تقویت بنیه دفاعی، همواره پشتیبان نیروهای مسلح خواهد بود.

حیدرپور تصریح کرد: باید توانمندی‌های موشکی ایران تداوم پیدا کند و تیم مذاکره‌کننده ایران هرگز نباید در این رابطه کوتاه بیاید‌ چراکه زحمات فراوانی در این مسیر کشیده شده و تداوم فعالیت‌های موشکی به توانایی بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران، کمک شایانی می‌کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٢-١٣٩٣, ٢١:۵٧

   

پر مبحث ترین ها