سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عارف: اگر يک قشر خاص نوعی فکر را نمی‌پسندد، نباید کل جامعه را از آن محروم کرد

انتظاری که از صدا و سیما به عنوان فراگیرترین رسانه در جامعه وجود دارد این است که همه سلایق پذیرفته شده در کشور بتوانند در رسانه ملی آثار خود را به نمایش بگذارند و نباید با ابزارهایی سلیقه ای و سانسور مانع از تولید آثار ارزشمند در صدا و سیما شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نباید به دلیل اختلاف سلیقه جزیی، هنرمند را محدود کرد چرا که هنرمند می تواند پیام انقلاب ما را با قابلیت های خاص خود به جهانیان برساند.

به گزارش انتخاب، محمدرضا عارف در دیدار جمعی از تهیه کنندگان، کارگردانان و بازیگران عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون به نقش تاثیر گذار هنرمندان در شناخت ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت:از آنجا که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود می توان با ابزار فرهنگی انقلاب را صادر کرد.

رییس بنیاد امید ایرانیان بر ضرورت حاکمیت فرهنگ بر امور فرهنگی تاکید کرد و گفت: حاکم شدن نگاه سیاسی به فرهنگ و هنر آسیب جدی به ساحت فرهنگ می زند و باعث بی انگیزه شدن اهل فرهنگ و هنرمندان می شود.

عارف هنر را ابزاری توانمند برای بیان درد ها و معضلات و نیز قابلیت های جامعه دانست و گفت: احساسی که توسط هنر منتقل و توسط جامعه درک می شود درک یک مشکل در درون جامعه است و ارزشمند است، زمانیکه طیف های مختلف از هنرمندان نسبت به یک مسئله ای درون جامعه هشدار می دهند، نشان از یک بیماری است که در وجود انسان اولین شاهدش فریاد ناشی از درد است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان درباره نقش هنرمندان در رشد و تعالی فرهنگ کشورمان تصریح کرد: اکثر هنرمندان کشور همسو با ارزش های پذیرفته شده در قانون اساسی هستند و بسیاری از آثار فاخر تولیده شده در حوزه سینما و تلویزیون توسط هنرمندان متعهد کشورمان صورت می گیرد و جفا در حق هنر و فرهنگ کشور است اگر بخواهیم با نگاه باندی و گروهی با هنرمندان برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه وجود سلائق و علائق مختلف نزد هنرمندان طبیعی است،اظهار داشت: اگر قشری از اقشار جامعه نوعی سلیقه و فکر را نمی پسندد، نباید کل جامعه را از آن محروم کرد و این ظلم به هنر، هنرمند و مردم است.

عارف با انتقاد از برخورد با برخی از هنرمندان،یادآورشد: انتظاری که از صدا و سیما به عنوان فراگیرترین رسانه در جامعه وجود دارد این است که همه سلایق پذیرفته شده در کشور بتوانند در رسانه ملی آثار خود را به نمایش بگذارند و نباید با ابزارهایی سلیقه ای و سانسور مانع از تولید آثار ارزشمند در صدا و سیما شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید برای اعتلای هنر و هنرمند در جامعه اشاره کرد و گفت: وقتی می بینیم عده ای با نگاه سیاسی به دنبال حاشیه سازی برای مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند متاسف می شویم همه باید با نگاه فرهنگی و به دور از سیاسی کاری و درچارچوب سیاست های کلی فرهنگی کشور به متولیان فرهنگی کشور کمک کنند تا فرهنگ و هنر به جایگاه واقعی خود برسد.

در این دیدار برخی از هنرمندان به بیان مشکلات خود پرداختند و از رئیس بنیاد امید ایرانیان خواستند در انتقال این مشکلات به مسئولان مربوطه نقش آفرین باشد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:٢۵

   

پر مبحث ترین ها