سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

باهنر: برای شکست مذاکرات هم برنامه داریم

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٠٩    نسخه چاپی    
دبیرکل جبهه پیروان با بیان اینکه در انتخابات آینده فضای مختلفی به وجود می‌‌آید و سناریوهای مختلفی قابل پیش‌بینی است گفت: فعالان سیاسی کشور را می‌توان در 4 گروه عمده اصلاح‌طلبان رادیکال و هنجارشکن، اصلاح‌طلبان معتدل، اصولگرایان تندرو و اصولگرایان معتدل تقسیم‌بندی کرد.
نایب رئیس مجلس با اشاره به بحث مذاکرات ژنو گفت: بدترین حالت مذاکرات هم که شکست است ما برای آن فکر کرده‌ایم و در این زمینه هم برنامه داریم اما اراده نظام تبدیل بازی به برد - برد است لذا اگر طرفین نتوانند بازی برد - برد را طراحی کنند ممکن است کار به بن‌بست برسد اما برای همان هم ما راه حلی طراحی کرده‌ایم.

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین صبح امروز پنجشنبه در پیش کنگره حزب متبوعش که با حضور دبیران استانی در دفتر جامعه مهندسین برگزار شد اظهار داشت: ما همواره در طول فعالیت جامعه مهندسین تلاش کرده‌ایم که بر مبنای اساسنامه خود کار را پیش ببریم و از این رو همواره یک حرکت مستمر و رفتار تشکیلاتی داشته‌ایم.

باهنر با بیان اینکه قضاوت درباره موفقیت تشکل ما به عهده دیگران است اما ما از کارهای انجام شده راضی نیستیم،‌افزود: ما می‌توانستیم از فرصت‌های زیادی استفاده کنیم لذا برخی موانع را با بی‌تدبیری خود ایجاد کرده‌ایم.

دبیرکل جامعه مهندسین ادامه داد:‌با وجود مشکلات و فراز و نشیب‌ها جامعه اسلامی مهندسین در اوضاع بیابانی تشکیلات، کار خود را به صورت مستمر و پابرجا ادامه داده‌ایم و به وظایف خود عمل کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در فعالیت‌های انتخاباتی چهره ما تحت عنوان جبهه پیروان نمایش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از موثرترین احزاب جبهه همین جامعه مهندسین است که در انتخابات مختلف انجام وظیفه کرده و نتیجه هم برای ما مهم بوده است.

باهنر با اشاره به فعالیت‌های تشکیلاتی حزب متبوعش تصریح کرد: ما در ظرف چند ماه اخیر تلاش‌های زیادی را برای ورود نسل جدید و پرتحرک و پویا به جامعه مهندسین انجام دادیم و مطالبه جدی ما نیز ورود نیروهای جوانتر به تشکل است.

دبیرکل جامعه مهندسین تشکل متبوع خود را از معدود تشکل‌هایی دانست که اختلافات درون گروهی تشکیلاتی را به بیرون بروز نداده است و گفت: البته برخی تشکل‌های عضو جبهه در این چاله افتادند و ما سعی می‌کنیم که این مشکلات را حل کنیم اما خیلی کار می‌برد.

وی در ادامه سخنان خود به بحث مذاکرات ژنو پرداخت و تأکید کرد: مذاکرات بر روی فعالیت‌های کشور سایه انداخته و از کارهای اساسی دولت یازدهم محسوب می‌شود.
باهنر مذاکرات را امری بسیار سخت، تکنیکی، پیچیده و جنگ تمام‌عیار توصیف کرد و افزود: بنابراین ما باید در این شرایط از سرداران جبهه دیپلماتیک خود حمایت کنیم.

به گزارش فارس، دبیرکل جبهه پیروان با تأکید بر اینکه کوچکترین تساهل و تسامحی در مذاکرات ما را به نقطه غیر قابل جبران می‌رساند یادآور شد: نکته دیگر در زمینه مذاکرات این است که نظام بر انجام این مذاکرات رصد کلی دارد و دوستان نباید نگران این قضیه باشند و فکر کنند که ممکن است کار از دست خارج شود.

وی با یادآوری رصد شورای عالی امنیت ملی و نظام بر جزئیات مذاکره خاطرنشان کرد: در چنین کارهای خطیری وجود چندصدایی در کشور اشکالی محسوب نمی‌شود اما مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که این چند صدایی مدیریت نشود.

باهنر با بیان اینکه نگرانی‌‌ بنده عدم مدیریت این چند صدایی از سوی یک مرکز فعال و مسلط است یادآور شد: عدم مدیریت این چند صدایی در زمینه مذاکرات ممکن است به تقابل درونی کشور تبدیل شود؛ شورای عالی امنیت ملی قبلا کار را خوب مدیریت می‌کرد اما شاید الان دولت احساس نیاز نکرده است.

نایب‌رئیس مجلس با اشاره به برگزاری همایش منتقدان مذاکرات تحت عنوان «دلواپسیم»، اظهار داشت: برخی مخالفان توقف کار را می پسندند در حالی که ما این را نمی‌پسندیم و این کندی کار که در این دور از مذاکرات پیش آمده به معنای بن‌بست نیست.هرچند که مذاکرات کار وقت‌گیری است که به حوصله نیاز دارد.

وی در عین حال تأکید کرد: بدترین حالت مذاکرات هم که شکست است ما برای آن فکر کرده‌ایم و در این زمینه هم برنامه داریم اما اراده نظام تبدیل بازی به برد - برد است لذا اگر طرفین نتوانند بازی برد - برد را طراحی کنند ممکن است کار به بن‌بست برسد اما برای همان هم ما راه حلی طراحی کرده‌ایم.

باهنر گفت: در جریان مذاکرات خارجی ما باید همواره در حالت خوف و رجا باشیم.
دبیرکل جبهه پیروان در ادامه با بیان اینکه شاید احساس شود سیاست‌‌های کلی نظام تغییر کرده است، یادآور شد: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اواخر سال گذشته و سیاست سلامت و جمعیت در سال جدید ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در این دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام که مقام معظم رهبری طی حکمی اعضای مجمع را مشخص کردند، در پیوست حکم نیز دستورالعملی را به عنوان سیاست‌های کلی برشمردند که عناوینی ده‌گانه است.

باهنر با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تولید، جمعیت، سلامت، انتخابات و قانون‌گذاری گفت:‌ دو سیاست دیگر نیز در حال بررسی است که احتمالا تا دو سه ماه آینده به سرانجام برسد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دفتر رهبری سیاست‌های پیشنهادی را به دبیرخانه مجمع می‌دهد، یادآور شد: دبیرخانه مجمع کار تحقیقاتی سنگینی را دنبال می‌کند و پس از این مرحله برای بیت فرستاده می‌شود و مقام معظم رهبری سیاست‌های پیشنهادی را می‌بینند و سپس به مجمع می‌فرستند چرا که طبق اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف رهبری تعیین سیاست‌های کلی نظام پس از مشورت با مجمع است.

وی در عین حال گفت:‌ مشورت دادن به معنای حذف، اصلاح و اضافه کردن است و در این زمینه اختیار تام وجود دارد.
باهنر تصریح کرد: سیاست‌های انتخابات و قانون‌گذاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام در راه است و ما این کار را دنبال خواهیم کرد.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به پیگیری سیاست اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد:‌این سیاست نسبت به گذشته جدی‌تر گرفته می‌شود و ما چه در زمان تحریم و جنگ اقتصادی و دیپلماتیک و چه در آینده به اقتصاد مقاومتی نیاز داریم و باید اقتصاد خود را مقاوم کنیم.

وی با بیان اینکه بحث اقتصاد مقاومتی مخصوص کشور ما نیست و در اجلاس داووس هم یکی از موضوعات مقاوم کردن اقتصاد است گفت:‌ در مجلس کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌ها در این زمینه فعال شده‌‌اند و ما جلسات متعددی را با دولت داشته‌ایم.

باهنر از مأموریت خود برای هماهنگی بحث اقتصاد مقاومتی بین قوه مجریه و قوه مقننه به دستور رئیس مجلس خبر داد و گفت: ما به کمک سازمان برنامه و بودجه و دولت 24 بند سیاست کلی اقتصاد مقاومتی را تعریف کردیم.

نایب‌رئیس مجلس ادامه داد: ما سیاست کلی اقتصاد مقاومتی را به 80 سیاست اجرایی و 208 اقدام عملیاتی تبدیل کرده‌ایم و دستگاه‌ها و فعل و فاعل‌های آن هم مشخص شده‌اند و قرار است کار را در سه فاز پیش ببریم.

وی بر همین اساس افزود: فاز اول اقدامات عملیاتی در سال 93 با تکیه بر قوانین موجود کشور، فاز دوم اقدامات عملیاتی در سال 94 با تعریف و تعیین نرم افزار بودجه 94 و فاز سوم نیز برنامه ششم است که سیاست‌های کلی آن را مجمع باید تدوین کرده و مقام معظم رهبری ابلاغ کند هرچند دولت کار را شروع کرده و ما در این سه فاز کار می‌کنیم.

باهنر در ادامه و در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی به لزوم تغییر برخی رفتارها اشاره کرد و به ذکر خاطره‌ای از ماهاتیر محمد رهبر مالزی پرداخت و گفت:‌ او رمز موفقیت خود را در این می‌دانست که هیچ گاه رضایت مردم را بر منافع آنها ترجیح نداده است در حالی که ما اینگونه نیستیم.

نایب‌رئیس مجلس با اشاره به اینکه در دولت نهم و دهم 35 درصد به پرسنل حقوق‌بگیر کشور اضافه شد، گفت: ما باید در اقتصاد مقاومتی هزینه‌ها را پایین بیاوریم.
وی با بیان اینکه وابستگی اقتصاد به نفت باعث شده افزایش یا کاهش دلار برای کشور مشکل زا باشد، گفت: هزینه های دولت باید پایین بیاید، ما مجلسی‌ها هم در این وضعیت مؤثریم.
باهنر در ادامه سخنان خود به موضوع انتخابات هیأت رئیسه مجلس نهم در روز یکشنبه 4 خرداد اشاره کرد و گفت: اجلاسیه سوم مجلس روز 4 خرداد برگزار می‌شود و هیأت رئیسه سوم انتخاب خواهد شد.

نایب‌رئیس مجلس تأکید کرد: در حد رئیس مجلس در انتخابات هیأت رئیسه اتفاقی نمی‌افتد، البته فراکسیون اصولگرایان، رهروان و فراکسیون غیر اعلامی اعتدال نیز تلاش‌هایی را انجام می‌دهند؛ نمایندگان در روز 4 خرداد خدمت مقام معظم رهبری خواهند رفت.

وی در ادامه به بحث انتخابات آینده پرداخت و یادآور شد: کسانی که می‌خواهند بحث انتخابات مجلس دهم را به فضای عمومی کشور بیاورند ظلم می‌کنند، چه افرادی که رفیق دولت هستند یا دستیار اعظم آن؛ اینکه بگویند در مجلس دهم نشان می‌دهیم و مجلسی‌ها هم بگویند ما رو کم می‌کنیم، ظلم به کشور است.

باهنر تصریح کرد: ما به شرط خرد، تدبیر و اعتدال از دولت روحانی حمایت می‌کنیم و در مواقع لزوم نیز تذکر می‌دهیم.
دبیرکل جبهه پیروان با بیان اینکه در انتخابات آینده فضای مختلفی به وجود می‌‌آید و سناریوهای مختلفی قابل پیش‌بینی است گفت: فعالان سیاسی کشور را می‌توان در 4 گروه عمده اصلاح‌طلبان رادیکال و هنجارشکن، اصلاح‌طلبان معتدل، اصولگرایان تندرو و اصولگرایان معتدل تقسیم‌بندی کرد.

وی یادآور شد: فرق ما با اصولگرایان تندرو این است که ما آنها را اصولگرا می‌دانیم اما آنها ما را اصولگرا نمی‌دانند ولی با این حال حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم که اصولگرایان اعم از تندرو و معتدل به یکدیگر نزدیک شوند و کار را پیش ببرند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٠٩

   

پر مبحث ترین ها