سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایت حداد عادل از هزینه‌هایی که احمدی‌نژاد به نظام تحمیل کرد

نسبت احمدی‌نژاد با اصولگرایان مثل کسی است که نمک خورده و نمکدان شکسته. حالا بعد از چندین سال حدادعادل صریح و بی‌پرده از نمکی که احمدی‌نژاد روی زخم‌های اصولگرایان پاشیده، سخن گفته است.
روایت حداد عادل از هزینه‌هایی که احمدی‌نژاد به نظام تحمیل کرد

به گزارش جمهوریت ، غلامعلی حدادعادل که دو سال از ریاستش بر مجلس هفتم با دو سال اول ریاست احمدی‌نژاد بر دولت مقارن و همان وقت متهم به مدارا با دولت بود، در مصاحبه‌ای با سایت خبری «پارس» گفته: «دولت آقای احمدی‌نژاد در چهار سال دوم خود، هزینه‌های بسیار بالایی را به نظام و کشور تحمیل کرد که همه این هزینه‌ها و خسارت‌ها به پای اصولگرایان نوشته شد.»

شخصیت‌ها و گروه‌های حزبی و غیرحزبی در طی سال‌های گذشته بویژه از بعد از انتخابات پرحرف و حدیث 88 بارها نسبت به اقدامات احمدی‌نژاد هشدار داده و انتقاد کردند، اما همین انتقادات نیز به جرم تضعیف دولت از سوی شخصیت‌ها و گروه‌های اصولگرا تخطئه شد. از میان اصولگرایان هم کسانی بودند که نسبت به روند اقدامات احمدی‌نژاد انتقاد داشتند اما محکوم به سکوت بودند.

چندی پیش سیدمهدی طباطبایی عضو جامعه روحانیت مبارز (از تشکل‌های مذهبی - سیاسی اصولگرا) درباره حمایت اصولگرایان از احمدی‌نژاد گفته بود: «برخی اصولگرایان در حمایت از احمدی‌نژاد اشتباه کردند اما شهامت و جرأت گفتن آن را نداشتند.»

حدادعادل، دلیلِ نبودِ این شهامت را اینطور توضیح داده است که «در مقابلِ احمدی‌نژاد امکان فریاد نداشتیم که مبادا اصلاح‌طلبان امتیاز بگیرند.»

البته او در ادامه گفت‌وگویش گفته که «سکوت و همراهی (با احمدی‌نژاد) نیز در مقاطعی ممکن نبود»، اما توضیحی درباره مصداق‌های این سکوت شکستن‌ها نداده است.

ریاست احمدی‌نژاد بر پاستور، معلول اختلافاتی بود که از سال 84 اصولگرایان در پس پرده با آن دست و پنجه نرم می‌کردند و بخشی از توانشان هم مصروف پنهان کردن همین اختلافات می‌شد. «محمدباقر قالیباف» و «علی لاریجانی» دو گزینه اصلی اصولگرایان در انتخابات 84 بودند اما بخت با احمدی‌نژاد یار شد و در نهایت اصولگرایان هم با او یار شدند اما او پس از به دست گرفتن قدرت هرگونه انتسابش به جریان اصولگرایی را منکر شد.

حدادعادل خود در این‌باره گفته: «در سال آخر خاتمی، فضای خوبی بین اصولگرایان حاکم بود اما با آمدن احمدی‌نژاد بسیاری از اصولگرایان دچار سر‌درگمی شدند.»

همین اختلافات در چهار سال دوم ریاست او بر دولت نیز ادامه یافت. تنها پس از اردیبهشت 90 و خانه‌نشینی محمود احمدی‌نژاد بر سر استعفا یا ابقای وزیر اطلاعات بود که اصولگرایان کمی از او فاصله گرفتند.

اصولگرایان محافظه‎کار هرچند این اقدام احمدی‌نژاد را برنتابیدند اما از انتقاد صریح نیز چشم‌پوشی و به طرح انتقادات خود در محافل خصوصی اکتفا کردند. جبهه پایداری که از راست‌های جوان و رادیکال، زیر نظر آیت‌الله مصباح یزدی از همین تاریخ به بعد تشکیل شد، نیز در این باره تنها دست به دامن تأویل و قائل به تفکیک احمدی‌نژاد از اسفندیار رحیم مشایی شد.

فاصله گرفتن اصولگرایان از احمدی‌نژاد در یک سال منتهی به انتخابات اما شدت بیشتری گرفت. اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات 92 ناچار به تفکیک احمدی‌نژاد از خود بودند اما حمایت بی‌چون و چرای سال‌های گذشته این جریان از آنچه معجزه هزاره سوم نام گرفته بود، باور آن را دشوار می‌کرد. پس از انتخابات ریاست جمهوری 92 نیز همین روند ادامه دارد و با پررنگ‌تر شدن فعالیت احمدی‌نژاد از آغاز سال 93، این تلاش‌ها بیشتر هم شده است.

پژمان‌فر - از اعضای جبهه پایداری - پس از حضور احمدی‌نژاد در مشهد به مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره) گفت: «زنده کردن یک مُرده اشتباه بزرگی است... احمدی‌نژاد تمام شد و رفت.» سیدکمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری (از تشکل‌های اصولگرا) نیز گفته که «تفکر احمدی‌نژاد جایگاهی در فضای سیاسی کشور و آینده ندارد و این تفکر تمام‌شده تلقی می‌شود.»

اظهارات اصولگرایانی که روزی حامی پر و پا قرص احمدی‌نژاد بودند، کمی رنگ فرافکنی دارد اما بوی پشیمانی هم از آن به مشام می‌رسد. شاید از میان اصولگرایان، حدادعادل می‌تواند جز اولین کسانی به حساب آید که «شهامت» گفتن اشتباه اصولگرایان را پیدا کرده است.
telegram 19dey.com
س-م- حسینی    28 خرداد 1393 10:40
آقای حداد عادل
1-شماها حاضر هستید که مملکت به ورطه ورشکسنگی وسقوط ومردم بورطه فلاکت بیفتند ولی اصلاح طلبان امتیاز نگیرند.پس قبول داری که منافع باند وگروه را بمنافع مردم ترجیح میدهیدآیا این خیانت بمردم نیست .
2-چرا آنموقع همه شماها یا بشدت احمدی نژادرا تایید میکردید
3-قبول کن که اگردر انموقع متوجه سیاست های مخرب احمدی نژاد بوده اید وسکوت کرده اید مرتکب خیانت شده اید واگر در آنموقع علیرقم هشدارها واعتراض ها متوجه نشده اید پس دچار بی بصیرتی کامل هستید.
3-
  • +77
مهدی امیرخلیلی    28 خرداد 1393 11:41
ا این آقا تا حالا که میگفتن نیمخور آب احمدی نژاد مقدسه حالا میگه محکوم به سکوت بوده پس آزادی خواهی چی شد
بنده نظر دیگری دارم اعتقاد دارم تاریخ مصرف محمود تموم شده
  • +39
حسین    28 خرداد 1393 13:25
کلا یاد گرفتیم برای بدترین کارامون هم عذر شرعی بیاریم
سکوت در برابر منافع حزبی و فردی در حالی که مملکت و مردم رو به چاهی مینداختید که خودتون ساخته بودید خیانته بزرگی نبود؟! برید تلنگری به وجدانتون بزنید و کمی از حضرت علی(ع) یاد بگیرید و الگو بردارید.
  • +49
حسن رنجبر    28 خرداد 1393 18:54
آقای ظاهرا عادل چطور میشود شما پس از گذشت ... سال دولت آقای احمدی نژاد را نبش قبر میکنید مگر در آن زمان شما مسول دستگاه این مملکت نبودید مگر از نظر شرء یک مدیر نباید شجاع,آگاه به زمانه,مدبرو... باشد پس قبول کنید شما از به خاطر جایگاه شخصی و میز ریاست و حذب بازی زبان بسته بودید آیا در این مملکت لایق تر و شجاع تر و هزاران تر دیگر تر شما جود ندارد؟ چرا نامها در پستها میچرخد گویا تا زمان مرگ شخص باید تکرار شود به جوانها فرصت دهید و خود توبه کرده و از ملت ایران طلب بخشش کنید شاید مقبول خداوند قرار گیرد
  • +36
بابک    7 تیر 1393 10:19
آقای بظاهر عادل مگه این شما نبودید که میگفتید چون احمدی نژاد از خودمونه نمیتونستیم چیزی بهش بگیم فقط به این دلیل که از شماست .
حالا عذر بدتر از گناه میاری میخای اصلاح طلبان رو بدنام کنی آقای مثلا فهمیده اونام فرزندان این مملکت و این انقلابند ،
میدونی بد ، بده فرقی هم نمیکنه از چه گروهی باشه کسیکه به مملکت داره آسیب میرسونه همه وظیفه داریم در مقابلش بایستیم
  • +23
صادق    28 تیر 1393 10:26
همکاران آقای روحانی ! طفا وخواهشا شما اشتباهات جناب ریس جمهور رابیان کنید تا فردا روز شما هم مثل مردایمانو سیاست شرمنده نباشید.وبه قولی ما با کسی عقد اخوت نبسته ایم.
  • +5
علی    15 مرداد 1393 02:26
چطور می شود که هشت سال از عمر ملتی را به سخره میگیرید به خاطر حفظ منافع جناحی.شمایی که هشت سال سکوت کرده اید در مقابل خداوند چه پاسخی دارید؟

  • +14
وحید    16 شهریور 1393 00:41
دوستان احمدی نژاد یک انتخاب بود برای یک امتحان متاسفانه کسانی که امروز او را نقد وحتی نفی میکنند خود از قبل ایشان سود های کلان برده اند.
کاش زمانی دیگر برای از دست دادن داشتیم ولی نداریم.
خداوند امام و پیر سفر کرده مان را بیامرزد و رهبرمان را طول عمر عطا فرماید.
اللهم عجل لولیک الفرج
  • +2
مش قلی    14 مهر 1393 10:03
سلام بر حدادی که عادل نبود.
  • +5
گمنام    20 آذر 1393 02:04
خداکند قیامت واقعا باشد تا ما در ان جا بفهمیم چه کسانی خیانت کردند وچه کسانی خدمت
  • +3

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 10
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٣-١٣٩٣, ١٩:٠٨

   

پر مبحث ترین ها