سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حاشیه های خداحافظی خاتمی از عرصه سیاسی

بررسی کارنامه خاتمی و مواضع او نشان می دهد که خاتمی تمایل دارد نسل دوم حامیان خود را به میدان سیاست ورزی کشور وارد کند و خود به عنوان یک رهبر معنوی برای جریان مطلوب خود عمل نماید و این حکایت از آن دارد که خاتمی هرچند به ظاهر برای بازگشت به قدرت خود را بازنشسته اعلام کرده...
چند روز قبل بود که سید محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق کشورمان، در سخنانی با بیان به پایان رسیدن دوره برای بازگشت به قدرت توسط خود،اشاره کرد و به طور رسمی خداحافظی خود از عرصه سیاسی کشور برای بازگشت به نهادهای قدرت را کلید زد و با همین سخنان، موجی از اظهار نظرهای موافق و مخالف سید محمد خاتمی کلید خورد.

به‌راستی؛ آینده سیاسی خاتمی چیست و جایگاه او در تحولات آتی کشور کجاست؟آیا خداحافظی او از عرصه قدرت به معنای پایان عصر اصلاح طلبان است و معنای این خداحافظی بازنشسته شدن اصلاح طلبان در کشور است و یا معنای دیگری دارد؟

سید محمد خاتمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جزو اولین مدیران موسسه کیهان محسوب می شد که با حکم امام خمینی (ره) به این سمت برگزیده شد.پس از آن در دولت دوم میر حسین موسوی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شد و این سمت را در دولت اول هاشمی رفسنجانی نیز حفظ کرد.سپس به دلیل اختلاف نظرها ، استعفا داد و به کتابخانه ملی رفت و چند سال در کنج عزلت خویش باقی ماند تا اینکه اواخر سال 75 فرا رسید و جمعی از فعالان سیاسی کشور که بعدها به «اصلاح‌طلب» معروف شدند، پس از بررسی متعدد، «سید» کنج‌نشین را به‌عنوان گزینه نامزدی در انتخابات هفتم ریاست‌جمهوری برگزیدند که با پاسخ منفی و حتی تند و گزنده خاتمی مواجه شدند اما سرانجام اصرارها و به‌ویژه این استدلال که شانس پیروزی اندک است و هدف از به میدان‌آمدن، فقط استفاده از فرصت برای بیان دیدگاه‌هاست، موجب شد تا خاتمی در قامت نامزد انتخابات 76 پای به میدان رقابت گذارد.

پیروزی غافلگیر‌کننده و رای شگفت‌انگیز 20 میلیونی، کلید «پاستور» را به خاتمی داد تا اولین دولت اصلاح‌طلب ایران‌ را تشکیل دهد. دولتی که با بحران‌ ها و فشارهای رقیبان به پایان دوره رسید. در انتخابات سال 80 هم «خاتمی»، عنوان می کرد که علاقه‌ای به نامزدی مجدد نداشت و هنوز افکار عمومی، سیل اشک‌های جاری بر گونه خاتمی در روز ثبت‌نام را به یاد دارند و نیز تاکید او بر انگیزه حضورش که «میل مردم» بود و «ادامه راه». نتیجه انتخابات 18خرداد 80، مکمل دوم خرداد 76 شد و رای 22میلیونی خاتمی با وجود هجمه تمام‌ عیار مخالفان او، از شگفتی‌های سیاسی دیگری بود که منتقدان او را میخکوب و حیرت‌زده کرد. دومین دولت اصلاحات هم با فراز و نشیب‌هایش به خط پایان رسید و خاتمی دوباره از مناصب و مسوولیت‌های اجرایی فاصله گرفت و به پیگیری پیشبرد نظریه «گفت‌وگوی تمدن‌ها» پرداخت که خود، بانی آن بود و استقبال جهانی را به همراه داشت.

به گزارش شفاف، انتقادهای گاه و بیگاه او از کارنامه دولت احمدی‌نژاد و فضای سیاسی کشور، رقبایش را گه گاه زیر فشار قرار می داد. خاتمی، سال 88 پس از اصرار های فراوان پذیرفت کاندیدای انتخابات شود اما پس از حضور میر حسین موسوی در عرصه انتخابات ، به نفع او کنار کشید و پس از عدم اقبال به موسوی و شکست او در انتخابات 88 ، به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر در دامن زدن به وقایع پس از انتخابات آن سال نقش داشت.انتخابات 92 نیز در شرایطی برگزار شد که خاتمی از طرف طیفی از حامیانش تشویق به حضور در عرصه انتخابات شد. اما خاتمی؛ رویه خود را تغییر نداد و در نهایت؛ عزم خویش برای پرهیز از ورود به میدان رقابت را به اطلاع افکار عمومی رساند. خاتمی؛ اما در کانون تلاش‌ها و رایزنی‌های سیاسی/ انتخاباتی باقی ماند و نقش مهمی در اجماع برای نامزدی روحانی و پیروزی نهایی وی ایفا کرد؛ به نحوی که روحانی با انتشار نامه‌ای خطاب به خاتمی، از «تدبیر و تلاش وی در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری تقدیر و تشکر» کرد.

پس از انتخابات هم خاتمی؛ با تاکید بر عدم سهم‌خواهی شخصی و جناحی از دولت «تدبیر و امید»، در زمره حامیان پایمرد او بوده است. جمع‌بندی ویژگی‌های شخصیتی و مواضع خاتمی؛ نشان می دهد که خاتمی همواره تلاش داشته و دارد که جریان سیاسی مد نظر خود را به پیش ببرد و در برخی موارد نیز حاضر به کنار کشیدن خود از عرصه رقابت به نفع دیگر دوستان خویش می باشد، همانند آنچه که در سال 88 و 92 شاهد آن بودیم.

بررسی کارنامه خاتمی و مواضع او نشان می دهد که خاتمی تمایل دارد نسل دوم حامیان خود را به میدان سیاست ورزی کشور وارد کند و خود به عنوان یک رهبر معنوی برای جریان مطلوب خود عمل نماید و این حکایت از آن دارد که خاتمی هرچند به ظاهر برای بازگشت به قدرت خود را بازنشسته اعلام کرده است اما این بازنشستگی به معنای کناره گیری تام و تمام از عرصه قدرت نیست و او همچنان به عنوان یک فرد فعال برای پشتیبانی فکری در میدان عمل خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۴-١٣٩٣, ٢٣:۵۵

   

پر مبحث ترین ها