سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بررسی علل ایجاد احتمالی حزب توسط علی لاریجانی

نمونه بارز این تکاپوی اصولگرایان را می توان تلاش اطرافیان علی لاریجانی برای راضی کردند وی جهت ایجاد حزب جدید دانست.حزبی که می توان گفت بیشترین تلاشش مقابله از نفوذ افکار و افراد حزب پایداری به مجلس آینده است.
چند وقتی بود که اصولگرایان تنها یک رقیب سیاسی داشتند و آن نیز اصلاح طلبان بودند و بس.حال و بعد از اینکه با دفاع نه چندان معقول اصولگرایان از احمدی نژاد در سال های اخیر مدعیان زیادی سر از دنیای سیاست ایران درآوردند، خبری منتشر شده که زمزمه های انشقاق بیشتر این حزب سنتی را به گوش می رساند و هشدار می دهد، دامنه اصولگرایی به حزب گرایی تقلیل می رود و آن نیز خبر ایجاد حزب«لاریجانی» است.

قدرت بخشیدن احمدی نژاد به نوظهوران

این ماجرا از پشت کردن احمدی نژاد به اصولگرایان شروع شد، زمانیکه پدیده قرن، دست مدافعان خود را از قدرت کوتاه و عرصه را برای تعدادی نوظهور در سپهر سیاست کشورباز کرد. این بی محلی احمدی نژاد به اصولگرایان سبب شد تا آن ها نیز در برابر وی موضع بگیرند و زاده سیاست اصولگرایی ناخواسته به سمت رفاقت با کسانی برود که اندکی بعد علم رقابت را با وی برافراشتند. این رفقای جدید و رقبای تازه بعد از مدتی بلای جان وی شدند تا جاییکه بارها وزاری وی را تا پای استیضاح کشاندند.این جریان تازه به قدرت رسیده را هیچ عاملی جلودار نبود تا جاییکه از خانواده امام(ره) گرفته تا رئیس مجلس را مرد آزاد،اذیت و توهین قرار می دادند.

پایداری عامل انشقاق و ترس اصولگرایان

این جمعیت که بعد از مدتی در قالب گروهی به نام جبهه پایداری قد بر افراشتند، نه تنها ضربه های زیادی به احمدی نژاد زدند بلکه لطمات جبران ناپذیری را نیز به بدنه اصولگرایی وارد کردند و سبب انشقاق در حزب سنتی اصولگرایی شدند. حزبی که حالا و بعد از شکست در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری،بزرگان آن گذشته از اینکه نگران فعالیت های اصلاح طلبان به عنوان اصلی ترین رقیب سیاسی خود هستند، از سویی نیز نیم نگاهی به حرکات زیر پوستی جبهه تازه حزب شده پایداری دارند.

ایستادگی در برابر پایداری

نمونه بارز این تکاپوی اصولگرایان را می توان تلاش اطرافیان علی لاریجانی برای راضی کردند وی جهت ایجاد حزب جدید دانست.حزبی که می توان گفت بیشترین تلاشش مقابله از نفوذ افکار و افراد حزب پایداری به مجلس آینده است.

مجلس دهم و اهمیت آن

مجلسی که با اطمینان باید گفت یکی از مهم ترین مجالس در طول تاریخ جمهوری اسلامی است.چراکه عده ای با افکار خود سعی بر این دارند تا کرسی های مجلس را در اختیار گرفته و بعد با آن به مجادله با دولت روحانی بپردازند و یا عده ای دیگر که تلاش دارند با در دست گرفتن سکان مجلس جریان از دست رفته خود، یعنی اصلاحات را دوباره احیا کنند.

کلید لاریجانی و حل مسائل

این فرصت به جریان سومی نیز می رسد که به احتمال فراوان رهبر آن علی لاریجانی است و برای اینکه مجلس را از افراط پایداری و تفریط اصلاحات دور نگه دارد، قصد کرده به میدان بیاید و روند مقابله با تندروی را در مجلس ادامه دهد.شیوه ای که در 22 بهمن سال 91 زمینه حمله به رئیس مجلس را آماده کرد. حال باید منتظر ماند و دید که آیا لاریجانی با جزب مطبوع خویش پا به عرصه سیاست می گذارد؟آیا حزب وی توانایی لازم را برای رقابت با جبهه تازه حزب شده پایداری را دارد؟ آیا اصولگرایان توان اتحاد در برابر جریانات دیگر را دارند؟که کلید بیشتر این ابهامات در اختیار علی لاریجانی و عملکرد اصولگران است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۴-١٣٩٣, ١٨:٠۶

   

پر مبحث ترین ها