سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازخوانی روابط این روزهای مجلس و دولت

با اتفاقاتی که در همین چند ماه گذشته در حاشیه دولت رخ داده است،گاهی این فکر به ذهن خطور می کند که انگار دولت در آخرین ماه های فعالیت خود است که تا این حد درگیر حواشی و جنجال های منتقدین و مخالفین خود است!
این روزها یازدهمین ماه شروع رسمی فعالیت های دولت یازدهم است و 1 ماه دیگر عمر دولت یازدهم به یک سال می رسد، اما شاید برای کمتر کسی این ذهنیت وجود داشته باشد که دولت نوپا و تازه قدم در راه گذاشته است.با اتفاقاتی که در همین چند ماه گذشته در حاشیه دولت رخ داده است،گاهی این فکر به ذهن خطور می کند که انگار دولت در آخرین ماه های فعالیت خود است که تا این حد درگیر حواشی و جنجال های منتقدین و مخالفین خود است!

نمونه بدیهی و روشن این حواشی و جنجال ها هم، در مورد برخی از وزرای دولت از جمله وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی ، امور خارجه و وزیر علوم است.وزرایی که شاید روزی نگذرد که حرف و انتقادی از آنها در رسانه های مخالف دولت نباشد و نمایندگان منتقد مجلس در نطق ها و بیانیه های خود حرفی از آن وزرا را به میان نکشند.
حالا چند هفته ای می شود که بحث استیضاح وزیر علوم مطرح شده است و این روزها حدس و گمان ها درباره سرنوشت فرجی دانا به سختی بالا گرفته است.

فرجی دانا بر خلاف وزرای دیگر ، از معدود وزرایی بود که چندین ماه پس از شروع به کار دولت یازدهم، از طرف مجلس مجوز حضور در کابینه را گرفت و چندین ماه دیگر باقی است تا 1 سالگی حضور فرجی دانا در کابینه دولت یازدهم فرا برسد اما همه اینها دلیلی نیست برای آنکه مخالفین وی دست از مخالفت بردارند.در همین چند ماه حضور فرجی دانا در وزارت علوم جنجال های فراوانی به پا شده است که از قرار معلوم به شدت کام مخالفین وزیر علوم دولت یازدهم را تلخ کرده است.از افشای بورسیه های غیر قانونی در دولت دهم گرفته تا بازگشت دانشجویان ستاره دار به تحصیل و تغییر روسای دانشگاه ها همه و همه باعث شده تا فضای سنگینی علیه وزیر علوم دولت یازدهم شکل بگیرد.

نگرانی از آینده تعاملات مجلس و دولت!

حالا هم زمان با مطرح شدن طرح استیضاح وزیر علوم دولت یازدهم، هيات رييسه مجلس آشكارا نگران روابط دولت و مجلس هستند و دولت يازدهم هم در يك سال گذشته كوشيد برخلاف دولت دهم روابط حسنه‌ اي با مجلس‌نشينان برقرار كند اما بي‌ترديد استيضاح وزير علوم، آن هم پيش از جشن تولد يك سالگي دولت خبري خوبي براي حسن روحاني و علي لاريجاني نيست؛ روسايي كه در 11 ماه گذشته همراهي و همسويي قابل لمسي را داشته‌اند.

فراز و نشیب های یک استیضاح

روز دوشنبه اعلام شد كه اين طرح با رايزني‌هاي هيات رييسه مجلس و موافقت استيضاح‌كنندگان به مدت يك ماه به حالت تعليق درآمده، تيتر يك رسانه‌ها هم شد اما تذكر آيين‌نامه‌ اي الياس نادران، از پيگيرترين امضاكنندگان استيضاح‌كننده وزير علوم سبب شد تا هيات رييسه هم دستان خود را به نشانه تسليم در مقابل منتقدان دولت بالا ببرد. الياس ناداران در جلسه علني ديروز خطاب به محمدرضا باهنر كه رياست جلسه را برعهده داشت، گفت: «بنده روز يكشنبه در اخطاري خواستار اعلام وصول طرح استيضاح وزير علوم شدم و شما هم كه رياست جلسه را بر عهده داشتيد، گفتيد امروز تعيين‌تكليف مي‌شود اما آن روز هم گذشت و خبري از اعلام وصول طرح استيضاح وزير علوم نشد». لب سخن نادران اين بود كه استيضاح‌كنندگان «قول و قرار»هاي علي لاريجاني با برخي نمايندگان براي تعليق طرح استيضاح را قبول ندارند و وقتي ساعتي بعد، امضا‌كنندگان طرح استيضاح در محل كميسيون تلفيق مجلس تشكيل جلسه دادند و «قول و قرار»هاي علي لاريجاني را منتفي اعلام كردند، مشخص شد كه سخنان الياس نادران چيزي بيش از موضع‌گيري شخصي وي بوده است. او در تذكر خود به محمدرضا باهنر گفت كه «برگزاري چنين جلساتي و گذاشتن قول و قرار نه در آيين‌نامه و نه در قوانين ديگر هيچ وجاهتي ندارد» و «ما به هيچ عنوان نمي‌پذيريم كه به شكل گزينشي گروهي از نمايندگان را جمع‌كنند و از طرف همه استيضاح‌كنندگان تصميم بگيرند». نادران كه به غيبت خود در نشست با لاريجاني اعتراض داشت، ادامه داد: «بايد همه 60 نماينده امضاكننده طرح استيضاح وزير علوم دعوت مي‌شدند و پس از بحث اگر به اين جمع‌بندي رسيدند، آن زمان عمل كنند نه اينكه دو نفر از استيضاح‌كنندگان و سه نفر از نمايندگان ديگر كه طرح استيضاح وزير علوم را امضا نكردند، با رييس مجلس و معاونانش بنشينند و براي كل استيضاح‌كنندگان تصميم‌گيري كنند». اين سخنان الياس نادران تمام اخبار و تيترهاي 24 ساعت قبل از آن راجع به تعويق يك ماهه استيضاح وزير علوم را به چالش ‌كشيد و معلوم شد كه «درِ» طرح استيضاح وزير علوم همچنان بر همان «پاشنه» قبلي مي‌چرخد. اين پنجمين جلسه علني پي در پي مجلس است كه در آن الياس نادران به عنوان يكي از اصلي‌ترين موافقان استيضاح براي اعلام وصول اين طرح به هيات رييسه تذكر مي‌دهد و گويا تذكر او در نوبت پنجم كارگر افتاد چرا كه محمدرضا باهنر با اشاره به نشست استيضاح‌كنندگان براي تصميم‌گيري پس از پايان جلسه علني مجلس گفت كه «اگر امضاكنندگان پس از اين جلسه اعلام كنند كه استيضاح اعلام وصول شود، هيات رييسه مجلس به درخواست آنان عمل مي‌كند.»

فرصتی برای جبران!

حالا با جدی شدن بحث استیضاح ، نمایندگان مطرح کننده طرح استیضاح وزیر علوم، برای آنکه از طرح خود دست کشیده و استیضاح را پس بگیرند برای وزیر علوم شروطی را مشخص کرده اند.
در اين روزهاي پيش رو رضا فرجي‌دانا بايد دست‌كم احكام 5 نفر از معاونان خود را لغو كند تا شايد استيضاح‌كنندگان فعلا از بركناري او منصرف شوند. زهره طبيب‌زاده با اين استدلال كه لغو اين احكام نياز به زمان طولاني ندارد، گفته دليل اينكه استيضاح‌كنندگان چنين زمان كمي را در اختيار وزير علوم قرار داده‌اند، فرصت‌هاي قبلي داده شده به فرجي‌دانا و «عدم اقدام موثر از سوي وي» است و اگر در چهار روز وزير كاري نكند، استيضاح‌كنندگان پيگيري‌ لازم را براي اعلام وصول طرح استيضاح انجام خواهند داد.

به گزارش شفاف، هرچند با اتفاقاتی که از ماه های اولیه شروع فعالیت دولت یازدهم رخ می داد حدس و گمانهایی مبنی بر رابطه پر حاشیه دولت و مجلس زده می شد اما شاید کمتر کسی فکر می کرد تا به این حد رابطه میان دو قوا متشنج و پر حاشیه باشد.
حالا باید منتظر ماند و دید استیضاح وزیر علوم چه سرنوشتی را پیدا خواهد کرد و در صورت برگزاری جلسه استیضاح در مجلس ، فرجی دانا در کابینه یازدهم باقی خواهد ماند و یا دولت در آستانه یک سالگی خود با چالش نقصان در کابینه مواجه خواهد شد؟!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٣, ١٢:۴١

   

پر مبحث ترین ها